Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie.
OK
Polityka Prywatności
Zaakceptuj i zamknij X
DARMOWE ARCHIWUM ALLE
Strona startowa
Kategorie
Kontakt
Szukaj
:
Archiwum Alle
>
Kolekcje
>
Pocztówki
>
Tematyczne
>
Sławni ludzie
K. HRABIA BADENI - WIEDEŃ - TUMULT POSELSKI
28-02-2012, 5:08
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena:
149.99
zł
Użytkownik
botaso
numer aukcji:
2086540798
Miejscowość
Kraków
Wyświetleń:
13
Koniec:
07-02-2012 19:01:54
Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie.
STAN JAK NA SKANIE
.
OBIEG - BEZ
DŁUGI ADRES
WYD. POSTKARTEN - VERLAG VOGEL, LEIPZIG, GOTHESTR. 2
Kazimierz Badeni h. Bończa ur.14.X.1846 w Surochowie - syn Władysława i Cecyli z h. Mierów. Ukończył Gimnazjum św. Anny w Krakowie, potem Wydział Prawa U.J., gdzie zdobył tytuł doktora praw. Karierę polityczną rozpoczął w delegaturze Namiestnictwie w Krakowie, potem MSW w Wiedniu. Od 1871 r. był starostą w Żółkwi, potem w Rzeszowie. W 1888 r. został namiestnikiem Galicji. Cieszył się dużym uznanie w Wiedniu. Wraz z marszałkiem krajowym Janem Tarnowskim wymusił grożbą dymisji sprowadzenie do Krakowa zwłok Adama Mickiewicza. W 1894 r. przyczynił się do urządzenia we Lwowie Wystawy Krajowej. Spowodował objęcie protektoratem tej Wystawy przez cesarza Franciszka Józefa I, który przybył do Lwowa na 8 dni.
Ukoronowaniem jego kariery było powołanie go na premiera Austro - Węgier w latach 1895 - 1897. Jako premier dbał o interesy ludów słowiańskich. Doprowadził do zrównania praw języka czeskiego z niemieckim w administracji prownicji czeskiej. W obronie tych praw pojedynkował się w 1897 r. z posłem frakcji niemieckiej Wolfem, który obraził go na forum sejmowym. W pojedynku tym został poważnie ranny. Po dymisji udzielonej mu przez cesarza powrócił do Galicji. Osiadł w Busku będąc nadal posłem na Sejm Krajowy. Zmarł 9.VII.1909 w pociągu wracając z kuracji w Karlsbadzie.
Wystawiona pocztówka przedstawia tumult posłów '' niemieckojęzycznych'' przeciwko polityce swobód językowych wprowadzanych przez premiera Badeniego w Sejmie w 1897 r. .............................