KARABIN WINCHESTER M1, CAL.30 USA 1941 Z PASEM
Prezentowany model jest wierną repliką oryginału, z której można oddać dodatkowo pusty-suchy strzał (waga i wymiary jak w oryginale).
REPLIKI NASZEJ FIRMY CENIONE SĄ PRZEZ NAJWYŻSZEJ KLASY KOLEKCJONERÓW.
ŚWIETNIE NADAJĄ SIĘ NA PREZENT M.IN. DLA: SZEFA, MĘŻA, CHŁOPAKA ITP.
W OFERCIE POSIADAMY TAKŻE EKSKLUZYWNE OPAKOWANIA DREWNIANE ORAZ SZEROKĄ GAMĘ PRODUKTÓW DO EKSPOZYCJI REPLIK BRONI PALNEJ I BRONI BIAŁEJ, TAKICH JAK : RAMY, ZAWIESZKI, STOJAKI, TABLA itp.
Producent: Denix Hiszpania (1122/C)
długość 91 cm
waga: 2,2 kg
Model ten wykonany jest ze stopu cynku i aluminium, który uniemożliwia przeróbkę na broń palną (w rozumieniu ustawy o broni i amunicji) oraz tworzywa.
Magazynek jest wyjmowany.
Cena nie dotyczy prezentowanego na zdjęciach stojaka.
CIEKAWOSTKA:
W końcu 1940 r Ordnance Department ogłosił konkurs na broń, która miała zastąpić pistolet w uzbrojeniu podoficerów, żołnierzy oddziałów specjalnych i oficerów do dowódcy kompanii. Do konkursu zgłosiły się firmy SAVAGE AUTO ORDNANCE, HARRINGTON RICHARDSON, WOODHULL, SPRINGIELD oraz indywidualnie G. Hyde. Ponieważ termin testów dobiegał końca Ordnance Department zwrócił się dodatkowo do firmy WINCHESTER by i ona przedstawiła prototyp do opracowanej przez siebie amunicji WRA .30SL.
Prototyp karabinka powstał w ciągu 14 dni i 11 sierpnia 1941 był wypróbowany z tak dobrym wynikiem, że po wprowadzeniu drobnych poprawek zdecydowano się przedstawić broń na wrześniowych testach.
1 października 1941 karabinek pod oznaczeniem US Carabine .30M1 został przyjęty do uzbrojenia Armii USA.
Karabinek M1 był bronią samopowtarzalną o nieruchomej lufie i zamku ryglowanym przez obrót symetrycznych rygli. Broń działała na zasadzie odprowadzenia gazów prochowych z przewodu lufy, zasilana była z wymiennego magazynka pudełkowego o pojemności 8 nabojów.
Broń tę oceniano jako niezwykle poręczną i znakomicie nadającą się do walki na bliskich odległościach. Z drugiej strony słaba amunicja nie miała dostatecznej siły rażenia. broń w żadnym razie nie dawła się skutecznie używać powyżej 200m, w spoób znaczący spadała wówczas celność i skuteczność.
"DLACZEGO DUSZA ZAWSZE PRAGNIE KARABINU MASZYNOWEGO"
E.M. FOSTER w "What Has Germany Done to the Germans?"