Kaszę jaglaną otrzymuje się z łuskanych zieren prosa, najstarszego uprawianego gatunku zboża. Jest produktem lekkostrawnym, doskonale nadaje się więc dla wszystkich, którzy pragną się zdrowo odżywiać. Kasza jaglana dzięki dużej zawartości krzemu korzystnie wpływa na wygląd skóry, paznokci i włosów oraz leczniczo na stawy. Polecana jest także w chorobach trzustki, wątroby, jelit i nerek dzięki swej lekko ocieplającej zasadowej naturze. Kasza jaglana jest źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B6) oraz niacyny, składników mineralnych: magnezu, żelaza, fosforu, cynku oraz miedzi. Kasza jest również źródłem białka oraz błonnika pokarmowego. Z uwagi na to, iż jest lekkostrawna nadaje się do spożywania również przez ludzi cierpiących na zaburzenia przewodu pokarmowego, stosujących dietę lekkostrawną.
Opakowanie:
Torebka foliowa zgrzewana
Zastosowanie:
Kasza jaglana stanowi dodatek do dań mięsnych oraz wegetariańskich. Wykorzystywana jest do sałatek, kleików, lekkich deserów z dowolnymi owocami, musów, zup mlecznych oraz zapiekanek. Najczęściej gotuje się ją w wodzie, jednakże gotowana na mleku nabiera delikatniejszego smaku. Jest nieodzownym składnikiem w dietach bezglutenowych.
Zaczynamy od umycia ziaren (podobnie jak z ryżem, o czym wiele osób zapomina). Można to zrobić pod bieżącą wodą na drobnym sicie, albo płukać parę razy w naczyniu, a następnie odsączyć wodę. Tak przygotowaną kaszę wrzuca się na wrzątek, którego powinno być trzy razy więcej niż kaszy, czyli na 1 szklankę kaszy używamy ok. 3 szklanki wody. Wrzątek lekko solimy np.solą morską (jeśli chcemy) i dodajemy pod koniec gotowania dobry olej np. lniany lub masło - jedną łyżeczkę. Gotujemy na malutkim ogniu pod przykryciem razem 20 minut. Po tym czasie sprawdzamy co się dzieje. Normalnie kasza wchłonie cały płyn i będzie już prawie gotowa i często już to kaszy wystarcza. Jest wtedy sypka i świetna. Wszystko zależy od gatunku oraz garnka. Jeśli jeszcze jest twardawa (choć rzadko się to zdarza) to dalej możemy ją wstawić do piekarnika (w tym samym garnku i dobrze przykrytą) na następne 20 minut, żeby sobie 'doszła'. Można również taki garnek z gorącą kaszą owinąć dobrze w koc i odstawić na godzinę w ciepłym miejscu, gdzie odbędzie się końcowy proces zmiękczenia.