SOK Z KARCZOCHA 99,8% 500ml Oryginał firmy EkaMedica. Świeża partia.
Substancje czynne z karczocha :
Karczoch zawierają cztery grupy związków czynnych:
- fenolokwasy (ok. 2% ) – liczy sześć pochodnych kwasu kawoilochinowego, z głównym związkiem surowca – cynaryną.
- flawonoidów ( 0,1-1,0%) – glikozydy luteoliny,
- laktony seskwiterpenowe (0,5%-4,5%) – będące silnymi goryczami zawartymi w liściach i korzeniach karczocha.
- triterpeny (ok. 0,2%) – taraxasterol, stigmasterol, beta-sitosterol.
Działania lecznicze substancji czynnych z karczocha:
Obfitość i różnorodność związków aktywnych występujących w karczochu włącza go do grupy roślin leczniczych o szerokim spektrum działań farmakologicznych. Kompleks związków cechuje się działaniem leczniczym o charakterze ochraniającym wątrobę:
- żółciotwórczym, żółciopędnym i moczopędnym
- antyutleniające i antycholesterolowe
Osłaniające działanie żółciotwórcze i żółciopędne substancji z karczocha
Działanie ochraniające wątrobę związków aktywnych występujących w karczochu zbadano na hepatocytach ludzkich in vitro oraz in vivo. Stwierdzono ich ochronne działanie na komórki wątroby.
Substancje czynne z karczocha pobudzają wątrobę do zwiększenia wytwarzania cholesterolu, przekształcenia go w kwasy żółciowe i do wytworzenia odpowiedniej ilości żółci. To działanie żółciopędne wiążę się z wpływem rozkurczowym na pęcherzyk żółciowy i na drogi żółciowe. Liczne badania potwierdziły wysoką efektywność tego działania – bowiem przepływ żółci zwiększał się nawet o 127%-153%, czyli wysoce znamiennie. Wykazano też własności moczopędne czynnych z karczocha. W klinicznych testach nastąpiła znacząca poprawa analitycznych wyników oraz zmniejszenie lub ustępowanie u pacjentów dolegliwości subiektywnych.
Działanie antyutleniające i antycholesterolowe substancji czynnych z karczocha
Działanie antyutleniające (antyoksydacyjne) w organizmie człowieka wywiera grupa polifenolowych związków karczocha cechujących się aktywnymi grupami hydroksylowymi. Neutralizują one nadmiar wolnych rodników tlenowych wywołujących tzw. stres oksydacyjny, który uszkadza różne struktury tkankowe w organizmie – zwłaszcza śródbłonki naczyń krwionośnych w mięśniu sercowym i w tkance mózgowej oraz materiał genetyczny (DNA) w komórkach.
Niektóre z najbardziej wydajnych, przeciwutleniacze polifenolii znajdują się w karczochach, z których najważniesze to:
Kwercetyna, która występuje również w cebuli.
Flawonoid, który działa anty-rakotwórczo i przeciwutleniaco w celu ochrony przed rakiem i chorobami serca.
Rutyna
Flawonoid pochodzenia roślinnego, pozyskiwany z kwiatów perełkowca japońskiego (Styphnolobium japonicum) i z ziela gryki (Fagopyrum esculentum). Wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Jak większość flawonoidów ma właściwości uszczelniające naczynia i przeciwwysiękowe. Zapobiega powstawaniu niektórych wysoce reaktywnych wolnych rodników. Spowalnia utlenianie witaminy C (przedłuża tym samym jej działanie). Zmniejsza cytotoksyczność utlenionego cholesterolu. Wykazuje też działanie przeciwzapalne. Jest czasami niesłusznie nazywany witaminą, o symbolu B13.
Antocyjany
Pigmenty karczochów, które są związane z niższym ryzykiem zachorowania na niektóre typy nowotworów dróg moczowych oraz funkcją pamięci i zdrowego starzenia się.
Kwas galusowy
Przeciwutleniacz, który występuje także w czerwonym winie i czarnej herbacie. Wykazano, że hamują proliferację komórek w komórki raka prostaty.
Luteolina i Cynaryna
Przeciwutleniacze polifenolii, które mogą zmniejszać poziom cholesterolu. Cynaryna dodatkowo pomaga w regeneracji tkanki wątroby.
Kwas kawowy i kwas chlorogenowy
Mają przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe właściwości. Niezmiernie ważna jest również antycholesterolowe działanie tych substancji. Udokumentowano zdolność obniżania cholesterolu ogólnego oraz LDL (tzw. złego cholesterolu) dzięki substancjom czynnym z karczocha osób z wysokim poziomem cholesterolu.
Sylimaryna
Sylimaryna wykazuje działanie przeciwzapalne, rozkurczowe, detoksykujące, żółciotwórcze i żółciopędne, stabilizuje strukturę błon komórkowych, obniża stężenie cholesterolu we krwi i hamuje wytrącanie się blaszek miażdżycowych, chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem trucizn, między innymi mikotoksyn muchomora sromotnikowego, hamuje podziały komórek nowotworowych, zapobiega marskości wątroby, zapobiega wytrącaniu się złogów i kamieni żółciowych.
Ogólne wskazania lecznicze wyciągów z karczocha:
Ogólna niewydolność wątroby i zaburzenia jej metabolizmu, stany zapalne wątroby, pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych, zaburzenia przemiany żółciowej. Kamica żółciowa, miażdżyca naczyń krwionośnych, żółtaczka, dolegliwości po usunięciu pęcherzyka żółciowego (cholecystectomia), objawy zatrucia substancjami toksycznymi wydalanymi z żółcią. Pomocniczo w skazie moczanowej, niewydolności nerek i w dolegliwościach trawiennych.