Czy, wiecie że...
Na długo przedtem, jak lokalni mieszkańcy Ameryki zostali nazwani teksańczykami, rozległe równiny na północ od Rio Grande stanowiły świat kowbojów. Byli oni bezpośrednimi potomkami hiszpańskich konkwistadorów, którzy dowodzeni przez Corteza pokonali imperium Azteków i zajęli prawie całe terytorium Meksyku około roku 1519.
Hiszpańska okupacja przyniosła trzy wieki zmian oraz adaptacji, podczas których meksykańscy kowboje przepędzali stada bydłą tysiące mil, utrzymując się przy życiu dzięki koniom, rewolwerom, oraz butom, które były podstawowym i najważniejszym wyposażeniem "na szlaku".
Mijały lata, a buty te były stale doskonalone: obcasy stawały się wyższe oraz skośne, dzięki czemu nie odłamywały się. Buty tego typu ułatwiały podbój Zachodu. Teksańscy szewcy przejęli od kowbojów styl ich butów. Pomimo zmiany nazwy tych ziem, istota pracy kowbojów pozostała ta sama: nadal bydło musiało być przepędzane setki mil na koniach.
W tej sytuacji model kowbojskiego buta został poddany wielu modyfikacjom:
- cholewa stała się krótsza i sztywniejsza;
- czubek, który najpierw był kwadratowy, stał się spiczasty, aby łatwiej było wsunąć buty w strzemiona.
Jednak zasadniczą innowacją tych teksańskich rzemieślników było zastosowanie wzmocnień i skórzanych usztywnień, zaprojektowanych, aby lepiej pasowały do strzemion.
Szewcy przekazywali swoje rzemiosło z ojca na syna. Każde pokolenie przyczyniało się do wprowadzenia zmian jakiegoś detalu, czy też dodatkowych elementów do procesu produkcji, który wkrótce stał się "tradycyjną metodą produkcji kowbojskich butów". Ostatnią innowacją wprowadzoną jako element charakterystyczny dla kowbojskich butów było dodanie pionowych szwów po obu stronach cholewy, które dodatkowo ją wzmacniały.
Następnie doszedł nowy mit Dzikiego Zachodu który wieńczył legendę kowbojskich butów. Tym mitem była postać Buffalo Bill'a. Jego niesamowite wyczyny rozsławiły wizerunek kowboja w całych Stanach Zjednoczonych.
Pod koniec XIX w. buty kowbojskie stały się tak samo sławne jak wynalazek człowieka o nazwisku Levi Strauss. Buty i jeans'y stanowiły całość tzw. kowbojskiego wyglądu, wyglądu który wkrótce opanował studia rosnącego przemysłu filmowego.
Od tamtego momentu to właśnie szewcy wielkich, aktorskich gwiazd przejęli sławę i rzemiosło po teksańskich szewcach. Z pojawieniem się Johna Wayne'a, Jamesa Dean'a i Marlona Brando kontynuacja legendy butów kowbojskich została zapewniona.
Wkrótce do kultu kinowego dołączył nowy kult - rock. Elvis Presley i Johnny Hollyday również przyczynili się do nieśmiertelnej sławy butów kowbojskich.
W XXI wieku, ponad 200 lat od ich pojawienia się - buty kowbojskie stanowią element ubrania noszonego przez miliony ludzi. Od kowbojów do Ronalda Reagana, przekraczały wieki, kontynenty, gromadząc przy okazji kulturowe dziedzictwo. W Stanach Zjednoczonych tak jak i w Europie, Australii i w Japonii stały się symbolem ducha pionierów, a zarazem pewnego wyobrażenia wolności i aktywności człowieka. Kierowcy ciężarówek, urzędnicy, dyrektorzy przedsiębiorstw i piosenkarze noszą je również w czasach dzisiejszych. Niewątpliwie u podstaw ich sukcesów leży również styl polegający na noszeniu butów kowbojskich.
źródło: www.johnnybulls.com