Wyrabia się ją z gryki, rośliny uprawianej na świecie od tysiącleci. Do Polski dotarła wraz z Tatarami. Naszym przodkom służyła nie tylko jako pożywny pokarm ale również element medycyny ludowej, stosowany z uwagi na właściwości rozgrzewające. Odwar z kaszy stosowano w uporczywych biegunkach.
Dziś jest niekwestionowaną królową kasz. Swoja pozycję zawdzięcza bogactwu składników odżywczych oraz wyjątkowemu smakowi.
Korzyści zdrowotne:
Jest lekkostrawna, niezwykle bogata w składniki odżywcze i w przeciwieństwie do innych kasz- nie ma właściwości zakwaszających organizm. Cechuje się wysoką zawartością białka bezglutenowego, o jakości zbliżonej do białka roślin strączkowych. Białko to jest łatwostrawne i łatwo przyswajalne. Dodatkowo- kasza z gryki dostarcza nam witamin z grupy B i rutyny, wzmagającej odporność organizmu i dobrostan naczyń krwionośnych. Warto podkreślić wysoką zawartość kwasu foliowego- dzięki czemu kaszę gryczana warto polecić kobietom planującym potomstwo i będącym w ciąży. Spośród składników mineralnych należy wymienić; magnez, cynk, krzem, mangan, fosfor i potas. Cynk i krzem odgrywają tutaj szczególną rolę- wspierane innymi składnikami pomagają dbać o naszą urodę, wzmacniając skórę, włosy i paznokcie. Kasz gryczana zawiera także sporo błonnika pokarmowego i pozwala na dłużej utrzymać uczucie sytości.
Warto pamiętać o tym, że kasza gryczana nie poddana procesowi palenia zachowuje jeszcze wyższy poziom drogocennych składników odżywczych, głównie witamin od kaszy palonej.
Dietetyk radzi: Kaszę gryczaną warto polecić nie tylko osobom zdrowym ale także borykającym się z chorobami układu krążenia, głównie z nadciśnieniem. Za sprawą związków biologicznie czynnych, błonnika pokarmowego oraz potasu i innych składników mineralnych pomaga zapobiegać tym chorobom i ich powikłaniom. Kasza gryczana znajduje także zastosowanie w żywieniu osób z problemami jelitowymi- głównie zaparciami. Jest także mile widziana w diecie cukrzyków. Ponieważ nie zawiera glutenu można ją bez obaw stosować w żywieniu osób z jego nietolerancją a także w przypadku grzybicy przewodu pokarmowego.
Z uwagi na większą ilość witamin, kasza gryczana w postaci niepalonej może być z powodzeniem stosowana w diecie osób, u których zauważa się niedobór tych składników lub u których zauważa się zwiększone na nie zapotrzebowanie np. w ciąży, epilepsji, przy wzmożonym wysiłku fizycznym czy intelektualnym lub przy niedożywieniu.
Zastosowanie: kasza gryczana stanowi doskonały dodatek do obiadowych dań wegetariańskich i mięsnych. Można ją z powodzeniem stosować do farszów naleśnikowych i pierogowych a także do gołąbków. Nadaje się także do zapiekanek, sałatek i placków.
Co wyróżnia naszą Kaszę gryczaną niepaloną (białą):
• Nasz produkt jest w 100% EKOLOGICZNY
• Nie zawiera dodatku sztucznych: konserwantów, barwników, aromatów
Wartości odżywcze (w 100g produktu):
wartość energetyczna: 1407kJ (336 kcal)
białka: 12,6g
tłuszcze: 3,1g
węglowodany: 63,4g