Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Kaźmierczak: Polityka pieniężna w gospodarce rynk.

19-01-2012, 15:27
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 15 zł     
Użytkownik bingor
numer aukcji: 2037957302
Miejscowość Kielce
Wyświetleń: 4   
Koniec: 14-01-2012 21:19:43

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2000
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Witam na mojej aukcji i zapraszam do licytacji. Bingor
Strona o mnie Moje aukcje Moje komentarze Dodaj do ulubionych sprzedających Zapytaj mnie
Płatność
♦ Przelew na konto
(przedpłata)

Przesyłka
♦ List polecony
ekonomiczny: 5.70 zł
♦ List polecony
priorytetowy: 6.60 zł

Opakowanie
♦ koperta ochronna ("bąbelkowa")

Kontakt
♦ tel. 603 [zasłonięte] 256
(nie odpowiadam na sms)
♦ e-mail:
[zasłonięte]@poczta.fm
k00119

Witam na mojej aukcji.

Przed przystąpieniem do licytacji proszę zapoznać się z jej zasadami na stronie O mnie

Przedmiotem aukcji jest używana książka:

Tytuł: Polityka pieniężna w gospodarce rynkowej
Autorzy: Andrzej Kaźmierczak
Wydawnictwo: Państwowe Wydawnictwo Naukowe PWN (Warszawa) Wydanie: I (2000)
Nakład: b.d. Ilość stron: 212 Waga: 442 g
Stan książki: bardzo dobry (-) Format: 17,5 x 24,5 cm Okładka: twarda
Stan okładki: nieznaczne zarysowania i przybrudzenia, ogólnie w stanie bardzo dobrym.
Stan kartek: czyste, białe, na kilku stronach znajdują się notatki i podkreślenia wykonane ołówkiem.
Wstęp

"Książka Polityka pieniężna w gospodarce rynkowej jest podręcznikiem dla studentów wyższych szkół ekonomicznych. Zawiera ogólny zarys polityki banku centralnego w gospodarce rynkowej, a więc w gospodarce, w której dominującym sposobem kształtowania zjawisk gospodarczych jest oddziaływanie na cenę kapitału pożyczkowego.
W książce nie są omawiane historyczne doświadczenia polityki pieniężnej poszczególnych krajów. Uczyniono to świadomie, po to, aby materiał nie uległ szybkiej dezaktualizacji. Nie zrezygnowano jednak z prezentacji konkretnych przykładów dla lepszego pokazania problemów. Stopień szczegółowości prezentowanych zagadnień dostosowano do potrzeb wynikających z programów nauczania studentów.
Podręcznik składa się z dziewięciu rozdziałów. W rozdziale pierwszym ukazano ewolucję pieniądza od jego formy towarowej do pieniądza bezgotówkowego.
W rozdziale drugim dokonano charakterystyki rynku pieniężnego, którego funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla efektywności polityki pieniężnej w gospodarce rynkowej.
Rozdział trzeci zawiera teoretyczny zarys problematyki stopy procentowej. Pokazano tu fundamentalne czynniki wyznaczające stopę procentową w gospodarce w długim okresie.
W rozdziale czwartym ukazany jest mechanizm kreacji pieniądza, w tym emisji pieniądza banku centralnego i emisji pieniądza banków komercyjnych.
Rozdział piąty poświęcony jest kwestiom bezpieczeństwa finansowego banków komercyjnych, w tym ich wypłacalności. Wprawdzie są to zagadnienia dotyczące nadzoru banku centralnego nad bankami komercyjnymi, jednakże z polityką pieniężną ściśle się łączą.
W rozdziale szóstym opisane są instrumenty polityki pieniężnej, z charakterystyką ich efektywności.
Dopiero w rozdziale siódmym możliwe było przedstawienie złożonych zagadnień teorii pieniądza. Pokazane są dwa dominujące nurty w ekonomii, a mianowicie keynesizm i monetaryzm. Mają one obecnie dominujący wpływ na praktykę polityki pieniężnej.
Znając wszystkie wyżej przedstawione zagadnienia, można naukowo sformułować cele polityki pieniężnej. Prezentuje to rozdział ósmy. Problem przedstawiony jest modelowo, jak w nowoczesnych podręcznikach zachodnich. Przedstawiono dwa najpopularniejsze modele pokazujące podstawowe współzależności makroekonomiczne, a mianowicie model IS-LM oraz model AS-AD. W modelu ostatnim podjęto również próbę odpowiedzi na pytanie, czy bank centralny powinien kierować się jakąś stałą regułą postępowania, nie oglądając się na jakiekolwiek bieżące uwarunkowania w gospodarce, czy też powinien przyjąć politykę elastycznego reagowania na negatywne zjawiska w gospodarce.
Pracę kończy rozdział dziewiąty, poświęcony zmianom, które pojawiły się w polityce pieniężnej w ostatnich latach w wyniku globalizacji gospodarki.
Wyznaczając sekwencję prezentowanych tematów, uznano za właściwe przechodzenie od opisu spraw szczegółowych do teoretycznych uogólnień.