KARMNIK DLA PTAKÓW
Drewniany 30020
Czym należ dokarmiać ptaki?
Przede wszystkim nie może on zawierać soli, substancji konserwujących i innych dodatków chemicznych. Ptasi organizm nie jest przystosowany do ich wydalania, więc stają się dla niego truciznami. Najlepiej wysypać ziarna zbóż, nasiona zawierające dużo tłuszczu takie jak słonecznik i siemię lniane albo mieszanki dla ptaków oferowane przez sklepy zoologiczne (mogą być też kasze i płatki owsiane ale bez żadnych dodatków).
W karmnikach często wiesza się również słoninę. Powinna ona być surowa i świeża. W żadnym wypadku solona lub wędzona. Oprócz słoniny może być jeszcze wytopiony tłuszcz wymieszany z nasionami albo łój.
Ptaki takie jak: kos, kwiczołów, rudzików i gili można dokarmiać suszonymi owocami: jarzębiny, głogu, rokitnika, ligustru, także jabłka i rodzynki. Krzyżówkom i łabędziom w największe mrozy można dać ziarna zbóż i pokrojone warzywa. Karmienie ich chlebem przez dłuższy czas i w dużych ilościach jest dla nich szkodliwe.
Dlaczego należy dokarmiać ptaki zimą?
- Dokarmianie ułatwia ptakom przetrwanie ciężkich warunków zimowych – niskiej temperatury i opadów. Lot aktywny wymaga wiele energii, a równocześnie nie pozwala na gromadzenie wewnątrz ciała znacznych zapasów (niekorzystny wzrost ciężaru). Dlatego dla ptaków, zwłaszcza tych małych, szczególnie ważne jest regularne i wystarczająco obfite odżywianie.
- Zimą dni są krótkie i ptaki mają mniej czasu na zdobycie pokarmu wystarczającego do przetrwania długiej i zimnej nocy.
- Zimą ptaki mają ograniczony dostęp do innych źródeł pokarmu wskutek zalegania pokrywy śnieżnej.
- Karma przygotowana przez człowieka nie jest atrakcyjniejsza niż naturalna i jeżeli ptaki będą miały dostęp do naturalnego pokarmu, to nie będą korzystać z dokarmiania. Tym samym nie odzwyczają się od tej formy pokarmu.
- Człowiek silnie wpływa na środowisko, w znacznym stopniu ograniczając naturalną bazę pokarmową, a dokarmianie zwierząt może nieco złagodzić skutki tych niekorzystnych zmian. Dlatego dokarmianie jest tak ważne nie tylko w miastach ale również i na wsi.
- Dokarmiając ptaki, człowiek zbliża się do nich, uczy się, pobudza swoje zainteresowanie i uwrażliwia na przyrodę, a także zyskuje poczucie, że robi coś dobrego.
Złe dokarmianie i jego skutki.
- Ptaki są często dokarmiane w sposób przypadkowy i nieprzemyślany, a niewłaściwy rodzaj pokarmu powoduje więcej szkód niż pożytku. Duża ilość chleba w pożywieniu wywołuje poważną chorobę – kwasicę oraz biegunki, a zjedzenie pokarmu solonego często prowadzi do śmierci wskutek zaburzenia gospodarki wodnej organizmu. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte. Karma dostarczana przez człowieka jest zazwyczaj mało urozmaicona, co powoduje u ptaków niedobory składników pokarmowych i w efekcie osłabienie odporności.
- Karmnik dla małych ptaków, jeżeli jest umieszczony w niewłaściwym miejscu, może stać się karmnikiem dla drapieżników, np. kotów lub krogulców, które szybko się uczą, gdzie można znaleźć łatwy łup.
- Pokarm często miesza się z odchodami ptaków co sprzyja rozprowadzeniu pasożytów lub/i innych chorób.
- Zbyt częste i obwite dokarmianie sprawia iż ptaki zmieniają swoje naturalne zachowania i zamiast np zimą odlatywać w cieplejsze rejony świata na południe zostają przyzwyczajone do człowieka i tego ze nie bark im pokarmu.
Podstawowe zasady dokarmiania.
- Karmnik powinien być regularnie oczyszczany z zalegających resztek jedzenia i odchodów, gdyż ich pozostawienie może sprzyjać szerzeniu się wśród dokarmianych ptaków chorób zakaźnych.
- Karmnik powinien mieć taką konstrukcję, aby chronił karmę przed zawilgoceniem (przed deszczem i śniegiem)
- Karma musi być zawsze świeża, nie zepsuta, nigdy nie solona. Jeżeli nie jest od razu zjadana, należy ją często zmieniać, np. słonina po upływie 2 tygodni jest już zjełczała. Pieczywo należy stosować tylko uzupełniająco, nie jako karmę podstawową.
- Karmnik powinien być umieszczony z dala od krzewów czy innych miejsc stanowiących dobrą kryjówkę dla kotów polujących na ptaki, a równocześnie zapewniać ptakom nieskrępowany dostęp i drogę ucieczki. Zawieszenie karmnika na drucie lub postawienie go na słupie z drucianym kołnierzem ochronnym zainstalowanym od dołu pomoże zapobiegać atakom drapieżników
- Do wykładania karmy należy wybierać miejsce suche, np. takie gdzie pod ziemią przebiegają rury ciepłownicze. Wilgotne, zamarzające pokarmy uszkadzają ptakom przełyki oraz nadmiernie wyziębiają organizmy.
- Nie należy dokarmiać ptaków wiosną, latem i jesienią. Zbyt wczesne rozpoczęcie dokarmiania powoduje zaburzenie instynktu wędrówkowego, zwłaszcza u ptaków wodnych.
- Rozpoczęte dokarmianie należy kontynuować przez całą zimę. Na jesieni, do miejsc z pożywieniem ptaki przylatują coraz częściej, a w miarę zbliżania się wiosny coraz rzadziej. Dokarmianie powinno być rozpoczęte najwcześniej w październiku – listopadzie, a zakończone w marcu – na początku kwietnia (krócej na zachodzie Polski, gdzie klimat jest nieco łagodniejszy). Rozpoczęcie dokarmiania powinno być jednak uzależnione nie od daty, ale od pogody. W cieplejszych okresach zimy dokarmianie powinno być mniej intensywne niż podczas mrozu.
- W pobliżu karmnika warto ustawić poidło.
Charakterystyka i dane techniczne:
Karmnik dla ptaków estetycznie wykonany z drewna brzozowego i pokryty deseczkami. Tak wykonany karmnik to doskonały dodatek dla ogrodu, który przy okazji stanowić będzie doskonałe schronienie dla ptaków na zimę i jadło dajnę. Dach sprawia iż pokarm nie moknie przez co nie wilgotnieje i tym samym dłużej nadaje się do spożycia. Znajdująca się na tylniej ścianie dziurka ułatwia jego mocowanie w dogodnym miejscu. Doskonałe połączenie estetycznego dodatku do ogrodu z pożytecznym dokarmianiem ptaków w trudnych dla nich czasach.
- Materiał: drewno brzozowe
- wymiary:
W skład paczki wchodzi:
- Drewniany Karmnik do ptaków 30020.
- Dla każdego produktu wystawiamy PARAGON lub na życzenie FAKTURĘ VAT.
- Wszystkie przedmioty są oryginalnie zapakowane co zapewnia im bezpieczeństwo w trakcie transportu.
ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA INNE NASZE AUKCJE ! ! !
!!! PROMOCJA !!! KURIER !!!
Szczegóły na stronie „O mnie”