Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KARTA 30 ZAWADZKA MADOŃ MITZNER KACZMAREK

19-01-2012, 14:35
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 19 zł     
Użytkownik zima1942
numer aukcji: 1997200053
Miejscowość giżycko
Wyświetleń: 7   
Koniec: 13-01-2012 07:21:14
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha


KARTA 30




Dni Solidarności, Katarzyna Madoń-Mitzner

W grudniu 1970 na Wybrzeżu zastrajkowali stoczniowcy. Strajk wybuchł z powodów ekonomicznych. Zdesperowani strajkujący, z którymi władze nie chciały rozmawiać, wyszli na ulicę. I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka wydał polecenie użycia broni. 16 grudnia pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej wojsko otworzyło ogień do strajkujących usiłujących opuścić Stocznię. Byli zabici i ranni.

Nastapiła zmiana ekipy rządzącej. Początkowo nowy I sekretarz Edward gierek zyskał ograniczony kredyt zaufania u robotników. W reakcji na wydarzenia roku 1976 powstała jawna opozycja - Komitet Obrony Robotników.

W 1980 polskie społeczeństwo było już trudniejsze do ujarzmienia. A sukces strajków lipcowych był ważnym sygnałem dla Wybrzeża. Nadchodził przełom.

Artykuł ukazuje wydarzenia w Stoczni Gdańskiej dzień po dniu w postaci materiału ikonograficzno-dokumentacyjnego tamtych dni.

Wydarzenia w Polsce w sierpniu 1980 stały się momentem zwrotnym powojennej historii Europy. W osiemnastu dniach tamtego sierpnia (14-31) zawiera się, jak w pigułce, cała droga od zneiwolenia do wolności społeczeństw podporządkowanych komunizmowi.

Polska Barbórka, Franciszek Kaczmarek

Franciszek Kaczmarek większość życia spędził na Górnym Śląsku. Po ukończeniu szkoły podjął pracę w kopalni. Za udział w strajku został zwolniony z kopalni w Miechowicach, po trzech miesiacach podjął pracę w kopalni Karsten-Centrum. Po zakończeniu I wojny światowej został w niej sekretarzem Rady Zakładowej. Brał udział w trzech powstaniach śląskich. W czasie drugiej wojny światowej wywieziony został na roboty przymusowe do Niemiec. Po powrocie do Polski znów podjął pracę w kopalni.

Tekst Franciszka Kaczmarka przedstawił w pracy "Pierwsza Polska Barbórka" Dawid Jóźwicki z Gliwic (trzecia edycja konkursu Historia Bliska). Dzielimy się teraz tym tekstem z Państwem.

Ucieczka z Getta, Halina Zawadzka

Halina Zawadzka z domu Kon, urodziła się w 1924 roku w Końskich w rodzinie lekarzy. Do wybuchu wojny zdążyła ukończyć trzy klasy gimnazjum. Na początku 1941 roku cała rodzina została zamknięta w koneckim getcie. Ojciec, Daniel Hipolit Kon, umarł w czerwcu 1942. Pozostawił w getcie żonę Sarę (macochę Haliny) i 5-letnią córeczkę Helenkę.

W październiku 1942 w Końskich rozchodzi się wieść o przygotowywanej pacyfikacji getta. 18-letnia wówczas Halina przygotowuje ucieczkę Autorka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych postanowiła po przeszło 50 latach przerwać dotychczasowe milczenie i opisać swoją niesamowitą historię.