Kabaret Potem - Ot i wszystko


Kabaret Potem - Ot i wszystko


Dystrybutor: Best Film
Tytuł oryginału: Kabaret Potem - Ot i wszystko
Rok produkcji: 1992, 1999
Data premiery: 2[zasłonięte]007-11
Format: DVD
Ilość płyt: 9
Reżyseria: Kabaret Potem
Obsada: Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys, Leszek Jenek, Mirosław Gancarz, Adam Pernal, Władysław Sikora
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania filmu: 1390
Obraz (format): 4:3
Dźwięk (format): Dolby Digital 2.0 polski
Region: 2

Kabaret Potem - Ot i wszystko - opis

Oto i przed wami dzieła zebrane zielonogórskiego kabaretu POTEM. Dziewięć spektakli napisanych i wystawionych w latach 1[zasłonięte]992-19 na dziewięciu płytach DVD.

BAJKI DLA POTŁUCZONYCH
"Bajki dla potłuczonych" to jeden z najbardziej barwnych programów kabaretu. Powstał w 1991 roku. Wyobraźcie sobie, że kiedy Sikora go napisał i przyniósł na próbę, Potemy nie chcieli go nawet próbować. Mówili, że jest kiepski. "Mamy grać bajki?! Nigdy!" Sikor w rozpaczy przygotował premierę Bajek z inną obsadą. Istniał kiedyś na WSP w Zielonej Górze jedyny na świecie fakultet kabaretowy prowadzony właśnie przez Sikorę. Premiera Bajek odbyła się na tym fakultecie. Dopiero wtedy Potemom spodobał się ten program. Jeszcze nawet nie przypuszczali jakim okażą się hitem. Do dzisiaj ludzie pamiętają bajki, a niektórzy wyłącznie bajki...

Z KOLBERGIEM PRZEZ ŚWIAT
W roku 1987 kabaret Potem rozpadł się i dwa lata później zawiązał na nowo w nowym składzie - z Adamem Nowakiem i Joanną Matysik (obecnie Kołaczkowską) - oboje w spadku po krótkiej, ale burzliwej karierze w kabarecie "Drugi Garnitur". Pierwszą premierą po reaktywacji był program "Z Kolbergiem przez świat". Z niego pochodzą m.in. skecze "W pustyni i w puszczy" i "Baba Jola". "Z Kolbergiem przez świat" powstawał "w bólach". Ciężko było zrobić coś lepszego od "Autobusu czerwonego" albo "Niemego kina". Potemowcy chcieli przeskoczyć samych siebie, co spowodowało tylko frustrację i lęk przed niepowodzeniem. Sikor, spodziewając się czegoś lepszego, był niezadowolony, zawiesił więc wszelkie występy kabaretu aż do wakacji. Wolny czas poświęcił na pracę nad programem, wychodząc z założenia, że albo się uda, albo trzeba z tym skończyć. Gdyby ktoś wątpił to śpieszymy zawiadomić, że się udało. Program ten uznawany jest za jeden z najśmieszniejszych w repertuarze kabaretu. Zarejestrowany na tym DVD spektakl pochodzi z 1992 roku, kiedy to kabaret działał już w klasycznym składzie. Płyta zawiera również komentarz Władysława Sikory i Joanny Kołaczkowskiej.

RÓŻNE TAKIE STORY
Dobry wieczór. Zapraszamy na program "Różne takie story". Program jest inspirowany. Zakładając, że każdy ma jakieś wiadomości z historii i sztuki, założyliśmy, że i my takie mamy. Ale się okazało, że wiadomości są niekompletne i luki trzeba samemu uzupełnić. Myśmy już sobie uzupełnili, a teraz uzupełnimy państwu. W programie pokażemy, że Szekspir mógł inaczej napisać swoje dramaty, że historycy inaczej mogli opisać przeszłość. Nie zrobili tego, trudno, więc to my będziemy oklaskiwani i my weźmiemy honorarium. Są dzieła których poprawić nie można. Lecz nas fascynuje robienie rzeczy niemożliwych.

SERCA JAK MOTYLE
"Serca jak motyle" powstały w 1996 roku. Jest to program o miłości. Jest to jeden z programów tzw. "tematycznych". Potemy wychodzą z założenia, że miłość jaka jest każdy widzi. Zakochanym się wydaje, że żyć bez siebie nie mogą, mało jedzą, mało śpią, głęboko oddychają.

DZIKIE MUZY
"Dzikie Muzy" - program, którego premiera odbyła się w marcu 1997 roku - charakterem odbiega od dotychczasowych dokonań scenicznych kabaretu Potem. Jego formuła, tempo i teksty są zupełnie inne - kabaret przełamuje tu własne schematy, wciągając do gry publiczność. W "Dzikich Muzach" aktorzy nie chowają się za kulisami, lecz razem z publicznością oglądają spektakl. Widzowie są świadkami jak Potemowcy przygotowują się do swoich ról, wkładają kapelusze i prochowce, czy wypychają kieszenie potrzebnymi rekwizytami. Co więcej, publiczność ma niepowtarzalną okazję decydowania, jaki skecz i w jakiej kolejności będzie prezentowany. Z programu pochodzą takie skecze jak: "Poznajmy pana Artura", "Wredny dzieciak", "Dwóch wariatów", "Drętwy Wacław" "Lisek" oraz piosenki: "Koszyk jabłek", "Orkiestra dęta", "Wenecja" i "Panna Viola".

SNY I ZMORY IM. SIERŻANTA ZDYBA
Sny i Zmory im. Sierżanta Zdyba (podobieństwo tytułu do tytułu pewnej płyty nieprzypadkowe) - powstały jako alternatywa dla Scenek w Których Wiadomo o co Chodzi. Sny nie mają logiki wydarzeń więc nikt nie może się czepiać, że ciąg przyczynowo-skutkowy zamieniony jest na ciąg zmian i zaskoczeń. I optymizmem napawa to, że najbardziej psychodeliczne okoliczności i najcięższe sytuacje nie trwają zbyt długo, bo po chwili zmieniają się na coś innego - czasem równie psychodelicznego - ale i tak na końcu następuje przebudzenie. W tak szybko zmieniającym się programie można zawrzeć dość pomysłów na kilka innych programów - dzięki temu kabaret Potem mógł o kilka lat szybciej się rozwiązać.

TRĄBKA DLA GUBERNATORA
"Trąbka dla gubernatora" to program z przeszłością. W 1992 roku Sikora postanowił zrobić coś ambitnego. "Może coś na zasadzie kabaretowej sztuki teatralnej?" - pomyślał. I tak zrobił. Później tego żałował. Główną słabością wczesnej "Trąbki" był brak fabuły. Wszystko, co się działo na scenie podporządkowane było wyłącznie tzw. grepsom. "Trąbka..." to był pewnie jeden ze słabszych, ale i jeden z najbardziej śmiesznych programów kabaretu Potem. Wtedy spektakl doczekał się jedynie 15 wykonań. By uleczyć rany Sikora napisał "Różne takie story". Rany się zagoiły, ale Sikora jest uparty. W 1998 roku, przed rozwiązaniem kabaretu postanowił jeszcze raz podejść do "Trąbki..." Ufff. Udało się. To już nie ten sam program. Mówię Wam.

15 SZTUK
Był rok 1993...
"15 Sztuk" to program napisany dla eksperymentu. Sikora chciał spróbować zagrać sytuacją, a nie tak jak do tej pory grepsem. Charakterystyczne dla Potemów były krótkie, napikowane dowcipami skecze, ale aby się rozwijać, trzeba czasem spróbować czegoś innego. Tak powstał jeden z ulubionych i najdłużej granych przez zespół programów. Był on inny między innymi dlatego, że przez cały program przewijają się te same postacie: król Ferdynand, Rudy, Hania, Lutek Romczyk, Hieronim, Pelargonia i wredny Jacuś.

TAM I Z POWROTEM
Był 28 czerwca 1999r. Było zielonogórskie kino "Newa". Był ostatni skład z Sikorem dumnie powiewającym na czele i byli szacowni protoplaści: Ewa Sopielewska oraz Janusz Klimenko. Były łzy i ekscesy, ulubione kawałki i najgorszy skecz. Było rozdawnictwo rekwizytów i rytualne rozszarpywanie przez publiczność ostatniego połamanego krzesła w karierze Adama Pernala... Wielu z tych rzeczy już nie ma i nie będzie (dotyczy to zwłaszcza 28. czerwca 1999, krzesła i kabaretu "POTEM"). Odcisnęły one jednak swój pożegnalny ślad na tej płycie. Niech więc sięgną po nią ci wszyscy, którzy tęsknią za tamtym dniem, tamtym krzesłem lub tamtym Kabaretem. Na tej płycie programem głównym jest ostatni zarejestrowany telewizyjny występ kabaretu POTEM.

WSPÓŁPRACUJEMY Z: