Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

JUDAICA - NOWY CMENTARZ ZYDOWSKI W OLKUSZU - NOWA

24-01-2012, 5:02
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 15 zł     
Użytkownik SIWYDTP
numer aukcji: 2001588081
Miejscowość Ostrołęka
Wyświetleń: 11   
Koniec: 15-01-2012 14:11:16
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



 

FAKTURY VAT

Wszystkie informacje
potrzebne do sfinalizowania
aukcji znajdą się w e-mailu
który otrzymasz
po wygraniu aukcji
od serwisu allegro.
Numery konta
także na stronie O MNIE
oraz poniżej

Proszę zapoznać się
z warunkami sprzedaży
dostępnymi na stronie
"O mnie".


BEZPIECZNE
PAKOWANIE

Kontakt:
[zasłonięte]@interia.pl

TEL. 510 956 553

Więcej informacji
kontaktowych
można znaleźć na stronie
"O mnie"

Formy płatności:
Przelew na konto w:

Bank PKO INTELIGO
501[zasłonięte]555811[zasłonięte]64012[zasłonięte]036

WBK BANK ZACHODNI
981[zasłonięte]101400[zasłonięte]00105[zasłonięte]243



oraz bez prowizji
z każdego konta za pośrednictwem

Płatności Allegro

lub

Ewentualnie
ODBIÓR OSOBISTY

 

Przesyłki staram się 
wysyłać jeszcze tego
samego dnia po
zaksięgowaniu
przelewu lub
dnia następnego.

Shipping total
World Tariff
posts Polish PAYPAL

Jeśli  po otrzymaniu
przesyłki
nie będziesz
do końca
zadowolony
z zakupionego
produktu,
skontaktuj się z nami!

 

 
Biografie Historia II     wojna  światowa Marynistyka Militaria
Mapy Turystyka Sportowe i turystyka Dom i ogród Techniczne
Tematyczne Architektura Popularnonaukowe Naukowe i akademickie Nauki ścisłe
Kryminały thrillery
Dla dzieci
Przygodowe Lit. piękna Reportaże
Religie Teologia Ezoteryka Zdrowie Zapraszamy!
 
 
KLIKNIJ !!! Pokaż wszystkie aukcje sprzedającego !!! KLIKNIJ 
 
OPIS

 

 

 

Autor

Krzysztof Kocjan
Anna Michałowska
Dariusz Rozmus
Marta Rozmus
Andrzej Witek

Tytuł

Nowy Cmentarz żydowski w Olkuszu

Rok wydania

Wydawnictwo

ilustracje zdjęcia rysunki

Stron

Okładka, oprawa

Stan i inne informacje

2003

Uniwersytet Jagielloński

tak

200

TWARDA

NOWA

Opis

Książka, którą trzymacie Państwo w rękach, ma charakter wydania źródłowego. Ozna­cza to, że stanowi ona dopiero początek badań nad historią, kulturą i ruchem naturalnym za­mieszkującej w Olkuszu przez wieki społeczności żydowskiej .

Tematem tej publikacji jest nowy cmentarz żydowski w Olkuszu, szczególne miejsce w kulturze żydowskiej tamtego regionu. Pozostało na nim jeszcze kilkaset nagrobków i ich fragmentów, z których najstarsze pochodzą z początków ubiegłego stulecia. Zachowane na nich inskrypcje mówią nam o pochowanych ludziach, podają daty, czasami nazwiska zmar­łych, częściej tylko imiona. Dają również wyobrażenie o gustach estetycznych najbliższych osób zmarłego2.

Jak pisze R. Lilientalowa: Postawienie pomnika na grobie jest dla zmarłego aktem uroczystym i radosnym; żywi, biorący w nim udział, wykrzykuj Maź f-tow, mazl-tow . Okrzyk ten oznacza Na szczęście*. Nagrobek jest wzniesiony na najświętszym dla każdej gminy żydowskiej miejscu. Cmentarz często określano mianem „Domu Wieczności". A od co najmniej XIV wieku zwano go „Domem Życia". Nadawano cmentarzowi jeszcze wiele innych określeń znamionujących przede wszystkim szacunek i cześć5.

Jest również nagrobek owocem tradycji spinającej historię w nieskończonym ciągu po­koleń, który wiąże ojców z dziećmi i, na odwrót - dzieci z ojcami. Historii rozumianej jako lata poprzednich pokoleń6'. Przy takim pojmowaniu historii w kulturze, a zwłaszcza sztuce, każda nowa generacja dodaje tylko swoich sił twórczych do dorobku przodków. Dlatego też ...cmentarz prawie zawsze i prawie wszędzie jest swoistą enklawą konserwatyzmu kulturo­wego. Szczególnie widoczne jest to w kulturze żydowskiej .

Książka ta jest owocem prac zespołu inwentaryzatorskiego działającego na początku lat dziewięćdziesiątych pod merytorycznym kierownictwem historyka sztuki, prof. dr. hab. J. Samka. Inwentaryzacje prowadzono w ramach programu „Judaica", który był włączony w zakres działań naukowych ówczesnego Międzywydziałowego Instytutu Historii i Kultury Żydów na Ziemiach Polskich przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Wykonano wtedy inwenta­ryzacje cmentarzy żydowskich w Pilicy, Sławkowie i częściowo w Olkuszu8 Obecne wyda­nie dotyczy cmentarza nowego, położonego nieopodal dawnego ośrodka harcerskiego w dzielnicy Piaski.

W połowie lat dziewięćdziesiątych napisałem następujące słowa, które pozwolę sobie tutaj przytoczyć:

Oba olkuskie cmentarze, stary i nowy posiadają opracowania konserwatorskie, powstałe w 1984 r. Na szczególną uwagę, zasługują plany cmentarzy, których w chwili obecnej w żaden sposób nie można nawiązać do stanu aktualnego. Przy­kładowo, na starym cmentarzu zachowało się tylko siedem widocznych obecnie nagrobków, z kilkudziesięciu zaznaczonych na podrysie sytuacyjnym z roku I9849. Jeszcze większe zróżnicowanie występuje w przypadku nowego cmentarza. Jak piszą autorzy, zinwentaryzowano wtedy 488 obiektów nagrobnych w postaci macew lub ich fragmentów. Praca konserwatorska ilustrowana jest 188 (bardzo dobrej jakości) zdjęciami, co stanowi przybliżoną liczbę do ustaleń naszego ze­społu, czyli ok. 200 zachowanych nagrobków oraz ich fragmentów .

Jak widać, wtedy mogliśmy zachować w dokumentacji dla potomności wygląd oraz dane historyczne z ok. 200 macew. Dzisiaj jest to już niemożliwe. Każde dziesięciolecie przynosi ubytki w substancji zabytkowej. W chwili obecnej cmentarz jest tylko gruzowi­skiem. Dlatego też jest to już ostatni moment, aby ocalić od zapomnienia pozostałości kul­tury żydowskiej w naszym mieście. Dzięki pracy, którą wykonaliśmy wtedy, w książce znajdują się zdjęcia lub tylko opisy i tłumaczenia inskrypcji z wielu nagrobków, które nie przetrwały do roku 2002. Jedynym, rozsądnym w tej chwili rozwiązaniem natury konserwator­skiej może być ogrodzenie terenu cmentarza, aby osobom niepowołanym uniemożliwić dostęp do niego.

Ideałem byłaby publikacja nawiązująca formą do książki o cmentarzu w Pilicy, czyli zamieszczająca zdjęcia wszystkich nagrobków, jednakże ze względów finansowych musimy ograniczyć się do wyboru fotografii, umieszczonego na końcu publikacji. Dlatego też umieszczono w książce wszystkie opisy nagrobków i ich fragmentów". Podano również wymiary, przy czym są to wymiary wysokości nagrobka do ziemi, jeżeli nagrobek stoi, bądź całościowa długość nagrobka, w wypadku gdy jest on wyrwany z ziemi - o ile oczywiście jest to możliwe do odtworzenia. W innych przypadkach podano wymiary fragmentów płyt

nagrobnych. Podano również szerokość płyt nagrobnych i ich fragmentów. Grubość rnace^, waha się w przedziale pomiędzy 8-15 cm.

Do książki dołączony jest plan cmentarza obrazujący stan i położenie nagrobków po^, czas prac inwentaryzacyjnych. Ponieważ większość nagrobków została złamana i prze­mieszczona odpowiada on tylko w niewielkim przybliżeniu stanowi faktycznemu z okresu przed dewastacją. W publikacji zaznaczono w opisie nagrobki, które zaginęły. Kilka macew zostało przeniesionych do patio Muzeum Pożarnictwa. Znajduje się też tam macewa odna­leziona w piwnicy jednego z domów pochodząca z 1728 roku. Tej i innym, pochodzącym ze starego olkuskiego cmentarza, poświęcona będzie osobna publikacja. Dzięki tłumacze­niom dr A. Michałowskiej udało się poprawić błędy w tłumaczeniach nazwisk kamieniarzy oraz miejsc lokalizacji warsztatów kamieniarskich, zauważone w książce Cmentarze żydow­skie ziemi olkuskiej na s. 201 i 20212.

Mam nadzieję, że lektura tej publikacji, a zwłaszcza tłumaczeń inskrypcji nagrobnych przybliży czytelnikom całkowicie nieznany dla większości ludzi świat hebrajskiej epigrafiki '.

W imieniu zespołu, który opracował ten cmentarz, chciałbym podziękować wszystkim życzliwym naszym pracom osobom. W pierwszej kolejności Kancelarii Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, a w szczególności p. J. Szymanek-Deresz, za dofinansowanie naszych starań wydawniczych. Dofinansowanie zostało przekazane na konto stowarzyszenia kulturalnego „Brama", którego członkiem jest piszący te słowa. Dziękujemy również p. H: Wawrzyk z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Departament Kultury Mniejszości 'Narodowych. Korzystając z okazji, chcemy również podziękować przewodniczą­cemu stowarzyszenia, M. Włodarczykowi, członkom zarządu, w tym J. Rostowi za pomoc i wsparcie inicjatywy wydawniczej. Następnie chcieliśmy podziękować Zarządowi Miasta Olkusza, a przede wszystkim burmistrzowi J. Dudkiewiczowi. Za wsparcie dziękujemy również Staroście Powiatowemu, M. Trzcionkowskiemu oraz radnemu, M. Dąbkowi. Ser­decznie dziękujemy Olkuskiemu Oddziałowi PTTK, a w szczególności prezes B. Stanek-Wróbel, za udostępnienie konta bankowego tegoż oddziału. Osobne podziękowania ślemy Katedrze Judaistyki przy Uniwersytecie Jagiellońskim, dzięki której udało się nam zakoń­czyć zaczętą kiedyś wspólnie przed wielu laty pracę, w tym w szczególności prof. dr. hab. E Dąbrowie i dr. A. Link-Lenczowskiemu. Szczególne podziękowanie chcemy przekazać J. Jagielskiemu z ŻłH, dzięki któremu możliwe stało się sfinansowanie tłumaczeń inskrypcji hebrajskich na język polski. Dziękujemy również historykom regionalistom, a zarazem dzien­nikarzom za liczne artykuły i apele dotyczące ochrony śladów kultury żydowskiej w Olkuszu, w szczególności O. Dziechciarzówi, J. Sypieniowi, A. Renkiewicz, S. Kosiewskiemu.

Dariusz Rozmus

spis treści lub fragment

SPIS TREŚCI

 

Dariusz Rozmus, Dlaczego powstała ta książka? .  1

Krzysztof Kocjan, Olkuscy Żydzi - zarys historii .  11

Jan Samek, Walory' artystyczne cmentarzy żydowskich w Polsce

 

(szkic problemów) .    27

Anna Michałowska, Od tłumaczki .  29

Anna Michałowska, Lista skrótów hebrajskich   30

Katalog nagrobków   31

Wybór fotografii nagrobków .  187

Summary    209

Indeks osób zmarłych   211

Plan cmentarza   223