Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Kampania na Śląsku i bitwa nad Kaczawą

16-11-2014, 0:01
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 70 zł     
Użytkownik stara-szuflada
numer aukcji: 4772233161
Miejscowość jarocin
Wyświetleń: 4   
Koniec: 15-11-2014 22:59:22

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2014
Kondycja: bez śladów używania
Tematyka: Wielkie wojny, kampanie, bitwy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha













Witaj na aukcji Starej Szuflady



Kampania na Śląsku i bitwa nad Kaczawą
Autor: Mirosław Bujko
Wydawnictwo: NapoleonV
Ilość stron: 370, mapy
Książka jest nowa i nieużywana

Kampania na Śląsku oraz jej punkt kulminacyjny – bitwa nad Kaczawą, stoczona 26 sierpnia 1813 roku, była największym starciem militarnym epoki napoleońskiej na terenach dzisiejszej Polski, a dokładniej na obszarze Dolnego Śląska. Niestety przez całe dziesięciolecia bitwa ta pozostawała w naszym kraju bardzo mało znana. Dopiero na przestrzeni ostatnich lat nastąpił w tej dziedzinie przełom dzięki kilku śląskim historykom oraz pasjonatom z grup rekonstrukcyjnych, którzy swą aktywnością starają się przywrócić należną pamięć tym wydarzeniom.
Zasadnicze zmagania wojenne rozegrały się pomiędzy francuską Armią Bobru pod dowództwem marszałka Macdonalda, a rosyjsko-pruską Armią Śląską pod dowództwem generała Blüchera. Bitwa nad Kaczawą pod względem ilości zaangażowanych sił, rozmachu oraz dramatyzmu dorównywała największym starciom z jesiennej kampanii Napoleona w 1813 roku. Stawką w tej kampanii było z jednej strony utrzymanie przez Napoleona hegemonii w Europie, z drugiej zaś wyzwolenie przez siły koalicji całych Niemiec. Następstwa kampanii na Śląsku pozwalają lepiej zrozumieć przyczyny późniejszej klęski Napoleona w bitwie narodów pod Lipskiem. Niniejsza książka jest kolejną próbą przybliżenia i spopularyzowania bitwy nad Kaczawą stworzoną przez badacza i pasjonata tematu.