Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Kalendarz biodynamiczny ogrodniczy 2015 kiedy siać

05-12-2014, 10:29
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 8.50 zł     
Użytkownik agroswiat_pl
numer aukcji: 4835037720
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 15   
Koniec: 05-12-2014 10:17:30

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Nasze aukcje | Napisz do nas | O nas | Koszt wysyłki | Kontakt

Kontakt

E-mail: [zasłonięte]@agroswiat.pl

Telefony:

22[zasłonięte]226-67

512-[zasłonięte]-991

[zasłonięte]500-4567

Fax.: 22[zasłonięte]434-60
Formy płatności

Tradycyjny przelew na konto

Płacę z Allegro

Płatność przy odbiorze

Książki wysyłamy:

Pocztą Polską

Kurierem Opek

Nasze konta:

721[zasłonięte]200400[zasłonięte]20239[zasłonięte]364


501[zasłonięte]555811[zasłonięte]51500[zasłonięte]071

Koszt wysyłki

Bez względu na ilość zamówionych tytułów koszt wysyłki doliczany jest jednokrotnie i zależy od wagi książek.
Kalendarz biodynamiczny 2015
 
Kalendarz biodynamiczny 2015
 

Wydawnictwo: Działkowiec

  • Autor: dr Hanna Legutowska, dr Jerzy Szymona, Janusz Willand
  • Wydawca, rok wydania: Działkowiec, 2014
  • Liczba stron : 80
  • Oprawa i wymiary: miękka, 145 x 210 mm
  • ISBN:[zasłonięte]978-83615-97-8
  •  

    W kalendarzu biodynamicznym znajdują się wiadomości dotyczące wpływu Księżyca na życie na Ziemi. Kalendarz podpowiada jak wykorzystać siły kosmiczne w uprawie roślin i przedstawia terminarz prac ogrodniczych na każdy miesiąc roku. Oprócz tego zawarto w nim także porady ogrodnicze. W tym roku opisano właściwości aromatyczne ziół, sposoby walki z szarą pleśnią, przyczyny żółknięcia iglaków, sposoby ściółkowania gleby, szkodniki i choroby róż, choroby pomidorów, choroby powodujące przedwczesne opadanie liści na porzeczce i agreście, choroby i szkodniki orzecha włoskiego oraz szkodniki truskawek.

    W kalendarzu biodynamicznym podano także godziny trwania dni owocowych, korzeniowych, kwiatowych i liściowych oraz czas sadzenia wspomagający wzrost, rozwój i plonowanie roślin

    Kalendarz biodynamiczny Działkowca wydawany jest już od 23 lat.

    Jak korzystać ze wskazówek zawartych w kalendarzu.

    Korzystanie z wskazówek zawartych w kalendarzu jest dosyć proste. Wystarczy wszystkie zabiegi na działce wykonywać zgodnie z zawartymi tam wskazówkami, aby osiągnąć dobre efekty. Oczywiście nie zapominając o płodozmianie, racjonalnym nawożeniu naturalnymi nawozami, biologicznej ochronie roślin przed chorobami i szkodnikami oraz walce z chwastami.

    Pierwsza kolumna podaje dzień tygodnia.

    W drugiej kolumnie znajdziemy daty wraz z imieninami.

    W trzeciej kolumnie, co kilka dni, zamieszczamy godziny wschodu i zachodu Słońca. Wszystkie godziny w naszym kalendarzu podane są w czasie urzędowym. Zostały w nim uwzględnione zmiany czasu w roku 2015 w dniach 28/29 marca i 24/25 października.

    Czwarta kolumna określa gwiazdozbiory (znaki zodiaku), w których przebywa Księżyc. Każdy z tych gwiazdozbiorów ma przypisany sobie element (żywioł), który powoduje lepszy i szybszy rozwój jednego z czterech różnych organów rośliny: kwiatu, owocu, korzenia lub liścia.
    Wpływ gwiazdozbioru na rośliny

    Każdego dnia podany jest symbol znaku zodiaku, który oznacza, że Księżyc tego dnia przebywa w określonym gwiazdozbiorze. Jeśli w danym dniu występuje tylko jeden znak zodiaku oznacza to, że Księżyc przez cały dzień przebywa w tym właśnie znaku. Jednak często zdarza się, że w danym dniu Księżyc kończy pobyt w jednym znaku i przechodzi do drugiego. Wówczas w kalendarium podane są oznaczenia obu znaków w kolejności ich występowania po sobie. Ponadto pod każdym symbolem znaku zodiaku umieszczo­ne są oznaczenia żywiołów przypisanych danym znakom. Dodatkowo podawana jest ści­śle określona godzina przejścia Księżyca z jednego znaku do drugiego. Występuje ona pomiędzy tymi oznaczeniami.

    W piątej kolumnie (w środkowej części kalendarium) podawane są dodatkowe in­formacje dotyczące: faz księżycowych (kwadr, nowiu i pełni), Apogeum (Ap) i Perygeum (Pg), a także węzłów księżycowych. Są to informacje uzupełniające, które jednak mają wpływ na wnioski podawane w kolumnie siódmej, w której podane są zalecenia ogrodnicze.

    Szósta kolumna wyszczególnia odpowiednie przedziały czasu sprzyjające uprawie określonych części roślin według zależności gwiazdozbiór-element-część rośliny.

    Wszystkie dni są podzielone na cztery grupy. Wyróżniono dni:

    1. Korzeniowe

    2. Liściowe

    3. Kwiatowe

    4. Owocowe

    Rośliny korzeniowe to: burak, chrzan, cykoria, marchew, pietruszka korzeniowa, rzepa, rzodkiewka, seler korzeniowy, skorzonera, pasternak. Także dobre efekty osiąga się zaliczając do tej grupy: ziemniaka, cebulę, czosnek, pora i szparaga.

    Rośliny liściowe to: kapusta, kalarepa, jarmuż, pietruszka naciowa, seler naciowy, boćwina, szczypiorek, sałata, szpinak, szczaw oraz mimo, że częścią użytkową jest kwiat - brokuł i kalafior.

    Rośliny kwiatowe to: wszystkie kwiatowe rośliny ozdobne, a z roślin jadalnych jest nią słonecznik.

    Rośliny owocowe to: bób, cukinia, dynia, fasola, groch, ogórek, pomidor, papryka, kukurydza, soja.

    Kolumna w kalendarzu, w której podano oznaczenia części roślin, zawiera godziny zmiany poszczególnych zjawisk astronomicznych. W miarę przesuwania się Księżyca na tle nieba od wschodniej do zachodniej granicy Polski (około 15° długości geograficznej) zachodzące zjawiska lokalnie różnią się w czasie. Różnica pomiędzy zachodnią a wschodnią granicą Polski wynosi około 30 minut. Dlatego nie należy wykonywać prac na styku zmian, ale zrobić co najmniej półgodzinną przerwę przed i po godzinie poda­nej w kalendarzu.

    W siódmej (ostatniej) kolumnie podane są informacje wynikające z analizy danych z kolumny piątej, które modyfikują zalecenia agrotechniczne. Jeśli na przykład w danym dniu występuje Apogeum (Ap), Perygeum (Pg) lub węzeł księżycowy, to ograniczają one znacznie czas prowadzenia prac ogrodniczych (na ok. 6 godzin przed i po ich wystąpieniu). W kolumnie tej zaznaczono też „Czas sadzenia" - jest to czas szczególnie sprzyjający wykonywaniu prac w ogrodzie.

    Ponieważ kalendarz księżycowy różni się od słonecznego, dlatego co roku jest przygotowywany nowy, zaś dane zawarte w ubiegłorocznym stają się nieaktualne.
    Fazy księżyca w kalendarzu biodynamicznym

     

    tematyka_ogr_rosl
    Dziękujemy za odwiedzenie naszych aukcji!