Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Kalendarium wydarzeń II Wojny Światowej Piekałkiew

28-01-2012, 0:15
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 70 zł     
Użytkownik Iwonkaaa1988
numer aukcji: 2050920097
Miejscowość ŁÓDŹ
Wyświetleń: 10   
Koniec: 25-01-2012 11:52:23

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

"Kalendarium wydarzeń II Wojny Światowej"
BRAK OBWOLUTY!!!
Druga wojna światowa jaką mało znamy. Po raz pierwszy przedstawione zostały w szerokiej panoramie - dzień po dniu - wszystkie operacje taktyczne i strategiczne na wszystkich frontach tej wojny oraz najważniejsze działania polityczne i dyplomatyczne z punktu widzenia wszystkich uczestniczących w niej narodów. Kalendarium rozpoczyna się zakończeniem I wojny światowej i podpisaniem Traktatu Wersalskiego. Następnie prowadzi przez czasy pozornego pokoju i kryzysu gospodarczego, a dalej przez lata niepokoju, wydarzenia poprzedzające wielką walkę narodów - japońską inwazję w Mandżurii, przejęcie władzy przez Hitlera, podbój Etiopli przez Mussoliniego, wojnę domową w Hiszpanii, aneksję Austrii, zajęcie przez Hitlera Sudetów i Czech oraz jego przygotowania do napaści na Polskę. Lata wojny ukazane zostały aż do momentu kapitulacji ostatniej jednostki japońskiej.


Janusz Piekałkiewicz (ur. 1925 w Warszawie, zm. 9 marca 1988) - żołnierz, pisarz, historyk, reżyser, reporter radiowy oraz twórca filmowy, tworzący za granicą (głównie w języku niemieckim). Bratanek Delegata Rządu na Kraj profesora Jana Piekałkiewicza zamordowanego przez Gestapo.
Jest autorem wielu interesujących publikacji z dziedziny historii współczesnej. Największą sławę przyniosło mu obiektywne podejście do wydarzeń II wojny światowej, a szczególnie za wyjaśnienie kulisów wielu tajnych operacji prowadzonych przez służby specjalne w tamtym okresie. Jego książki cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. W 1997 Studio Filmowe Wir realizuje o nim film dokumentalny na zlecenie I programu TVP.
W 17 roku życia Janusz Piekałkiewicz wstępuje do polskiej armii podziemnej. Służył m in. w Biurze Informacji i Propagandy AK. Po uczestnictwie w Powstaniu Warszawskim osadzony w berlińskiej filii obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. W 1946 kończy maturę, następnie w 1948 rozpoczyna naukę w łódzkiej szkole filmowej na wydziale reżyserii, studiuje również historię współczesną. Po trzech latach z powodów politycznych zostaje z niej usunięty. Jakiś czas pracował jako asystent reżysera, pisze też scenariusze filmów popularnonaukowych, które również z powodów politycznych nie mają szans realizacji. Jego pasją są Tatry Wysokie, przeprowadza się do Zakopanego, pracuje tam jako przewodnik tatrzański. Postanawia opuścić kraj w 1956 szlakiem kurierskim z czasów II wojny światowej.
Dociera na Węgry jesienią tegoż roku. Wraz z wybuchem powstania węgierskiego w 1956 staje się tam jego uczestnikiem. Po jego upadku przechodzi do Austrii, na krótko zostaje internowany. Początkowo utrzymuje się z pracy jako robotnik drogowy. Następnie w Wiedniu zostaje reporterem radiowym, twórcą telewizyjnym i filmowym w Paryżu, Londynie i Republice Federalnej Niemiec.
Jego serial telewizyjny pt. Szpiedzy, agenci, żołnierze - tajne jednostki okresu II wojny światowej (26 odcinków) otrzymał główną nagrodę (Złotą Nimfę) na IX Międzynarodowym Festiwalu Telewizji w Monte Carlo w 1969 r. Nagroda ta została przyznana za obiektywizm, precyzję w przedstawianiu faktów oraz rzeczowość relacji. Statuetka ta stała się jego własnością dopiero 11 lat później.
Wszystkie publikacje powstały w języku niemieckim. Dopiero w III Rzeczypospolitej zaczęto tłumaczyć je na język polski i wydawać w kraju ojczystym autora. Jego życiowym marzeniem było: napisać na nowo niedawną historię, zrobić filmową dokumentację II wojny.