TALERZ KALENDARZ CHIŃSKI NA 2013 ROK WĘŻA
1917, 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013
Ludzie urodzeni w Roku Węża są uważane za wnikliwe i rozsądne. Problemy rozwiązują za pomocą umysłu i logiki zamiast intuicji. Mają szczęście do pieniędzy, ale są także skąpi i nie pożyczają pieniędzy.
Mają tendencje do bycia egoistami, czują współczucie dla innych i pomagając osobom, którym się nie poszczęściło. Nie wierzą innym i wolą brać sprawy w swoje ręce przewidując, że zostaną one załatwione. Najlepiej pasują do osób urodzonych w Roku Wołu i Zająca.
Symbol węża w chińskiej kulturze
Wąż jest piątym zwierzęciem chińskiego zodiaku. Jest też jednym z pięciu jadowitych zwierząt. Uważa się go za sprytne, ale złe i podstępne stworzenie. Ten, kto ma „serce węża”, jest osobą podstępną. Dawniej węże otaczane były w Chinach kultem, szczególnie na obszarach przyrzecznych, ponieważ bogowie rzek wyobrażani byli często w postaci węża. Bóg Rzeki Żółtej na przykład był małym złotym wężem z czworokątną głową i czerwonymi kropkami pod oczami. Ten bóg-wąż kochał przedstawienia teatralne, które urządzano, aby podtrzymać jego dobry nastrój. Niektóre węże żądały co roku w określonym dniu ofiary w po-staci młodej dziewczyny. Ofiary te składano, aż pewien dzielny bohater zabił węża, przebrawszy się w strój kobiecy. Podobnie jak w zachodnio azjatyckich baśniach węże mogą obdarowywać perłami. W jednej ze znanych baśni młodzieniec ratuje takiego właśnie węża i za to otrzymuje od niego w darze kosztowności. Gdy cesarz zażądał wątroby węża, młodzieniec poprosił o nią swego węża. Tego było już za wiele i wąż pożarł niewdzięcznika. Wątroba węża jest jeszcze w czasach dzisiejszych poszukiwanym lekarstwem. Na Tajwanie jada się dużo węży, gdyż ich mięso podobno dobrze działa na oczy. Tłuszcz węża jest nato-miast bardzo niebezpieczny, bo powoduje, że penis się kurczy i nigdy już dobrze nie funkcjo-nuje.
Wężową skórę powinno się zatrzymywać; dzięki niej człowiek może stać się bogaty. Sny o wężach mają różne znaczenie. Jeśli człowiekowi śni się, że goni go wąż, to sen taki przynosi szczęście. Sen o czarnym wężu zapowiada narodziny córki, natomiast siwy wąż oznacza narodziny syna. Na Tajwanie sen o wężu wróży utratę bogactwa. Jeśli we śnie człowieka osaczają węże, zapowiada to zmianę w życiu; jest to nawiązanie do węża zrzucającego starą skórę, tzn. węża, który ulega przemianie. Jeśli mężczyzna śni o jednym tylko wężu, oznacza to nową znajomość z kobietą.
Węże mają opinię zwierząt bardzo zmysłowych, a ponieważ przyciąga je zapach damskiej bielizny, chwyta się je tą właśnie metodą. Nic dziwnego, że węża porównuje się do penisa. Jednak ilustracja węża z trójkątną głową to symbol żeński, co stanowi ostrzeżenie dla wszystkich, by nie przyjmować bez zastrzeżeń wyobrażeń z zakresu psychologii głębi. Demony w postaci węży z ludzką głową występują ponoć w prowincji Guangxi. Jeśli wołają one kogoś po imieniu, w żadnym wypadku nie wolno im odpowiadać. Także w Guangxi występują podobno węże tak wielkie, że mogą połknąć słonia象(Xiàng). Jednak ponieważ słowo „słoń” brzmi tak samo jak „minister”, niektórzy odnoszą podaną wyżej informację do baśni o wężu połykającym zbyt chciwego dobroczyńcę, który stał się już ministrem.
„Biały wąż” 白蛇(Báishé) to bohaterka bardzo znanej powieści ludowej i wielu filmów. Jest to wąż, który przemienia się w piękną kobietę, po czym poślubia mężczyznę, którego kocha, i czyni go bogatym. Młody mężczyzna jednak daje się przekonać buddyjskiemu mnichowi, że kobieta jest zła, mimo że ona właśnie oczekuje jego dziecka. Mnich pozwala kobiecie urodzić dziecko, po czym przepędzają do pa- gody, która jeszcze do niedawna stała nad Zachodnim Jeziorem w Hangzhou. Gdy syn staje się sławnym uczonym, odwiedza i obdarza szacunkiem swą matkę węża.
|
|
Kalendarz chiński
Chiński kalendarz – używany w Chinach od II wieku p.n.e. kalendarz księżycowo-słoneczny, który dzieli rok na 12 miesięcy po 29 i 30 dni. Co pewien czas - 7 razy w ciągu 19-letniego cyklu - dodaje się 13 miesiąc. Jest to tzw. cykl Metona z Aten (analogicznie jak w kalendarzu babilońskim).
Miesiące nie maja nazw a jedynie numery i podzielone są na dekady. Z czasem kalendarz chiński, księżycowo-słoneczny, ewoluował w kierunku kalendarza słonecznego.
Chiński kalendarz składa się z sześćdziesięcioletnich cykli, które stanowią kombinację dwunastu ziemskich gałęzi (ziemskich konarów) reprezentowanych przez 12 zwierząt i pięciu niebiańskich pni ukazywanych przez 5 żywiołów: woda, ziemia, drewno, ogień, metal – każdy w wariancie yin lub yang. Opiera się na precyzyjnej obserwacji wysokości słońca oraz faz księżyca.
Chiński Nowy Rok jest ruchomą datą, przypadającą na styczeń lub luty. Obecnie trwa rok smoka (od 23 stycznia 2012 według kalendarza gregoriańskiego), następne po nim będą obchodzone jako lata: węża, konia, owcy (kozy), małpy, koguta, psa, świni, szczura, bawołu, tygrysa i królika.
Według podań kalendarz chiński wynalazł i ustanowił Huang Di w 2637 p.n.e
W astrologii chińskiej najważniejszy jest rok księżycowy (lunarny) i uznaje się, że większy jest wpływ Księżyca na nasze charaktery i życie niż Słońca. Kalendarz chiński składa się z 12 miesięcy liczących po 29 i pół dnia każdy. Dla wyrównania co trzy lata dodawany jest miesiąc przestępny. Każdy rok księżycowy podporządkowany jest zwierzęciu, od którego pochodzi nazwa roku. Cechy charakteru osób, którym patronuje określone zwierzę są z nim w niezwykły sposób skorelowane, a wzajemne relacje Chińczycy scharakteryzowali bezbłędnie.
Kalendarz chiński w połączeniu z pięcioma żywiołami i głębokim przekazem Kwadratu Lo Shu i Ba Gua, stanowi źródło informacji, na której opiera się najlepsza na świecie medycyna, organizacja życia rodzinnego, więzi społeczne, aranżacja przestrzeni... I wiele wskazuje na to, że większe jest również powodzenie i sukcesy ludzi i rejonów świata, gdzie ta wiedza jest honorowana.
|