Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KASZUBY OKUPACJA KASZUBSZCZYZNA FIKUS POJMAŃCZICE

19-01-2012, 15:19
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 29 zł     
Użytkownik kahlau
numer aukcji: 1999895882
Miejscowość Morąg
Wyświetleń: 7   
Koniec: 14-01-2012 15:45:35
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

POJMAŃCZICE





STEFAN FIKUS








Wydawca: ZRZESZENIE KASZUBSKO-POMORSKIE


Rok wydania: 1981 GDANSK


Liczba stron: 212 + NIELICZNE FOTOGRAFIE NA PAPIERZE KREDOWYM


Stan: DOBRY+ / BARDZO DOBRY, jak nowa, jedyny mankament to przybrudzenia okładki widoczne na skanie


Koszt wysyłki: 6


TYLKO JEDNO WYDANIE. NISKI NAKŁAD 1 500 EGZEMPLARZY



_________________________



Książka napisana w kaszubszczyźnie luzińsko-wejherowskiej. Opisuje czasy okupacji


SPIS RZECZI
Porę słów od autora.............
Pierezó Gwitedka w pojmanim.........•
49 Rfękmy maj w 1940 roku............
Na swojóm topfcu.............. ^
To nie chce bSc kiuńc ti wojn8..........U9
. . . 168
Mech sę dzeje co chce...........
sni6...........
. . 209
Pdrę słów na zakuńczenić............202
Ó języku Stefana Fikus*
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie powstało 2 grudnia 1956 r. na zjeździe założycielskim w Gdańsku. Postawiło sobie za cel pobudzanie wszechstronnej żywotności społeczeństwa kaszubsko-pomorskiego dla rozwoju gospodarczego, kulturalnego, społecznego Pomorza, dla powiększania jego dorobku w tych dziedzinach, takie dla upowszechniania wiedzy o Pomorzu dawnym i dzisiejszym, w całej Polsce.
Siedziba Zarządu Głównego znajduje się w Gdańsku. Zrzeszenie obecnie posiada oddziały w miastach i gminach czterech województw: gdańskiego, słupskiego, bydgoskiego i toruńskiego. Przy Zarządzie Głównym istnieje Klub „Pomorania", skupiający głównie młodzież studiującą na uczelniach Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz młodych absolwentów. Od 1963 r. wychodzi organ Zarządu Głównego, który z czasem przyjął nazwę „Pomerania". Od stycznia 1979 r. ukazuje się on jako miesięczni^.
Zrzeszenie prowadzi wielostronną działalność inspirującą i organizatorską, m.in. doroczne zjazdy literatów kaszubsko-pomorskich i publicystów zainteresowanych Kaszubami, konkursy „Ludowych Talentów", kursy haftu kaszubskiego i ko-ciewskiego. Wydaje publikacje kaszubskie oraz dotyczące Kaszub i Pomorza z zakresu historii, etnografii, kultury i beletrgstgki. Szczególnym, powodzeniem w całym kraju, a także zagranicą cieszą się wielobarwne wzorniki, różnych szkół haftu kaszubskiego i kociewskiego.
W 1972 r. Zrzeszenie wstępnie opracowało i zapoczątkowało realizację programu pod nazwą ZAPIS MESTWINA. Program ten wiąże się z ,700 rocznicą układu w Kępnie, zawartego w 1282r. między Mściwojem II ostatnim księciem Pomorza (gdańskiego) z dynastii rodzimej, a Przemysłem II, księciem Wielkopolskim, również ostatnim z rodzimej dynastii. Mocą tego układu Pomorze po śmierci Mściwoja zostało połączone z Wielkopolską, co z kolei Przemysłowi umożliwiło odnowienie korony Krółestwa Polskiego (1295) po 216 latach jej nieistnienia. Ten doniosły historycznie akt znamionował stopniowe przezwyciężenie rozbicia dzielnicowego i odbudowę zjednoczonego państwa polskiego.
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie opiera swą działalność na społecznym wkładzie pracy członków i sympatyków, którzy określają swe dość już liczne środowisko, niezależnie od urzędowej nazwy organizacji, mianem „społeczności zrzeszonej".