Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KARTA 54 KOZACZYŃSKA JANKOWSKI DĘBSKA TRACZ

19-01-2012, 14:28
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 19 zł     
Użytkownik zima1942
numer aukcji: 1997200038
Miejscowość giżycko
Wyświetleń: 9   
Koniec: 13-01-2012 07:21:13
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha


KARTA 54





Cesarz w Cieszynie – album

Album ze zdjęciami cesarza Franciszka Józefa I odwiedzającego Cieszyn podczas wielkich manewrów cesarskich w 1906 roku. Wizyta cesarza była dla mieszkańców prawdziwym świętem. Pięknie przystrojone miasto przez kilka dni tętniło życiem. Za swą gościnność cieszynianie zostali hojnie obdarowani.

Poruszenie Siedlec ’43 
Beata Kozaczyńska
 Historia pomocy udzielonej przez mieszkańców Siedlec rodzinom wysiedlonym z Zamojszczyzny. Pierwszą rzeczą było nakarmić chłopców, a potem pomyć i ubrać. Ich ubrania trzeba było spalić, bo trzęsły się od wszy. Długi czas płakali trzymając się za ręce i nie można się było od nich niczego dowiedzieć. Spać położyłyśmy ich razem, bo na pewno nie daliby się rozdzielić.

Polskie uczenie – Antoni Jankowski

Opowieść o życiu Polaków na Wileńszczyźnie po II wojnie światowej widziana z perspektywy polskiego nauczyciela. Każdy kradł w miarę swoich możliwości: dojarka wieczorem wracała do domu z bitonczykiem [małą bańką] mleka, wozak wiózł z fermy wiązkę koniczyny czy woreczek kombikormu [paszy], budowlani opylali cement […]. Ustrój sowiecki nie tyle zatruwał umysły ideologią, ile je deprawował. Przed Sowietami kradzież na Wileńszyźnie była rzadkością.

Marzec 1968 – Agnieszka Dębska

Montaż zdjęć, dokumentów i wspomnień uczestników wydarzeń marcowych. Przedstawiamy zapis tego kalendarzowego miesiąca niemal dzień po dniu. Był jak wstrząs, który przeszedł przez Polskę – gwałtowny, lecz krótkotrwały. I który, jak się mogło wówczas wydawać, mijał bez echa.

Ze Staniątek – Bogusław Tracz

Album zdjęciowy i krótka opowieść o mało znanym epizodzie z życia Wandy Wasilewskiej –nauczycielki w szkole przyklasztornej ss. benedyktynek. Wasilewska z powodu swoich poglądów na wychowanie i rolę kobiet w świecie szybko popadła w konflikt z prowadzącymi szkołę zakonnicami.

Ponadto w numerze

Dyskusja o akcji „Wisła” – zapis rozmowy między środowiskiem Światowego Związku Żołnierzy AK, przedstawicielami Ośrodka KARTA i stroną ukraińską.

Powinności polityki historycznej – stanowisko środowiska KARTY wobec działań państwa w sferze historii. Tekst przedstawia podstawowe tezy dotyczące postulowanych kierunków działań państwa polskiego wobec wewnętrznych i międzynarodowych potrzeb związanych z historią najnowszą.