SIW Znak zaprasza na swoje aukcje!
Na stronie "o mnie" mogą Państwo sprawdzić wszystkie aktualne promocje oraz regulamin naszej księgarni internetowej
Na naszych aukcjach oferujemy jedynie nowe egzemplarze naszych tytułów
Czas realizacji zamówień: 24 h
Koszt przesyłki niezależnie od ilości zakupionych tytułów pozostaje taki sam
Dowodem zakupu jest paragon lub faktura VAT
Przedmiotem tej aukcji jest:
Wojciech Bonowicz
Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze
Uwaga!
Egzemplarz z autografem autora!
Zapytaj nas o większą liczbę książek z autografem - [zasłonięte]@znak.com.pl
Oprawa twarda
Rok wydania: 2010
Format: 124x195
Ilość stron: 280
Wydawnictwo: Znak
Najbardziej znany góralski dowcip opowiadany przez Tischnera ma za bohatera nieśmiertelnego Franka Gąsienicę. „Po mnie nic nie zostanie, oprócz tych paru dowcipów - tym raduję się oczywiście - które Franek Gąsienica wymyśla, a ja, jak ten magiel, powtarzam”, mówił Tischner podczas jednego z wykładów. Otóż w czasie powodzi w Łopusznej chłopi stali przy moście na Dunajcu i obserwowali, co się dzieje. Przedmiot refleksji był zawsze ten sam: czy woda zabierze most, czy nie zabierze. Ale tym razem chłopów coś zaintrygowało: unoszący się na wodzie góralski kapelusz. Patrzą - stanął na prądzie. Za chwilę - pod prąd. Zaś stanął - i z prądem. „Coz to? Cud?”, pyta jeden. „E nie, to Franek Gąsienica. Pedzioł, że ma w dupie powódź i orze”.
Dowcip ten - góralska wersja wezwania: „Róbmy swoje!” - zrobił zrozumiałą karierę w latach stanu wojennego. Przy różnych okazjach Tischner powtarzał, że nie ma czasów tak złych, żeby nie można było uprawiać nauki, a w szczególności - oswajać świata myśleniem.
(fragment)
„Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem” - mawiał o sobie Józef Tischner. Nowa książka Wojciecha Bonowicza przedstawia wybitnego myśliciela, duszpasterza i publicystę przede wszystkim jako „Józka z Łopusznej”, który zjednywał sobie wszystkich ogromnym poczuciem humoru i dystansem do samego siebie. Z połączenia krótkich obrazów powstał barwny portret Tischnera, człowieka nietuzinkowego, wnoszącego ożywczy ferment do polskiego życia intelektualnego i publicznego.