Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Kapliczki i krzyże przydrożne w parafii Prostyń

19-04-2015, 0:26
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 30 zł     
Użytkownik Wojt_Jak
numer aukcji: 5240018212
Miejscowość Prostyń
Wyświetleń: 7   
Koniec: 19-04-2015 00:20:00

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Waga (z opakowaniem): 0.50 [kg]
Okładka: miękka z obwolutą
Rok wydania (xxxx): 2013
Kondycja: bez śladów używania
Język: polski
Forma: przewodnik
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Przyglądając się miejscu, w którym mieszkamy możemy zauważyć, że zarówno stare, jak i nowe kapliczki i krzyże przydrożne naturalnie wpisują się w przestrzeń miejscowości. Są ozdobą polskiego krajobrazu, miejscem modlitwy mieszkańców, miejscem dającym wytchnienie i odpoczynek, albo pamiątką ważnych wydarzeń historycznych. Obiekty te fundowano na znak przywiązania do religii chrześcijańskiej. Są wyrazem wiary naszych przodków, świadectwem ich pobożności, a także: dziękczynienia, zadośćuczynienia, prośby, nadziei i podziękowaniem za uchronienie od głodu lub innej klęski. Stawiano je jako materialny wyraz modlitwy ludu polskiego.


Przemierzając drogi i dróżki parafii Prostyń spotkamy 92 obiekty małej architektury sakralnej. Często mijamy je traktując jako niezmienny element krajobrazu, który był, jest i zapewne będzie. A może warto zatrzymać się i poznać historię miejsca, w którym się znajduje, i zrozumieć intencje, jakie mieli jego fundatorzy. Na podstawie relacji mieszkańców, akt parafialnych i publikacji dotyczących parafii Prostyń, powstała książka ilustrująca i opisująca wszystkie kapliczki i krzyże przydrożne znajdujące się na tym terenie. Na każdej niemal stronie znajduje się kolorowa ilustracja. Są też fotografie archiwalne. Podczas około 6 lat pracy wykonanych zostało ponad 2 tysiące zdjęć przedstawiających krzyże i kapliczki w różnych porach roku, w tym czasie swoje wspomnienia dotyczące tych miejsc przekazało prawie 160 osób. W indeksie osobowym znajduje się około 600 nazwisk związanych z dziejami małych obiektów sakralnych w parafii.


Szybko mijający czas zaciera wiele cennych wspomnień. Odchodzą ludzie, a wraz z nimi pamięć o dawnych czasach. Niniejsza książka jest próbą uchwycenia tego, co rozmywa się w mrokach przeszłości.


Książka jest XX tomem "Biblioteki Drohiczyńskiej", liczy 224 strony, zawiera 155 fotografii, opisuje wszystkie istniejące i niezachowane do dziś krzyże i kapliczki przydrożne parafii. Wstęp napisał Ks. Bp. Antoni Pacyfik Dydycz, Ordynariusz Drohiczyński.


Do nabycia w Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej w Prostyni. Możliwa wysyłka pocztowa. Zainteresowanych prosimy o kontakt

[zasłonięte]@vp.pl

tel. 606[zasłonięte]778

Fragmenty książki: wstęp -

http://parafiaprostyn.pl/files/wst-p%20(1).pdf

zakończenie -

http://parafiaprostyn.pl/files/koniec%20(1).pdf