• Dostarczone oprogramowanie (Windows®)
OPIS
JVC GZ-MS150 to miniaturowa i bardzo lekka kamera, która rejestruje materiał video na kartach pamięci SD, SDHC, SDXC. Posiada obiektyw Konica Minolta z 40x zoomem optycznym oraz zaawansowany stabilizator obrazu. Kamera ma matrycę CCD o rozdzielczości 800 000 pikseli, procesor obrazu HD Gigabrid Engine Premium, 2.7-calowy panoramiczny ekran LCD z powłoką antyrefleksyjną, sensor dotykowy oraz funkcję zamieszczania nagrań wideo na serwisie YouTube.
Kamera HD a SD
Kamera HD rejestruje obraz o większej rozdzielczości, czyli bardziej szczegółowy - to główna zaleta kamer tego typu. Kamery SD, takie jak omawiana JVC GZ-HM150, też mają jednak swoje zalety. Do głównych należą łatwość edycji i odtwarzania materiału. Format SD jest bardziej przyjazny dla poczatkujących użytkowników, wideo zajmuje też znacznie mniej miejsca na karcie czy komputerze.
Na pierwszy rzut oka - czyli milość od...
Zacznijmy od pierwszego wrażenia. Kamera, mimo że wyraźnie tańsza od modeli HD, nie sprawia wrażenia wykonanej z tańszych materiałów, co więcej jej budowa jest niemal identyczna jak modeli kamer JVC 3-krotnie droższych. Ekran LCD jest wystarczająco duży i wyraźny. Pierwsze wrażenie więc wyraźnie na plus.
W pudełku oprócz kamery znajdziemy też dodatkowe akcesoria, oto ich lista:
By móc nagrywać, potrzebujemy więc jedynie naładować akumulator, co zajmuje niecałe 2 godziny, oraz włożyc kartę SD (SDHC,SDXC), którą musimy dokupić.
40-krotny optyczny zoom i dobra stabilizacja obrazu
Zoom optyczny w kamerze wynosi aż 40-krotność początkowej ogniskowej. Generalnie tak wysoki zoom jest znacznie częściej spotykany w kamerach SD niż HD i wynika to z fizycznych właściwości obiektywu i matrycy (nie będę jednak wchodził w szczegóły). Najważniejsze, że miłośnicy bardzo dużych zbliżeń nie będą rozczarowani. Kamera umożliwia dodatkowo ustawienie aż 70-krotnego zoomu dynamicznego, który wykorzystuje wolne przestrzenie przetwornika, tak że 70-krotne zbliżenie uzyskujemy bez starty jakości (tak jak to już ma miejsce przy 200-krotnym zoomie cyfrowym).
Jeśli chodzi o stabilizację obrazu w kamerze, to również sprawdza się ona w praktyce, skutecznie niwelując drganie rąk filmującego. Zła stabilizacja obrazu może znaczaco popsuć końcowy materiał i rozpraszać widzów (drgania, niewyraźny obraz). Kamera JVC GZ-MS150 ma dobrą stabilizację, o czym przekonacie się z kolejnej części testu (materiał wideo).
Funkcje kamery
Zobaczmy najpierw, jakie funkcje w kamerze uważa za najważniejsze producent:
Wypada się zgodzić, że powyższe zestawienie to najbardziej przydatne funkcjonalności (cechy) kamery. Punkty 2 i 3 już omawiałem, zajmijmy się więc punktem 1, 4 i 5.
Jeśli chodzi o inteligentką automatykę, to jest to rozwiązanie stosowane przez wszystkich wiodących producentów. Dzięki niemu kamera ustawia najlepsze możliwe parametry dla danej sceny (twarze, słoneczny dzień, słabe światło, tryb makro itp.), dzięki czemu nagrywający nie musi się niczym przejmować, bo kamera sama dostosuje parametry do warunków. Moim zdaniem warto nagrywać z uruchomionym trybem i.AUTO. Na czym polega tryb inteligentnej automatyki, możecie zobaczyć na tym filmie:
Kolejna funkcjonalność (nr 5) to tryb Time-Lapse, czyli nagrywanie poklatkowe znane również z innych kamer JVC. O tej funkcji pisaliśmy już tutaj, więc zapraszam do lektury lub do obejrzenia filmiku, który pokaże Wam przykłady zastosowania Time-Lapse (nagrywania poklatkowego).
Należy jeszcze wspomnieć o funkcji automatycznego nagrywania, które może pełnić rolę domowego monitoringu lub, jak to napisał ktoś na forum, być sposobem na "upolowanie" kamerą dzikiego zwierza. Kamera przez cały czas jest w trybie czuwania i dopiero, kiedy w kadrze pojawi się ruch, następuje włączenie nagrywania. Kamera przestaje nagrywać w momencie, kiedy ruch w kadrze zamiera. Funkcja ta może być wykorzystywana do zabawy jak i do monitorowania tego, co sie dzieje w domu podczas naszej nieobecności.
|