Zew ciszy
oszczędzasz
10%
Cena dla Ciebie 29,00 zł
oszczędzasz
6,00 zł
W roku 1996 dwóch wchodzących na szczyt Japończyków przeszto na dużej wysokości obok trzech indyjskich wspinaczy w różnych stadiach wycieńczenia. Nie zaoferowali im pomocy, jedzenia, wody, tlenu, nawet pocieszenia. Unikając ich wzroku, ruszyli dalej w zakończoną tryumfalnym wejściem drogę. Kiedy wracali do obozu, znowu minęli wciąż żywych Hindusów. Nie mogli już ich uratować, mogli jednak okazać im chociaż odrobinę współczucia. Po dotarciu do bazy Eisuke Shigekawa powiedział, że „...na wysokości 8000 metrów nie ma miejsca na moralność". Jeżeli byłoby to prawdą, nikt nie powinien tam chodzić.
Jeżeli na Evereście naprawdę „nie ma miejsca na moralność", jeżeli etyczne zachowanie stało się zbyt kosztowne, to co można sądzić o takim sporcie? Od kiedy to cel uświęca środki? Jestem pewien, że Shipton, Tilman czy Whymper nigdy nie zachowaliby się tak w stosunku do swoich kolegów wspinaczy.
Recenzje
Wymowny, mrożący krew w żyłach dokument.
SUNDAY TIMES
Nikt tak jak Simpson nie buduje napięcia (...). Niezwykle zajmująca książka. Dzięki takim pozycjom literaturze górskiej nie grozi zapomnienie.
SARA WHEELER, SPECTATOR
Przejmująca lektura. Nikt lepiej od Simpso-na nie przedstawi fizycznych i psychicznych zmagań we wspinaniu (...). Z niezwykłą pasją napisana książka, jedna z tych, których zapomnieć nie można, jak zresztą wszystko, co do tej pory Simpson napisał.
SUNDAY TELEGRAPCH
Gdzie jest granica, po przekroczeniu której wspinaczka nie jest już afirmacją wolności, lecz staje się bezzasadnym narażaniem życia?
Przejmująca i osobista książka stanowiąca swoisty zbiór znaków zapytania. Należy przestrzec, iż pytania dręczące autora należą do niezwykle zaraźliwych. Wielu znajdzie w najnowszej książce Simpsona inspirację do jeszcze gorętszej fascynacji górami. Nie brakuje jednak też argumentów podających w wątpliwość zasadność uprawiania alpinizmu.
Mocna rzecz (...). Dla ludzi o mocnych nerwach (...). Mogłaby być dostępna opatrzona uwagą Ministerstwa Zdrowia (...). Czujesz szorstkość skaty, a z każdą stroną coraz bardziej pocą ci się dłonie.
Książka o życiu i śmierci, książka o mitości do gór i utracie tej miłości, książka o wspinaniu, lataniu, o ludziach gór, książka o Eigerze.
Stanisław Pisarek