Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KATALOG KAMIENIA KAMIENIARSTWO MARMUR GRANIT INNE

09-05-2014, 19:54
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 59.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 4197414741
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 2   
Koniec: 09-05-2014 19:45:00

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda z obwolutą
Rok wydania (xxxx): 1975
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI - KATALOG KAMIENIA

(JEDNOCZEŚNIE W JĘZYKACH : POLSKIM, ANGIELSKIM, FRANCUSKIM, NIEMIECKIM)

AUTOR -
PRACA ZBIOROWA

ZESPÓŁ REDAKCYJNY
ALEKSANDER OBRZUT ZDZISŁAW PIEKLIK PTTO RASZYK EDWARD SIUPIK JAN TAKLINSKI
OPRACOWANIE GRAFICZNE
MAŁGORZATA MACHARSKA MAREK E. PIETRZAK
FOTOGRAFOWAŁA
IRENA ELGAS-MARKIEWICZ
ZDJĘCIA PRÓBEK KAMIENNYCH
JERZY WOJEWÓDZKI


WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - Zjednoczenia Przemysłu Kruszyw Kamienia Budowlanego i Surowców MineraInych, KRAKÓW 1975
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 8000 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
BARDZO DOBRY MINUS JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, TWARDA, PŁÓCIENNA Z TŁOCZONYMI ZŁOCENIAMI + OBWOLUTA

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - 177
WYMIARY - 33,5 x 24 x 1,6 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 1,110 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
ZAWIERA

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

SPIS TREŚCI

- WSTĘP
- KAMIEŃ W ŚWIATOWEJ ARCHITEKTURZE
- ZŁOŻA KAMIENNE W POLSCE
- 24 PRÓBKI + DOKŁADNY OPIS
- OBIEKTY KULTURY I SZTUKI
- BUDYNKI UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ I PAŃSTWOWEJ
- PRZEJŚCIA PODZIEMNE
- POMNIKI PAMIĘCI NARODOWEJ
- HOTELE
- DWORCE
- MAŁA ARCHITEKTURA
- WYKŁADZINA KAMIENNA W OBIEKTACH PRZEMYSŁOWYCH
- ZABYTKI
- REALIZACJE ZAGRANICZNE Z MATERIAŁÓW POLSKICH
- ZAKŁADY OBRÓBCZE.KAMIENIOŁOMY







ZESPÓŁ REDAKCYJNY
ALEKSANDER OBRZUT ZDZISŁAW PIEKLIK PTTO RASZYK EDWARD SIUPIK JAN TAKLINSKI
OPRACOWANIE GRAFICZNE
MAŁGORZATA MACHARSKA MAREK E. PIETRZAK
FOTOGRAFOWAŁA
IRENA ELGAS-MARKIEWICZ
ZDJĘCIA PRÓBEK KAMIENNYCH
JERZY WOJEWÓDZKI





Przekazujemy do rąk Odbiorców krajowych i zagranicznych, projektantów i inwestorów Katalog Kamienia w 30-lecie działalności przemysłu kamienia budowlanego w PRL oraz w okresie przełomowym - korzystnym dla tego przemysłu.
Przełom ten charakteryzuje ogromne ożywienie zainteresowania się społeczeństwa pięknym polskim kamieniem budowlanym, wzrost zapotrzebowania oraz postęp techniczno-organizacyjny jaki nastąpił w ostatnim okresie w tym przemyśle.
W latach 1971—1975 zakłady zajmujące się wydobyciem, obróbką i montażem kamienia budowlanego wyposażono w nowoczesne maszyny i urządzenia. Nastąpiła mechanizacja ręcznej pracy kamieniarza, a automatyzacja procesów obróbczych zadecydowała, że z rzemieślniczych form wytwarzania stworzono nowoczesny przemysł. Skala tych przemian pozwoliła zwielokrotnić rozmiary jakościowo lepszej produkcji. Osiągnięto taki poziom organizacyjno-techniczny, że załoga Kombinatu Kamienia Budowlanego zdolna była w 1975 r. wyprodukować i zamontować na jednej budowie o dużym stopniu utrudnienia ca 60 tys. m2 wykładzin kamiennych.
Kierownictwo Zjednoczenia Przemysłu Kruszyw, Kamienia Budowlanego i Surowców Mineralnych pragnie, aby szersze zastosowanie w budownictwie kamienia z polskich złóż o niepowtarzalnych walorach dekoracyjnych stało się dodatkową formą ukazywania bogactw naturalnych naszego kraju.
Istotną funkcją Katalogu Kamienia będzie dostarczenie informacji o tych wyrobach umożliwiającej racjonalne, zgodne z zasadami sztuki kamieniarskiej stosowanie kamienia w budownictwie, tak aby szczególne przymioty kamienia wykorzystać w sposób najbardziej celowy i efektywny.
Osiągnięta w ostatnim okresie wielkość produkcji przemysłu nie zaspokaja w pożądanym stopniu potrzeb społecznych na wyroby z kamienia budowlanego. Dotyczy to potrzeb budownictwa kluczowego, odbiorców rynkowych jak i wykorzystania wszystkich możliwości eksportowych. Dlatego sprawa dalszego zwiększenia produkcji wyrobów z kamienia będzie szczególną troską Zjednoczenia Przemysłu Kruszyw, Kamienia Budowlanego i Surowców Mineralnych.
Skupimy uwagę na bardziej kompleksowym i harmonijnym rozwoju przemysłu kamienia. Przestrzegać będziemy zasady, że rozwój bazy surowcowej musi wyprzedzać wzrost potencjału obróbczego. Dążyć będziemy do rozszerzenia rodzaju eksploatowanych surow-
ców, unowocześnienia i uruchamiania produkcji nowych wyrobów.
Mamy nadzieję, iż zrealizowanie tych zamierzeń sprawi, że następny katalog kamienia będzie nie tylko bogatszy w treść, ale prezentować będzie wyroby dla każdego dostępne w krótkim czasie.

mgr inż. Emil KUC NACZELNY DYREKTOR
Zjednoczenia Przemysłu Kruszyw Kamienia Budowlanego i Surowców MineraInych






„jest w Kamieniu sną i piękno...
jest w ludziach, którzy się nim parają fascynacja i oddanie..."

Kamień budowlany jako naturalne tworzywo o sprawdzonych walorach użytkowych i estetycznych - w budownictwie, architekturze i rzeźbie jest materiałem niezastąpionym i zawsze aktualnym.
Zarówno nowoczesna architektura jak i współcześnie stosowane materiały budowlane stanowią doskonałe tło dla ekspozycji szlachetnych i eleganckich cech kamienia.
Żaden inny materiał nie zastąpi elementów kamiennych z granitu, sjenitu, marmuru, wapieni czy piaskowców. Dotyczy to zarówno budowli monumentalnych, obiektów komunalnych, komunikacyjnych, wszelkich budynków użyteczności publicznej, a także budownictwa indywidualnego.
Kamień nadaje architekturze budowli, wnętrza czy detalu niepowtarzalnego wyrazu estetycznego, szczególnego akcentu elegancji i komfortu, doskonale harmonizując z drewnem, metalem czy innym nowoczesnym tworzywem budowlanym.
„Dobrze użyty w rozwiązaniu architektonicznym kamień reklamuje się sam". Dlatego opracowując „Katalog Kamienia Budowlanego" - chcieliśmy ukazać poprzez udane realizacje - cały szeroki wachlarz zastosowania kamienia w budownictwie i architekturze polskiej okresu powojennego, jak również przedstawić możliwie szeroki zakres informacji na temat wszystkich krajowych surowców kamiennych, ich cech fizycznych, a w szczególności optymalnych warunków stosowania kamienia w budownictwie i architekturze.
Stąd też konwencja Katalogu kładzie nacisk na jego funkcję informacyjną. Jest to założenie o tyle logiczne i konsekwentne, że w ostatnich latach obserwuje się szczególnie w krajowej architekturze preferencję w stosowaniu kamienia, rodzącą olbrzymie zapotrzebowa-nie na ten rodzaj materiału. Przy pokaźnie odczuwalnym nacisku potrzeb, krajowy przemysł kamienia budowlanego jest zainteresowany w takim stymulowaniu popytu na swoje wyroby i usługi kamieniarskie - aby zapewnić jak najszersze wykorzystanie wszystkich po-siadanych surowców i produkowanych asortymentów kamiennych elementów w sposób najbardziej racjonalny i celowy z punktu widzenia cech fizycznych, estetycznych i walorów użytkowych kamienia.
Adresując nasz Katalog także do odbiorcy zagranicznego, chcemy zaprezentować cały wachlarz polskich surowców kamiennych jak: granit Strzegom, sjenit Przedborowa, marmury Biała Marianna, Zielona Marianna, Sławniowice, wapienie zbite Bolechowice, Zyg-muntówka, Mora wica i inne o niepowtarzalnych cechach estetycznych.
Pragniemy nadmienić naszym Odbiorcom, że w 1975 roku przypada 30-!ecie powstania Przemysłu Kamienia Budowlanego w Polsce Ludowej.
Przemysł nasz jako specjalistyczna gałąź produkcji materiałów budowlanych był organizowany już od 1945 roku na bazie ówczesnego przemysłu mineralnego.
Stała progresja gospodarcza tego przemysłu doprowadziła do stworzenia jego dzisiejszego potencjału produkcyjnego i wysokiego poziomu techniczno-organi-zacyjnego.
Kombinat Kamienia Budowlanego skupia cały potencjał resortowy produkcji z kamienia naturalnego. W swojej organizacji integruje on skomplikowany proces produkcyjny obejmujący wszystkie jego fazy tj. eksploatację surowców skalnych, obróbkę kamienia i wykonawstwo robót montażowych, których projekty sporządza własna jednostka projektowa.
Przemysł kamienia budowlanego zapisał piękną kartę powojennej historii budownictwa i architektury w Polsce. Wystarczy przytoczyć niektóre wielkie budowle, znane powszechnie, zaliczane dziś do pomników kultury Polski jak: Teatr Wielki, Sejm PRL, Pałac Kultury i Nauki, Gmach PZPR, Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, Trasa Łazienkowska i będące aktualnie w realizacji Dworzec Centralny, Zamek Królewski, budynki administracji państwowej, hotele, obiekty sportowe itp.
Budowaliśmy z kamienia dworce, przejścia podziemne, szpitale, sanatoria, obiekty wypoczynkowe i sportowe, domy kultury, pawilony wystawowe i handlowe. Setki obiektów stoją dziś „kamieniem zdobione" jako dzieło naszych kamieniarzy.
Budowaliśmy z kamienia wszystkie pomniki jakie wystawiła Polska Ludowa począwszy od Kolumny Zygmun-f ta i Pomnika na Górze świętej Anny - poprzez pomniki dla upamiętnienia ofiar męczeństwa w Oświęcimiu, Łodzi i Majdanku, Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach, Pomnik Nike w Warszawie i Obrońców Westerplatte, aż do pomnika Sapera i Pomnika Czynu Rewolucyjnego zrealizowanych w 1975 roku.
Przemysł nasz wszedł na drogę dynamicznego rozwoju i poprzez rekonstrukcję techniczno-organizacyjną i działalność inwestycyjną został stworzony dzisiejszy potencjał produkcyjny. Będzie on rozwijany w następnych okresach, gdyż wzrost dobrobytu naszego społeczeństwa wiąże się ze wzrostem zapotrzebowania na kamień, zarówno ze strony, odbiorcy państwowego jak i indywidualnego. , ,
Rozszerzamy asortyment naszych wyrobów, wprowadzając do zastosowania dalsze atrakcyjne materiały
i równocześnie podnosimy sprawność i jakość naszych usług wykonawczych, które oferujemy także Odbiorcy zagranicznemu.
Oddając Katalog Kamienia Budowlanego do rqk Odbiorców i wszystkich zainteresowanych, wyrażamy przekonanie, że spełni on zadanie i rolę jaką mu stawiamy. Mianowicie zapewni - przy spontanicznym zainteresowaniu kamieniem - przekazanie kompleksowej informacji dotyczącej możliwości zastosowania kamienia, organizowania jego zbytu oraz wykonawstwa robót kamieniarskich.
Liczymy, że Katalog ułatwi nam zorganizowanie jak najlepszej współpracy z wszystkimi naszymi partnerami, dającej w rezultacie nowe, piękne realizacje rozwiązań architektonicznych, opartych na celowym i racjonalnym zastosowaniu wyrobów naszego przemysłu.
Katalog opracowany został z inicjatywy i przy zaangażowaniu grona zasłużonych pracowników przemysłu, prawdziwych jego entuzjastów.
Użyczył nam swojego pióra opracowując artykuł wprowadzający doskonały znawca przedmiotu - prof. dr Wiktor Zin omawiając rolę kamienia w architekturze.
Materiał ilustracyjny o wysokich walorach artystycznych starannie przygotowała Pracownia Projektowa. Wydatnej pomocy w edycji Katalogu udzielili nam Dyrektorzy CEI Minex i Drukarni Wydawniczej.
Wszystkim osobom i instytucjom, dzięki którym możliwe było wydanie po raz pierwszy tego wydawnictwa, poświęconego problematyce kamienia budowlanego, składam w imieniu własnym i całego kierownictwo Kombinatu Kamienia Budowlanego najserdeczniejsze podziękowanie i traktuję włożony przez nich wkład pracy jako zasługę dla rozwoju przemysłu kamienia budowlanego, realizującego swoje zadania w służbie polskiego budownictwa i architektury.

Mgr inż. Zbigniew Domosławski Dyrektor Kombinatu Kamienia Budowlanego



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.