Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Juliusz Woźny, Orędzie

03-02-2014, 15:32
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 5 zł     
Użytkownik OPiP_Wroclaw
numer aukcji: 3855896805
Miejscowość Wrocław
Wyświetleń: 13   
Koniec: 03-02-2014 15:08:17

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Waga (z opakowaniem): 0.10 [kg]
Rok wydania (xxxx): 2013
Kondycja: bez śladów używania
Język: polski
Cechy: kredowy papier
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

„Orędzie” to pierwszy komiks historyczny Ośrodka "Pamięć i Przyszłość". Komiks w prostej, obrazkowej formie, opowiada kulisy powstania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich ze słynnym zdaniem Bolesława Kominka „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”. Ukazuje także reakcje władz komunistycznych na to wydarzenie.

Autorem rysunków jest Juliusz Woźny, rysownik, historyk sztuki oraz rzecznik prasowy Ośrodka. Wspólnie z dr. Wojciechem Kucharskim, napisał scenariusz komiksu, a następnie przystąpił do rysowania. Komiks powstawał przez cztery miesiące. Najpierw można było oglądać go na wystawie plenerowej prezentowanej dwukrotnie w przestrzeni miejskiej a teraz także w formie drukowanej.

 

Kulisy historii

Podczas ostatniej sesji Soboru Watykańskiego II polscy biskupi zebrani w Rzymie postanowili wystosować pięćdziesiąt sześć listów - zaproszeń na obchody Millenium Chrztu Polski przypadające na 1966 r. - do episkopatów na całym świecie. Arcybiskupowi wrocławskiemu - Bolesławowi Kominkowi - powierzono napisanie listu do biskupów niemieckich. List ten znany jako Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich stał się jednym z najważniejszych dokumentów w historii Kościoła. Padło w nim fundamentalne zdanie: " udzielamy wybaczenia i prosimy o nie". Orędzie, którego celem było stworzenie warunków do pojednania polsko-niemieckiego zostało wykorzystane przez propagandę komunistyczną przeciw Kościołowi w Polsce, który przygotowywał się do świętowania milenium chrześcijaństwa. Po krótkim okresie dezorientacji Polacy stanęli po stronie hierarchów i tłumnie gromadzili się na kolejnych stacjach milenijnych. Po latach Jan Paweł II wielokrotnie nawiązywał do idei pojednania i przebaczenia. 19 czerwca 1983 r. na Jasnej Górze powiedział: "Przebaczenie jest mocne mocą miłości. Przebaczenie nie jest słabością. Przebaczać - nie oznacza rezygnować z prawdy i sprawiedliwości. Oznacza: zmierzać do prawdy i sprawiedliwości drogą Ewangelii."