Kasztan Jadalny-castane sativa
Pochodzi z Europy południowej,Azji Mniejszej i Kaukazu. Ale mamy też swojego okaza w Reptach Śląskich który ma 450lat.
Jest to majestatyczne, rozłożyste drzewo, dorastające do 15-20 m wysokości. Bardzo dekoracyjne są liście: ciemnozielone, skórzaste, błyszczące, jesienią przebarwiają się na żółty kolor. Latem ozdobą są kwiaty, męskie zebrane w długie kremowobiałe kłosy, natomiast żeńskie osadzone po 2-3 u ich podstawy.Krzew jest samopylny, ale lubi pylenie krzyżowe i dobrze jest posadzić obok siebie dwa egzemplarze,a osiągniemy 100% plonów. Owocuje po swoim czwartym kwitnieniu.Jesienią wydaje jadalne owoce — orzechy (zw. kasztanami lub maronami) do 3 cm średnicy, po 2–3 w kulistej okrywie pokrytej kolcami. Bardzo smaczne, jadane na surowo, po upieczeniu lub ugotowaniu.Mają słodkawy smak batatów(słodka odmiana ziemniaka).
Kasztan jadalny dobrze rośnie na każdej glebie, świeżej, kwaśnej, głęboko przepuszczalnej, piaszczystej z domieszką gliny i z nieznacznym dodatkiem wapnia. Wymaga stanowiska ciepłego i słonecznego, osłoniętego od wschodu i północy. W młodości trzeba go zabezpieczyć na zimę, ponieważ jest wrażliwy na niskie temperatury. W starszym wieku jest bardziej odporny na mróz i tylko podczas surowych zim może nieznacznie przemarzać. Kasztany dojrzewają głównie w październiku i listopadzie, stąd ich ogromna popularność w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia.
Orzechy są bogate w skrobię, cukry, białka, tłuszcze,lecytynę,oraz wit. B i K, są ważnym składnikiem pożywienia. Świeże kasztany można jeść surowe. Suszone natomiast stosujemy jako składnik bardzo wielu potraw: od ciepłej przekąski sprzedawanej prosto z pieca na ulicy, poprzez zupę kasztanową, kompoty, aromatyczną masę cukierniczą, kończąc na doskonałym nadzieniu do drobiu. Oferuje 3 letnią sadzonkę w doniczce wysokości 60-70 cm.
Kupując na kilku aukcjach za przesyłkę płacicie Państwo tylko raz!