Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KAJAKARSTWO ZNICZ I GORZÓW 1[zasłonięte]963-20 MONOGRAFIA

08-02-2014, 19:51
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 3930305269
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 1   
Koniec: 08-02-2014 19:37:14

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

Polskie Towarzystwo Naukowe Kultury Fizycznej Oddział w Gorzowie Wlkp.
Międzyszkolny Kajakowy Klub Sportowy "Gorzów"
Zbigniew Szafkowski
Kajakarstwo w MKS "Znicz" i MKKS "Gorzów" w latach 1963 - 2001
Gorzów Wlkp. 2001 r.
Polskie Towarzystwo Naukowe Kultury Fizycznej Oddział w Gorzowie Wlkp.
Międzyszkolny Kajakowy Klub Sportowy "Gorzów"
Recenzenci: Krystyna i Piotr Głażewscy Opracowanie Redakcyjne: Grażyna Sopolak
Okładkę wykonał: Marcin Głażewski Zdjęcia: archiwum MKS "Znicz" Gorzów Wlkp.
i MKKS Gorzów Wlkp.
Zdjęcia na okładkę: Marek Zachara, Andrzej Juściński
Skład komputerowy: Marcin Głażewski
Korekta techniczna: Krystyna Głażewska





SPIS TREŚCI

O Bolesławie Stockim słów kilka 3
Wstęp 4
Rozdział I. Powstanie MKS „Znicz" i MKKS "Gorzów" 7
Baza sportowa 13
Kadra szkoleniowa w kajakarstwie 21
Środki finansowe 25
Rozdział II. Sekcje sportowe w MKS „Znicz" Gorzów Wlkp. 27
Sekcja lekkoatletyczna 27
Sekcja pływacka 33
Sekcje koszykówki dziewcząt i chłopców 38
Sekcja piłki siatkowej dziewcząt 45
Sekcjapiłki siatkowej chłopców 50
Sekcja piłki ręcznej dziewcząt 56
Sekcja piłki ręcznej chłopców 58
Sekcja gimnastyki 63
Łucznictwo 67 Rozdział III. KAJAKARSTWO W MKS „ZNICZ"
i w MKKS "GORZÓW" 69
Lata 1[zasłonięte]951-19 69
Lata 1[zasłonięte]963-19 71
Lata 1[zasłonięte]979-19 90
Lata 1[zasłonięte]993-20 104
Zakończenie 180
Opinie ludzi o kajakarstwie gorzowskim 182
Bibliografia 193





BOLESŁAW STOCKI

Urodzony 18.08.1926r. w Mołodecznie. Zmarł 18.11.1999r. w Gorzowie Wlkp.
W styczniu 1946 przyjechał do Polski. W 1948 rozpoczął studia na Akademii Handlowej w Szczecinie, które ukończył w 1951 r W tym samym roku rozpoczął pracę nauczyciela w Technikum Finansowym w Gorzowie.
W roku 1961 zrobił dyplom mgr ekonomii w WSE w Poznaniu. Prekursor gorzowskiego kajakarstwa. Pierwszą sekcję
kajakarską założył w 1951 roku, a w 1963 założył klub sportowy „Znicz", który obecnie nosi nazwę MKKS "Gorzów".
Od 1961 - 1981 Dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportów Wodnych, dziś MOS. Wychowawca i trener wielu pokoleń kajakarzy, reprezentantów Polski. Spod jego ręki wyszły takie zawodniczki jak: Ewa Stańko (I.O. Monachium 1972) Wanda Rossa, Zdzisława Wiśniewska, Krystyna Szarkowska Him ME jun. 1972. Jego dewizą było wychowanie przez pracę. Ośrodek w Lubniewicach był budowany między innymi przy dużym udziale zawodników, a sam pomimo dyrektorskiego stanowiska nie stronił od pracy fizycznej lecz dawał żywy przykład. Wszyscy ceniliśmy w Nim niespotykany upór w dążeniu do celu.
Dużą wagę przykładał do stałego zdobywania wiedzy wśród swoich podopiecznych i wychowanków, czego przykładem może być to, iż wiele dziś znanych osobistości w mieście i regionie, to Jego wychowankowie, którzy piastują wysokie stanowiska. Członek kolegium sędziów PZK i przewodniczący Komisji Rewizyjnej MKKS "Gorzów". Pomimo tego, że w 1981 przeszedł na emeryturę do końca aktywnie uczestniczył w życiu sportowym, wierny kajakarstwu.
Za swoją pracę społeczną został odznaczony złotą odznaką „Zasłużony Działacz K. F." i honorowymi złotymi odznakami:"Zasłużony dla kajakarstwa", "Zasłużony dla woj. Gorzowskiego". Cześć Jego pamięci.
mgr Krystyna Głażewska





Wstęp

Kajakarstwo, to bardzo popularna dyscyplina sportowa w Polsce. W
ciągu powojennego półwiecza przysporzyła ona wiele sławy krajowi za
sprawą właśnie kajakarzy. Dyscyplina ta od ponad trzydziestu lat uprawiana
jest także w Gorzowie Wlkp. w dwóch klubach sportowych KS "Admira" i
MKKS "Gorzów". Właśnie w tych dwóch klubach gorzowskich wychowano
wielu czołowych zawodników, którzy zdobywali medale i tytuły mistrzów
Polski oraz reprezentowali nasz kraj na najpoważniejszych imprezach
kajakowych świata. Z nich przywozili oni do Gorzowa medale mistrzów
świata oraz medale Igrzysk Olimpijskich. Klub sportowy "Admira" doczekał
się już opracowania swojej historii w 1998 r.
W niniejszym opracowaniu chciałbym przedstawić historię drugiego klubu kajakowego w Gorzowie Wlkp., którym jest Międzyszkolny Kajakowy Klub Sportowy "Gorzów", spadkobierca MKS "Znicz".
Praca ma układ rzeczowy, a podrzędnie chronologiczny i jest próbą ukazania rozwoju sekcji kajakowej w MKS "Znicz" Gorzów Wlkp., oraz działalność jej po 1992 r. jako samodzielnego klubu, klubu jednosekcyjnego. Praca zaopatrzona jest wstępem i zakończeniem. Podzielona została na trzy rozdziały i jest bogato ilustrowana zdjęciami. W rozdziale pierwszym przedstawiono struktury tworzenia się Międzyszkolnego Klubu Sportowego "Znicz" Gorzów Wlkp., kadrę szkoleniową, bazę sportową oraz środki finansowe, pozwalające na prawidłową działalność klubu związanego przez większą część swojego istnienia ze Szkolnym Związkiem Sportowym. Zakładano bowiem fakt, iż wszystkie działające w nim sekcje sportowe są oparte na młodzieży szkolnej, gdzie zawodnicy szkoleni byli jedynie w kategoriach młodzieżowych. Seniorów przekazywano do innych klubów. W rozdziale drugim przedstawiono w skrócie działalność poszczególnych sekcji w MKS "Znicz". Rozdział trzeci ukazuje historię rozwoju sekcji kajakowej w MKS "Znicz" oraz klub MKKS "Gorzów". Sekcja kajakowa MKS "Znicz" była bowiem od początku swego istnienia sekcją wiodącą w klubie. Zawodnicy tej sekcji przez wszystkie lata istnienia klubu osiągali największe sukcesy sportowe, w postaci medali mistrzostw Polski IMP I,
udziału w mistrzostwach Europy /ME/ czy mistrzostwach świata /MŚ/ przede wszystkim w kategoriach młodzieżowych. W ostatnich latach zawodnicy MKKS "Gorzów" dostąpili także zaszczytu reprezentowania barw narodowych na Igrzyskach Olimpijskich /IO/, skąd nawet przywieziono medal.
Materiał do napisania niniejszej pracy zaczerpnięty został ze źródeł archiwalnych UKFiS oraz WFS w Gorzowie, z kilku kronik , z czego najwartościowsząjest kilkutomowa kronika sekcji kajakowej MKS "Znicz", Kronika ta była prowadzona niezwykle systematycznie i szczegółowo. Wiele materiału dostarczyły także roczniki miejscowej prasy lokalnej oraz centralnej prasy sportowej, a ponadto wywiady z ludźmi związanymi z MKS "Znicz" i MKKS "Gorzów". Wiele cennych wiadomości znaleziono w kilku opracowaniach książkowych wydanych przez pracowników IWF Gorzów oraz z kilku prac magisterskich, wykonanych przez studentów gorzowskiej uczelni wychowania fizycznego, którzy starali się przedstawić działalność sportu szkolnego lub kajakarstwa gorzowskiego w poszczególnych latach.
Chciałbym podziękować tym wszystkim osobom, które pomogły mi w zgromadzeniu materiału potrzebnego do napisania tej pracy. Ich życzliwe uwagi wyeliminowały wiele błędów, które mógłbym nieopatrznie popełnić. Szczególnie serdecznie dziękuję Pani mgr Krystynie Głażewskiej oraz Jej mężowi Piotrowi, którzy udzielili mi najwięcej rad i wskazówek.
Jestem głęboko przekonany o tym, iż tak zasłużona sekcja kajakowa, a obecnie istniejący klub kajakowy MKKS "Gorzów" w pełni zasługuje na osobne opracowanie swojej historii oraz pokazanie przyszłym pokoleniom jakże wielkiego dorobku sportowego przede wszystkim w zakresie kajakarstwa młodzieżowego. Niniejsza zatem praca stwarza takie podwaliny, i jest próbą pokazania Czytelnikowi dorobku sportowego młodych gorzowskich kajakarzy na przestrzeni trzydziestu dziewięciu powojennych lat na środkowym zachodzie Polski.
Jednocześnie chciałbym podziękować redakcji "Gazety Lubuskiej", która od chwili swojego istnienia rzetelnie i na bieżąco informuje społeczeństwo lubuskie o wszystkich imprezach sportowych rozegranych w -Polsce, na świecie oraz na terenie Ziemi Lubuskiej, ze szczególnym uwypukleniem sukcesów sportowców lubuskich. Dzięki informacjom znajdującym się na łamach "Gazety Lubuskiej" mieszkańcy tego regionu kraju w każdy poniedziałek mają najnowsze informacje o sukcesach i porażkach swoich idoli sportowych, jak również o przeprowadzanych w końcu roku plebiscytach na najlepszego sportowca i trenera Ziemi
Lubuskiej. Tak też było w przypadku kajakarzy MKS "Znicz" i MKKS "Gorzów". Dzięki informacjom "GL" powstała ta książka.





BIBLIOGRAFIA

I. Archiwalia
A. Archiwum Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.
1. Dziennik kontroli obozów SZS-MOS w Gorzowie Wlkp. zl. 1[zasłonięte]979-19.
2. Karta założycielska MKKS Gorzów z dnia 27.10.1994.
3. Komunikaty z zawodów kajakowych za lata 1[zasłonięte]964-20.
4. Komunikaty z zawodów sportowych w różnych dyscyplinach sportu za lata 1[zasłonięte]965-19.
5. Sprawozdania finansowe MKS „Znicz" Gorzów za lata 1[zasłonięte]963-19.
6. Sprawozdania MKS „Znicz" Gorzów za lata 1[zasłonięte]963-19.
7. Sprawozdania MKKS Gorzów za lata 1[zasłonięte]994-20.
8. Sprawozdania OZKaj. w Gorzowie za lata 1[zasłonięte]975-20.
9. Sprawozdania pokontrolne z działalności finansowej MKS „Znicz" za lata 1[zasłonięte]963-19.
B. Archiwum Woj ewódzkiej Federacj i Sportu w Gorzowie Wlkp.
1. Komunikaty z zawodów kajakowych za lata 1[zasłonięte]976-19.
2. Komunikaty z zawodów szkolnych i międzyszkolnych z lat 1[zasłonięte]975-19.
3. Sprawozdania finansowe MKS „Znicz" za lata 1[zasłonięte]975-19.
4. Sprawozdania pokontrolne z MKS „Znicz" za lata 1[zasłonięte]975-19.
5. Sprawozdania z działalności sportowej MKS „Znicz" za lata 1[zasłonięte]975-19.
II. Kroniki
1. Kronika AWF Poznań za lata 1[zasłonięte]972-20.
2. Kronika sekcji kajakowej MKS „Znicz" za lata 1[zasłonięte]963-19.
3. Kronika MKKS "Gorzów" za lata 1[zasłonięte]993-20.
4. Kronika MKS „Zryw" za lata 1[zasłonięte]964-19.
III. Prasa
1. „Gazeta Lubuska" Gorzów Zielona Góra 1[zasłonięte]974-20.
2. „Gazeta Zielonogórska" Zielona Góra 1[zasłonięte]954-19.
3. „Kajakarstwo" Warszawa 1[zasłonięte]998-20.
4. „Kurier Gorzowski" Szczecin Gorzów 1994.
5. „Magazyn Olimpijski" Warszawa I-XII.2000.
6. „Przegląd Gorzowski" Gorzów Wlkp. 2000.
7. „Przegląd Sportowy" Warszawa 1[zasłonięte]963-20.
8. „Sport" Katowice 1[zasłonięte]970-20.
9. „Sportowy Kurier Gorzowski" Gorzów Wlkp. 1993.
10. „Ziemia Gorzowska" Gorzów Wlkp. 1[zasłonięte]980-20.
IV. Wywiady
1. Borczyński Zbigniew
2. Cygler Andrzej
3. Ćwiertniak Włodzimerz
4. Gintowt Piotr
5. Gestenkorn Jerzy
6. Głażewska Krystyna
7. Głażewski Piotr
8. Kosowicz Teresa
9. Krupa Brunon
10. Kraj ewski Jerzy
11. Kuryś Stanisław
12. PietrasiakIwona
13. PilchMarian
14. Rasch Roman
15. SonginJerzy
16. Świątkiewicz Maria
17. Turowicz Stanisław
18. Wierzbicki Tadeusz
19. Walczak Jan
20. Zachara Marek
V. Opracowania
1. Delijewski J.: Przygody ze sportem. Gorzów 1995.
2. Gaj J., Natanek A., Nowak L., Woltmann B.: Kultura fizyczna na Ziemi Lubuskiej. /1[zasłonięte]945-19/. Poznań 1983.
3. Gaj J., Woltmann B.: Sport w woj. gorzowskim 1[zasłonięte]975-19. Gorzów 1993.
4. Jurek T., Woltmann B.: Kultura fizyczna w woj. zielonogórskim 1[zasłonięte]950-19. Zielona Góra 1990.
5. Szafkowski Z.: 25 lat KS AZS-AWF Gorzów Wlkp. /1[zasłonięte]972-19/ Gorzów 1997.
6. Szafkowski Z.: 45 lat KS „Admira" Gorzów Wlkp. /1[zasłonięte]953-19/ Gorzów
1998.
7. Zarys historii sportu w Gorzowie Wlkp. 1[zasłonięte]945-19. Praca pod red. B. Woltmanna. Gorzów 1998.
VI. Maszynopisy
1. Gaj J., Nowak L.: Szkolny Związek Sportowy na Ziemi Gorzowskiej. Gorzów 1992 (Maszynopis przygotowany do druku).
2. Głażewska K.: Zmiany poziomu wytrenowania kajakarzy w okresie przygotowawczym zawodników SKS „Start-Admira" i MKS „Znicz" Gorzów praca magisterska Filia AWF Gorzów 1981.
3. Kosowicz Wł.: Działalność klubów sportowych i organizacji wychowania fizycznego na terenie miasta Gorzowa Wlkp. w latach 1[zasłonięte]957-19. Praca mgr AWF Poznań 1972.
4. Sapkowska A.: WF i sport szkolny w szkolnictwie podstawowym w Gorzowie Wlkp. w 1. 1[zasłonięte]945-19. Praca mgr Filia AWF Gorzów Wlkp 1980.
5. Smolą M.: Rozwój kajakarstwa w Gorzowie Wlkp. w 1. 1[zasłonięte]990-19. Praca mgr IWF Gorzów Wlkp. 1998.
6. Szarkowska Z.: Rozwój i działalność szkolnego sportu kajakowego w Gorzowie Wlkp. w 1. 1[zasłonięte]953-19. Praca mgr Filia AWF Gorzów Wlkp 1981.
7. Tchórzewski R: Rozwój kajakarstwa na terenie woj. gorzowskiego w 1 1[zasłonięte]980-19. Praca mgr IWF Gorzów Wlkp. 1990.





Zbigniew SZAFKOWSKI urodził się dnia 1 lipca 1938r. w Iwiu koło Lidy na Wileńszczyźnie. W październiku 1945r. Rodzice jego przyjechali na teren woj. bydgoskiego, gdzie w 1956r. zdał maturę w LO w Solcu Kujawskim. W latach 1956 -1960 studiował na Wydziale Nauczycielskim Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Poznaniu. W czasie studiów uprawiał biegi średnie i 400m płotki w poznańskim AZS. Po studiach w latach 1960 -1962 pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Barlinku, a w latach 1962 -1975 w Zespole Szkół Zawodowych w Stargardzie Szczecińskim. W tym czasie startował na 400 i 400 m przez płotki w tamtej szym POMORZU.
Od 1975r. jest nauczycielem akademickim w Instytucie Wychowania Fizycznego (dawna filia AWF Poznań) w Gorzowie Wlkp. w Zakładzie Lekkiej Ailetyki. W czerwcu 1980r. obronił pracę doktorską w AWF Poznań na temat: „Rozwój sportu na Pomorzu Szczecińskim w łatach 1945 - 1975". Cały jego dorobek naukowy oscyluje wokół historii kultury fizycznej. Opublikował ponad 150 prac (w tym 18 książek) z czego większość dotyczy sportu na Pomorzu Szczecińskim, sportu w Gorzowie Wlkp. oraz Polonijnej Kultury Fizycznej. Jest autorem ponad 200 haseł sportowych do Encyklopedii Szczecina. W 1998 roku otrzymał nagrodę II stopnia IM Rektora AWF Poznań za dotychczasowe publikacje, a w roku 2001 nagrodę I stopnia. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej, Złotą Odznaką Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Srebrną Odznaką Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Medalem "Zasłużony dla Miasta Gorzowa Wlkp." i Medalem "Zasłużony dla Województwa Gorzowskiego". Major rezerwy Wojska Polskiego. Od 1999r. jest członkiem Senatu AWF Poznań. Jest promotorem 95-ciu studenckich prac magisterskich. Ma dwóch synów bliźniaków: Cezarego i Jacka ( 1963).



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.