Witaj w strefiekoloru Terra Com
SPRZĘTOWA KALIBRACJA KOLORÓW ! ! !
EIZO wprowadza rozszerzoną wersję EasyPIX - kompletnego zestawu do kalibracji i profilowania monitorów. Najnowsza wersja umożliwia kalibrację sprzętową również monitorów z serii FlexScan. Dzięki temu powiększy się krąg potencjalnych odbiorców, w których liczbie byli dotąd głównie fotoamatorzy.Obecnie rozwiązaniem EasyPIX mogą zainteresować się osoby zajmujące się profesjonalnie fotografią czy fachowcy z takich dziedzin jak grafika, pre-press czy CAD.
Zaktualizowana wersja EasyPIX współpracować będzie z następującymi modelami monitorów EIZO z serii FlexScan i FORIS: FlexScan SX2762W, SX2462W, SX2262W, S2233W, S2243W, S2433W i FORIS FS2331.
Dlaczego warto zainteresować się zakupem zestawu EasyPIX?
Kalibracja sprzętowa jest skuteczniejsza – jest szybsza, prostsza i daje dokładniejsze wyniki niż kalibracja programowa. Spowodowane jest to bezpośrednim operowaniem na tabeli kolorów zapisanej w elektronice monitora (w przypadku urządzeń EIZO – przynajmniej 12-bitowej), a nie - jak to dzieje się w drugim przypadku - na tabeli kolorów karty graficznej komputera (8-bitowej).
Funkcje kalibracyjne EasyPIX obejmują regulację następujących parametrów: jasność, temperatura barwowa, krzywa gamma i gamut. Poziom jasności może być ustalany ze skokiem co 10 cd/m2 w zakresie od 60 – 160 cd/m2, temperatura barwowa ze skokiem 100 K w zakresie od 5000 K do 6500 K, natomiast wartości gama ze skokiem 0,2 w zakresie od 1,8 do 2,4. Dodatkowo, monitor może być kalibrowany do przestrzeni Adobe RGB, sRGB lub do naturalnej przestrzeni barwowej danego monitora. Po zakończeniu kalibracji, EasyPIX tworzy profil ICC, umożliwiający przekazywanie informacji o kolorze oprogramowaniu do retuszu oraz urządzeniom peryferyjnym.
EasyPIX w wersji 2 oferuje wszystkie funkcje, które posiadał jego poprzednik, włączając tryb dopasowywania odcienia i jasności monitora do wykorzystywanego papieru fotograficznego w oparciu o wizualną percepcję; tryb foto oraz web, umożliwiający sprawdzenie, w jaki sposób zdjęcia będą wyświetlane w większości przeglądarek.
Oprogramowanie EasyPIX jest kompatybilne z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi, włączając Mac OS X 10.3.9 i nowsze oraz systemy rodziny Windows: XP, Vista oraz 7 (również w wersjach 64-bitowych).
Czym się różni kalibracja sprzętowa od programowej?
Powszechnym nieporozumieniem jest twierdzenie jakoby sprzętowa kalibracja oznaczała użycie "sprzętu" w postaci kalibratora. W rzeczywistości kalibracja sprzętowa polega na skorygowaniu monitora czyli sprzętu zamiast modyfikowania działania sterownika karty graficznej, czyli programu. Korygując tablicę koloru karty graficznej maskuje się tylko problemy, wprowadzając poważne skutki uboczne w postaci zubożenia dostępnej palety barwnej. Skutkiem tego, na ekranie, pojawiają się niepożądane przebarwienia w szarościach oraz pogarsza się płynność przejść tonalnych. Wynika to z faktu, że karta graficzna dysponuje stałą paletą i nie można "podmienić" niewłaściwie wyświetlanych odcieni. Korekcja jest jedynie przez ograniczenie grup odcieni nieprawidłowo reprodukowanych przez monitor. Forma dokonywanych zmian jest w zasadzie degradacją i formalnym nadużyciem jest nawet słowo "korekcja". Kalibracja przez modyfikację działania monitora jest korekcją w pełnym tego słowa znaczeniu, gdyż niwelujemy przyczynę problemu.
Czy to naprawdę widać?
Widać. Oczywiście w mniej wymagających zastosowaniach, np wyświetlania zdjęć z wycieczki do ciepłych krajów różnica będzie znikoma, ale przy trudniejszych, przygotowaniu zdjęć zawierających istotne detale w cieniach, światłach, kolor skóry, szarości różnica jest znaczna. Z uwagi na to, że w tej recenzji nie sposób na Państwa monitorze pokazać jak wyświetla dobrze i źle skalibrowany monitor, posłużę się wykresami jasności na przykładzie EIZO S2433W. Wykresy przedstawiają na osi poziomej odcienie od 0 (całkowita czerń) do 255 (pełne nasycenie) dla każdego kanału RGB. W osi pionowej odcienie jakie rzeczywiście uzyskujemy na ekranie. W idealnym przypadku jeśli monitor nie zniekształca wyświetlania wykres powinien być linią prostą 45stopni. Wszelkie odchylenia oznczają że żądany odcień jest w jakiś sposób przesunięty w osi jasności względem teoretycznego który "wychodzi" z karty graficznej.
Opis pochodzi z aukcji należącej do użytkownika terracom. Zakaz kopiowania
24 miesiące gwarancji od momentu wysyłki.