• opatentowana cząsteczka, zawierająca najbardziej aktywną formę naturalnej witaminy K2 MK-7
Działanie
Wapń i witamina K są potrzebne do utrzymania zdrowych kości.
Witamina D przyczynia się do prawidłowego wchłaniania/wykorzystywania wapnia i fosforu.
Wapń jest składnikiem mineralnym, który jest niezbędny do funkcjonowania organizmu. Z wszystkich składników mineralnych organizm człowieka zawiera najwięcej wapnia. Najwięcej wapnia przyjmowanego wraz z pożywieniem wchłaniane jest przez organizm z produktów mlecznych, grubo mielonych mąk, wody mineralnej, niektórych owoców i warzyw. W przypadku stosowania nieprawidłowej diety zaleca się uzupełnienie wapnia w postaci węglanu wapnia lub z innych źródeł tego pierwiastka.
Dlaczego wapń jest ważny?
• Ten składnik mineralny stanowi około 1,5-2% ludzkiej masy i jest najważniejszym składnikiem szkieletu ludzkiego. Jeżeli dieta człowieka jest źle zbilansowana i uboga w wapń, organizm zabiera go z koki, co może przyczynić się do ich osłabienia powodując osteoporozę.
• Około 1% wapnia krąży w organizmie w osoczu krwi dostając się do wszystkich tkanek i płynów ustrojowych. Wapń jest zaangażowany w zmniejszaniu drażliwości układu nerwowego, regulacji przepuszczalności błon komórkowych i naczyń włosowatych oraz procesów krzepnięcia krwi.
• Większość (około 99%) wapnia w organizmie jest przechowywane w kościach i zębach, stąd jest on konieczny do utrzymania prawidłowego rozwoju kości i zębów u dzieci i dorosłych.
Witamina D (kalcyferol) jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Dwie formy witaminy D są najbardziej znane: witamina (ergokalcyferol) i witamina D3 (cholekalcyferol), są one obecne w warzywach i mogą być syntetyzowane w ludzkiej skórze w głębszych warstwach naskórka pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (UV-B) i ciepła. Witamina D3 może być dostarczona z produktów pochodzenia zwierzęcego, jednakże nie występuje w nich w dużych ilościach. Najwięcej witaminy D3 znajduje się w tłustych rybach (łosoś, śledź, węgorz), żółtku jaj, wątrobie, maśle, serze. Twierdzi się, że typowa zachodnia dieta często w pełni nie zaspokaja potrzeb organizmu na witaminę D.
Tylko populacje skandynawskie, które spożywają dużo ryb, mięsa fok lub wielorybów, w tym ich tłuszcz, otrzymują właściwą podaż witaminy D z pożywieniem. Niedobór tej witaminy nie jest zwykle odczuwalny przez ludzi mieszkających w okolicy równika, gdzie nie brakuje słońca. Zapasy witaminy D (skóra, mięśnie oraz inne tkanki) nie są obfite. Twierdzi się, że co najmniej 50% populacji naszej szerokości geograficznej cierpi z powodu braku tej witaminy. Niedobór witaminy D u dorosłych może być spowodowany przez czynniki genetyczne, nawyki żywieniowe, brak słońca w średnich szerokościach geograficznych a także występowanie niektórych chorób wątroby, nerek i jelit
Dlaczego witamina D jest ważna?
• Ta witamina uczestniczy w formowaniu kości i zębów, gdyż pomaga organizmowi w absorpcji wapnia i fosforu i pomaga utrzymać prawidłowy poziom wapnia we krwi.
• W przypadku braku witaminy D organizm przyswaja około 15% wapnia oraz około 60% fosforu, stąd witamina D jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju kości i zębów u dzieci, a także do wsparcia ich kondycji.
* Niedobór witaminy D prowadzi do krzywicy. Naukowcy odkryli, że niedobór witaminy D w okresie dzieciństwa i dorastania, kiedy kości gromadzą wapń, gęstnieją i intensywnie rosną, zwiększa ryzyko rozwoju osteoporozy (zrzeszotnienie kości) w późniejszym okresie.
* Badania wykazały, że utrata masy kostnej wyraźnie spadło u kobiet w okresie po menopauzie, które stosowały 700 j.m. witaminy D oraz[zasłonięte]500-12 mg wapnia dziennie.
Witamina K nie jest gromadzona w ciele człowieka, je] małe ilości znajdują się w wątrobie i w kościach, które organizm wykorzystuje w ciągu paru dni. Witamina K występuje w dwóch formach. Witamina Ki (filochinon) znajduje się w roślinach, a witamina K2 (menachinon) - w mięsie, żółtku jaj i produktach mlecznych. Najwięcej witaminy K2 znajduje się w japońskim produkcie natto podobnym do miękkiego sera, jednakże jego smak raczej nie byłby ulubionym każdego. Witamina K2 jest także syntetyzowana przez mikroflorę jelitową organizmu. Może być niedostateczna ilość witaminy K w przypadku zaburzeń trawienia (zwłaszcza po długotrwałym stosowaniu antybiotyków), ponadto powodem jest często nieodpowiednie żywienie. Od czasów szkolnych każdy wie, że witamina K jest niezbędna do prawidłowych procesów krzepnięcia krwi, jednakże niedawno naukowcy zauważyli znaczenie tej witaminy w mineralizacji kości.
Dlaczego witamina jest ważna?
• Witamina bierze udział w mineralizacji kości i jest niezbędna do utrzymania Ich w zdrowiu. Przyspiesza proces mineralizacji kości w osteoblastach, tak wiec jest konieczna do wytwarzania i utrzymania prawidłowej struktury kości.
• W przypadku braku tej witaminy, białko osteokalcyna, która posiada właściwości wiązana wapnia, staje się nieaktywne, wskutek czego procesy mineralizacji zostają zakłócone a część wapnia zaczyna gromadzić się w naczyniach krwionośnych.
• Badania wykazały, że stosowanie witaminy K2 u kobiet po menopauzie znacznie zmniejsza straty gęstości kości.
• Menachinon-7 (witamina K2 MK-7) pozostaje dłużej w surowicy krwi niż inne formy chemiczne witaminy K. Jest dobrze wchłaniany przez organizm i pomaga w utrzymaniu zdrowych kości.