KAPLERZ patriotyczny tzw. rycerski
Kaplerz metalowy o wymiarach 10,8 x 7,8 cm. wykonany w formie owalnego medalionu z rytym wizerunkiem MB Częstochowskiej z dzieciątkiem. Postać Madonny i Dzieciatka malowana farbą olejną.
Kaplerz jest sygnowany nazwiskami wytwórców znanej polskiej pracowni artystycznej: Pracownia Rękodzieła Artystycznego A. Bilonowicz, P. Bugaj.
Polecam, przedmiot unikatowy.
Do dnia dzisiejszego kaplerze obok ryngrafów są najcenniejszą, a zarazem jedną z nielicznych i rzadkich pamiątek narodowych i patriotycznych.
Pięknie prezentuje się wśród pamiątek patriotycznych lub uzbrojenia, przede wszystkim wśród broni białej.
Stan przedmiotu oceniam na bardzo dobry. PIĘKNA RĘCZNA ROBOTA.
Na odwrocie łacińska tekst modlitwy:
Ave Maria, gratia plena, Dominus tecum;
benedicta tu in mulieribus,
et benedictus fructus ventris tui, Iesus.
Sancta Maria, Mater Dei, ora pro nobis peccatoribus,
nunc et in hora mortis nostrae. Amen.
Tekst polski
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami,
i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus.
Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi
teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen
Na dodatkowym zdjęciu przedstawiam jako przykład kaplerze ze zbiorów polskich muzeów.
KAPLERZ – owalny, czasem prostokątny medalion (o wymiarach ok. 10 cm x 8 cm) malowany, ryty, odlewany lub tłoczony w blasze , noszony w irchowych futerale na piersiach pod ubraniem (najczęściej przez żołnierzy w 2 połowie XVII i pocz. XVIII w.). Na awersie kaplerze mają najczęściej przedstawienie Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski w ornamentowym obramieniu (malowane przeważnie tylko twarze, dłonie i szaty, bordiury grawerowane, złocone i srebrzone). Kaplerz często mylnie utożsamiano ze szkaplerzem (łac. scepularium) lub ryngrafem. Swój renesans kaplerze miały w okresie zaborów, powstań narodowych, w trakcie I wojny światowej, pojawiają się również po II wojnie światowej na piersiach bohaterskich żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych „Żołnierzy Wyklętych”.
|