Jeśli twoje wydruki mają dziwne kolory, kolor nie odpowiada temu co widzisz na ekranie to twoim rozwiązaniem jest
USŁUGA ZDALNEGO PROFILOWANIA DRUKAREK (Atramentowych i Laserowych)
aukcja dotyczy profilu opartego o wzorzec RGB 1100 pól
Dlaczego potrzebujemy profilowania, ponieważ materiał eksploatacyjne (zarówno atrament lub toner jak i papier) nie zawsze ma odpowiednie parametry zgodne z profilami producenta (dostarczanymi razem z drukarką). W przypadku używanie oryginalnych materiałów eksploatacyjnych odchyłki są zazwyczaj niewielkie i w przypadku zastosowań amatorskich zazwyczaj do zaakceptowania. Gorzej jeśli kolor ma dla użytkownika kluczowe znaczenie a jeszcze gorzej jest jeśli używamy zamienników - tusze innych producentów zarówno sprzedawane w butlach do systemu CISS, bądź gotowych zamiennikach mają zupełnie inne parametry niż oryginalne. W takim wypadku jeśli nie będziemy posiadali odpowiedniego profili ICM dla danego tuszu bądź tonera wydruki rzadko będą przypominały to co chcemy osiągnąć - zafarby w postaci zaniebieszczeń, zieleni, zażółcone, wydruki czarno-białe w toancji niebieskiego, zielonego itp to standard. Konieczne jest profilowanie i nie da się tego zrobić bez odpowiedniego sprzętu i oprogramowania - dla zainteresowanych na umieściłem sporo wiadomości na temat profilowania kalibracji i zarządzania barwą na stronie Albert Guz - Profilowanie Kalibracja Zarządzanie barwą
Profil icm drukarki tworzę używająć PROFESJONALNEGO SPEKTROFOTOMETRU X-RITE EYE 1 PRO
Gotowy plik ICM (profil) wystarczy zainstalować w systemie operacyjnym (jak to zrobić przesyłam także instrukcję) i od tej chwili można się cieszyć wydrukami o pięknych barwach i tonalności (jakość końcowych wydruków po oprofilowaniu zależy od drukarki, tuszu, papieru) im lepszych materiałów i sprzętu używamy tym lepsze uzyskujemy wydruki. W tej chwili najbardziej opłacalny zakup w stosunku do możliwości i jakości wydruku A4 to Epson P50/R285 - 6 tuszowa drukarka atramentowa (koszt około 300-350 zł plusz tusz albo CISS) Niestety kolejna półka jest już znacznie droższa Epson R800/R1800 to koszt rzędu 1800 zł za samą drukarkę a jeszcze wyższa półka to Epson 2880/3880 (cena kilku tysiący złotych). Oczywiście inni producenci tacy jak Canon, HP, Lexmark także oferują sprzęt, który nadaja się do druku - profilowanie warto wykonać dla każdej drukarki używanej do koloru która posiada minimum 3 tusze do koloru.
Profil tworzę w oparciu o wydrukowane wzorce (instrukcję krok po kroku mojego autorstwa oraz wzorce wysyłam w wersji elektronicznej). Wzorce po wydrukowaniu należy przesłać do mnie pocztą (zwykłą) - po otrzymaniu wzorców dokonuje pomiarów zazwyczaj tego samego dnia.
Efektem końcowym usługi jest profil icm oraz plik jpg zawierający wykres zakresu tonalnego państwa drukarki na podstawie używanego przez Pańśtwa papieru i atramentu.
Istotną uwagą jest fakt, że profil tworzy się w oparciu o papier i atrament stosowany w tej chwii, jeśli dokonamy zmiany dostawcy atramentu profil nie będzie pasował, odnośnie papieru - trudno to ocenić nie robiąc pomiarów. Z mojego doświadcznia wiem, że zmiana papieru w ogromnym stopniu wpływa na zakres tonalny wydruku. Do testów używam najczęściej drukarki Epson P50 z CISS i tuszem Trigon INK oraz Epsona 2880 z oryginalnymi tuszami Epsona. Ale wykonywałem profile dla różnych drukarek i różnych dostawców atramentu dostępnych na allegro. Używam papieru Ilford, Epson i HP (najtańszy Everyday, Premium i Advanced) i jeśli chodzi o papier to w takiej koloejności polecam papier HP. Jeśli ktoś woli używać papier Epsona to jeszcze lepiej (tylko drożej) natomiast papier Ilforda jest poza konkurencją.
Profilowanie drukarki dla drukarek RGB tworzę w oparciu o wzorzec 360 polowy i 1100 polowy (różnice są jak wskazuje ilość pól pomiarowych w dokładności a dokładniej w przejściach tonalnych, odwzorowaniu koloru skóry, zieleniach i czerwieniach)
Profilowanie drukarek CMYK tworze w oparciu o wzorzec 1120 polowy lub 1700 polowy, opcja profilowanie w CMYKu to także optymalizacja użycia atramentu bądź toneru, kontrastu i nasycenia już na etapie tworzenia profilu. Z małą uwagą - większość dostępnych drukarek, mimo że posiadają atramenty CMYK (atramentówki 9 tuszowe, laserówki kolorowe) drukuje w oparciu o sterownik, który steruje drukarką za pomocą suwaków RGB, dla takich drukarek wykonuje się profile w oparciu o wzorzec RGB.
W przypadku wątpliwości służę pomocą tel. 609 [zasłonięte] 609 bądź email - [zasłonięte]@o2.pl