Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

JOACHIM LELEWEL LISTY EMIGRACYJNE 1[zasłonięte]842-18 UNIKAT

09-09-2014, 20:08
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 59.99 zł      Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 4561445378
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 3   
Koniec: 09-09-2014 19:45:00

Dodatkowe informacje:
Tematyka: Władcy, dowódcy, wybitne postaci
Stan: Używany
Okładka: miękka
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
LISTY EMIGRACYJNE
JOACHIMA LELEWELA
WYDAŁA I WSTĘPEM POPRZEDZIŁA
HELENA WIĘCKOWSKA
TOM III
1842—1848 (Nry 611—947)

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)


AUTOR -
WYDAŁA I WSTĘPEM POPRZEDZIŁA HELENA WIĘCKOWSKA

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - NAKŁADEM POLSKIEJ AKADEMII UMIEJĘTNOŚCI (PAU), KRAKÓW 1952
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 1000 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
MIERNY + JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, RESZTKI OKŁADKI W FATALNYM STANIE, NIERÓWNE BRZEGI KART, NIEROZCIĘTE KARTY) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
BRAK

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - IV, 465
WYMIARY - 25 x 18 x 2,3 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,843 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
NIE ZAWIERA

KOSZT WYSYŁKI 10 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

KLIKAJĄC TUTAJ MOŻESZ ŚCIĄGNĄĆ LUB OTWORZYĆ PLIK ZE SPISEM KOMPLETNYM


POLSKA AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI
WYDAWNICTWA KOMISJI HISTORYCZNEJ NR 91
LISTY EMIGRACYJNE
JOACHIMA LELEWELA
WYDAŁA I WSTĘPEM POPRZEDZIŁA
HELENA WIĘCKOWSKA
TOM III
1842—1848 (Nry 611—947)
NAKŁADEM POLSKIEJ AKADEMII UMIEJĘTNOŚCI Z ZASIŁKU MfNISTERSTWA SZKOLNICTWA WYŻSZEOO
KRAKÓW 1952





SPIS RZECZY

1. Wstęp do tomu III v...................... 1
2. Chronologiczny wykaz listów.................. VIII
3. Listy Joachima Lelewela
Rok 1842, Bruksela..................... 1
Rok 1843, Bruksela..................... 33
Rok 1844, Bruksela..................... 103
Rok 1845, Bruksela..................... 244
Rok 1846, Bruksela..................... 318
Rok 1847, Bruksela..................... 388
Rok 1848, Bruksela..................... 420
4. Indeks osób, miejscowości i rzeczy................ 446
5. Errata............................. 466





WSTĘP

Tom III Listów emigracyjnych J. Lelewela obejmuje okres siedmiu lat, od 1842 do 1848 r. W pierwszym pięcioleciu Lelewel pochłonięty jest prawie całkowicie sprawami formującego się Komitetu Narodowego Zjednoczonej Emigracji Polskiej. Kilkakrotne głosowanie nie doprowadza do stworzenia kompletu władzy naczelnej; z wybieranym Ibusiem Ostrowskim nikt nie chce zasiadać w Komitecie, wreszcie pod naciskiem znużonej ciągłymi tarciami opinii większości zjednoczeniow-ców powstaje w lipcu 1843 r. Komitet Narodowy z siedzibą w Brukseli. Z upoważnienia gmin tworzą go trzej wybrani członkowie: Lelewel jako prezes, Walenty Zwierkowski i Antoni Odynecki z poleceniem skompletowania go do ustawowo przewidzianej liczby pięciu członków.
Komitet kulał pod względem organizacyjnym od samego początku. Opierał się wyłącznie na pracy i inicjatywie Lelewela. Zwierkowski przebywał w Wersalu, mógł tylko listownie porozumiewać się z przewodniczącym, a trzeci członek, Antoni Odynecki, mieszkał w Lilie. Przyjeżdżał wprawdzie często do Brukseli, ale żadnej pomocy z niego nie było. Był to człowiek drażliwy, uparty i małostkowy, niełatwy do organizacyjnej współpracy, zwłaszcza z równie trudnym i autorytatywnym Lelewelem. ^Koleżka^, jak go ironicznie w swych listach nazywał Lelewel, pełen ciągłych pretensji i zastrzeżeń formalistycznych, nie wniósł do Komitetu niczego nowego, a w pracach organizacyjnych i propagandowych stał się istnym zawalidrogą. Inni dokooptowani członkowie ograniczali swe prace tylko do powierzonych sobie funkcji: Wiktor Tyszka był sekretarzem Komitetu, Napoleon Szuniewicz redagował oficjalnie Wywód Słowny Rozpraw i Akta Publiczne Emigracji Polskiej, który był organem Zjednoczenia i wychodził w Paryżu w latach 1843—1846.
Słabość organizacyjna Komitetu była odbiciem słabości ideologicznej całego Zjednoczenia. Ludzie nie związani ze sobą ani ideą, ani konkretnym działaniem przestali się interesować organizacją. Jedni poczęli ciążyć do Towarzystwa Demokratycznego, inni do monarchistów. A sam Lelewel zniechęcony powszechną obojętnością przymykał oczy,
gdy w 1844 r- niektórzy członkowie Zjednoczenia rozpoczęli na własną rękę pertraktacje z Towarzystwem Demokratycznym z jednej strony i z monarchistami z drugiej. Charakterystyczna dla Lelewela dążność do godzenia w imię jedności narodowej różnych nie dających się pogodzić żywiołów doznaje, rzecz prosta, niepowodzenia. Kompromituje go tylko w oczach jednych i drugich, w rezultacie doprowadzając do osłabienia i rozprzężenia organizacji. Wprawdzie w 1845 r- dochodzi do skutku próba zreorganizowania Komitetu przez dobranie nowych człon-lów o wyraźniejszym obliczu demokratycznym, ale są to już tylko przedśmiertne podrygi organizacji. Do Komitetu wchodzą młodopolak Karol Stolzman i Stanisław Worcell, związani z demokratyczno-rewolucyj-nym ruchem w Anglii: z Mazzinim dążącym do wskrzeszenia wpływów Młodej Europy i z czartystami angielskimi stojącymi na gruncie rewolucji socjalnej. Worcell obejmuje prezesurę Komitetu, próbuje zrewolucjonizować Zjednoczenie, ale niewiele może dokonać. Organizacja oparta na sztucznym ^zlepku^ słabnie coraz bardziej. Odpada ostatecznie prawe skrzydło z Tyszkiewiczem na czele, kompletu komitetowego wciąż nie udaje się sklecić.
Wszystkie słabe strony Komitetu, tego nie zharmonizowanego -wrządu wypłowiałej demokracji^, jak go złośliwie nazywało Towarzystwo Demokratyczne, wypłynęły jaskrawo w świetle wypadków 1846 r. Powstanie krakowskie zakończone tragiczną katastrofą wstrząsnęło społeczeństwem emigracyjnym i przyśpieszyło proces zróżnicowania go na dwa wrogie obozy, między którymi nie mogło już być mowy o porozumieniu. Zjednoczenie traci swą ostatnią rację bytu. Komitet Narodowy rozwiązuje się i ogłasza oficjalne połączenie, faktyczne podporządkowanie Zjednoczenia Towarzystwu Demokratycznemu Polskiemu.
Lelewel formalnie wpisuje się na listę członków T. D. P., ale właściwie doń nie przystępuje, pełen zastrzeżeń i niechęci do Centralizacji. Pozostaje, jak zwykle w momentach przełomowych, samotny. Pozostaje nadto pod silnym obstrzałem zarzutów propagowania anarchii, która doprowadziła w kraju do katastrofy. Opinia nie tylko wrogów politycznych z obozu konserwatywnego, ale i niedawnych towarzyszy zjedno-czeniowców czyniła go odpowiedzialnym za krwawe wypadki krakowskie. Powtarzano uparcie w prasie i publicystyce ówczesnej, że to jego odezwy do ludu ogłaszane przez Komitet Narodowy, a zwłaszcza jego rozprawa Stracone obywatelstwo stanu kmiecego w Polsce (Bruksela 1846) ^zdemoralizowały chłopów galicyjskich i doprowadziły do rabacji^.
Na ten moment przypada zbliżenie Lelewela do radykałów społecznych i rewolucjonistów międzynarodowych zgrupowanych w Brukseli. Belgia była w owym czasie ośrodkiem rewolucyjnej lewicy europejskiej. Szukali w niej azylu wydalani ze swej ojczyzny przez policję
św. przymierza republikanie francuscy, włoscy, niemieccy, rosyjscy. W 1845 r. zjawia się w Brukseli Karol Marks wydalony z Francji przez rządy Guizota, w 1847 r. przybywa rosyjski rewolucjonista Michał Ba-kunin wysiedlony z Paryża za wystąpienie na polskiej uroczystości listopadowej. Marks skupia przy pomocy Fryderyka Engelsa kolonię rewolucjonistów niemieckich w Brukseli i tworzy na wiosnę 1847 r-ekspozyturę Związku Komunistów — Niemieckie Stowarzyszenie Robotników (Deutscher Arbeiter-Verein). Było to stowarzyszenie oświatowe, które miało na celu propagandę i kształcenie robotników. Na czele stał bliski towarzysz Marksa, zecer z Moguncji Karol Wallau; dla urabiania opinii posługiwano się wydawaną dwa razy tygodniowo pod redakcją Adalberta Bornstedta Brukselską Gazetą Niemiecką [Deutsche Briisseler Ze^~ tung), w której często ukazywały się artykuły Marksa i Engelsa. Wzorem innych tego rodzaju organizacji Stowarzyszenie brukselskie urządzało stałe zebrania w środy i niedziele. W środy poruszane były sprawy dotyczące interesów proletariatu, odbywały się wykłady i kursy samokształceniowe, wieczory niedzielne poświęcone bywały zebraniom towarzyskim z deklamacjami i śpiewamit. W wykładach Marksa i dysputach związkowych kształtowały się podstawy nowej nauki ekonomiczno-filozoficznej i świadomość klasy robotniczej w walce o obalenie wyzysku ; stąd wyszło znacznie później (w 1878 r.) ogłoszone dzieło Marksa Praca najemna i kapitał, przeznaczone dla szerokich mas robotniczych.
Propaganda Marksa padała na grunt podatny. Trafiała nie tylko do łatwych dla pozyskania, podminowanych nastrojem rewolucyjnym wychodźców wszystkich niemal narodowości skupionych w Brukselą ale i do samego społeczeństwa belgijskiego.
W wyniku szybkiej industrializacji kraju rosła nędza klasy robotniczej z jednej strony i demoralizacja klasy posiadającej z drugiej, co z kolei wywoływało coraz częstsze niezadowolenie w społeczeństwie belgijskim i wytwarzało w umysłach wrażliwszych przekonanie o konieczności radykalnej zmiany stosunków socjalnych. Te umysły przyciągała nauka Marksa i przede wszystkim trafiała do radykalnej inteligencji mieszczańskiej. Grupa demokratów belgijskich, z którymi związany był Lelewel węzłami osobistej przyjaźni — adwokat Lucjan Jottrand, Feliks Delhasse, gen. Mellinet i inni — zespolona jeszcze do niedawna z katolickim stronnictwem liberalnym i z Bartelsem, zerwała ostatecznie w 1846 r. z dawnymi towarzyszami i zbliżyła się do Marksa. Ludzie ci przesiąknięci liberalnym indywidualizmem dalecy byli od naukowego
socjalizmu i rewolucjonizmu Marksa, ale w sojuszu z nim widzieli realizację idei wyzwolenia ludzkości od wszelkiego ucisku i wyzysku 2.
Podobne przesłanki zbliżyły Lelewela do Marksa. Rozczarowany do akcji wszystkich dotychczasowych kosmopolitycznych związków liberalnych, którym patronował, zrozumiał Lelewel w ogniu krytyki rewolucji krakowskiej, że tylko w środowisku międzynarodowego ruchu rewo-iucyjnego znajdą się szczerzy i prawdziwi zwolennicy walki o wolność polityczną i społeczną Polski. Utrzymywały go w tym przekonaniu zebrania Niemieckiego Stowarzyszenia Robotników, na które bywał przez Marksa zapraszany i w atmosferze których czuł się lepiej niż na swarli-wych posiedzeniach sekcji brukselskiej; utrzymywały go też liczne bankiety i obchody rocznicy krakowskiej, na których wystąpienia Marksa, Engelsa czy Bakunina wiązały sprawę niepodległości Polski ze zwycięską walką klas uciśnionych z powszechną reakcją europejską.
Na gruncie kontaktów lewicy emigracyjnej z Marksem i w oparciu o Niemieckie Stowarzyszenie Robotników dochodzi we wrześniu 1847 r. do założenia Międzynarodowego Towarzystwa Demokratycznego w Brukseli. Władzę naczelną Towarzystwa stanowili przedstawiciele wszystkich narodowych grup emigracyjnych: prezesem honorowym został gen. Mellinet, stary bojownik rewolucji belgijskiej 1830 r., prezesem rzeczywistym — Lucjan Jottrand, wiceprezesami zostali Karol Marks z ramienia emigracji niemieckiej, Imbert jako przedstawiciel rewolucjonistów francuskich i Joachim Lelewel, ^członek Rządu Narodowego 1831 r.^, reprezentujący demokratyczną Polskę3. Statut Towarzystwa, podpisany" przez 60 osób spośród demokratów belgijskich, niemieckich, francuskich, polskich, włoskich, szwajcarskich i rosyjskich, opierał się na wzorze londyńskich Fraternal Democrats i głosił braterstwo ludów przeciw tyranii władców, zarówno monarchów jak feu-dałów. Pierwszym większym wystąpieniem Towarzystwa Demokratycznego był obchód rocznicy rewolucji polskiej w dniu 29 listopada 1847, gdzie już wyraźnie rozbrzmiewał w przemówieniach nowy ton, mianowicie ton proletariacki i rewolucyjny. Zwłaszcza w przemówieniu Marksa, który w tym dniu reprezentował Towarzystwo Demokratyczne na obchodzie urządzanym przez Fraternal Democrats w Londynie, wystąpił ścisły związek pomiędzy wyzwoleniem wszystkich narodów uciśnionych a zwycięstwem proletariatu nad burżuazją. W tym samym duchu zredagowane zostały liczne odezwy i manifesty Międzynarodowego Towarzystwa Demokratycznego: adres do walczącego narodu szwajcarskiego, manifest do Rządu Tymczasowego Republiki Francu-
skiej 28 lutego 1848 r. podkreślający solidarność z walką proletariatu paryskiego. Jednocześnie z tą akcją propagandową prowadziło Towarzystwo akcję tajną delegując Marksa do Londynu formalnie z pozdrowieniem dla Fraternal Democrats, w rzeczywistości na kongres Związku Komunistów. Jak wiadomo, na kongresie tym w listopadzie 1847 r-powierzono Marksowi i Engelsowi ułożenie programu partyjnego, który wyszedł w trzy miesiące później w postaci Manifestu komunistycznego (luty 1848).
Skąpe wiadomości w listach Lelewela nie pozwalają na sprecyzowanie jego roli w tajnym ruchu rewolucyjnym ani na stwierdzenie dalszej jego współpracy z Marksem, ze Związkiem Komunistów i ewentualnego udziału w Manifeście. Prawdopodobnie przyczyną tej dyskrecji jest fakt, że najbliżsi towarzysze ganili jego stanowisko i wyrzucali mu łączenie się z komunistami. Na miejscu w Brukseli spotykał się Lelewel z ostrą krytyką zarówno rodaków, jak i władz belgijskich zaniepokojonych szerzeniem propagandy demokratycznej; udało mu się wciągnąć do Międzynarodowego Towarzystwa Demokratycznego tylko najbliższego wówczas przyjaciela, Ludwika Lublinera i demokratę Jana Kor-daszewskiego, który zresztą prędko wycofał się w obawie przed represjami policji brukselskiej. Ze strony niedawnych kolegów ze Zjednoczenia spotykały go ciężkie wyrzuty: Worcell pod wpływem Mazziniego 4, Zwierkowski i Józef Wysocki jako przedstawiciele Centralizacji T. D. P. wyrzucali mu gorzko, że wiąże się z komunistami, że ^imienia swego nie odmawia tłumnej demokracji^. Takie stanowisko przyjaciół musiało w Lelewelu budzić nieufność i zniechęcało go do szczerych wynurzeń listownych. Przypuszczać należy, że bliższe kontakty Lelewela z obozem rewolucji socjalnej i z komunistami urwały się gdzieś pod koniec 1848 r., kiedy wydalony ostatecznie z Kolonii, potem z Paryża Marks osiadł w Londynie, a na gruncie miejscowym w Belgii zapanowały nowe porządki, roztapiające działalność Międzynarodowego Towarzystwa Demokratycznego w atmosferze jedności narodowej i konsolidacji państwa belgijskiego.
W tym czasie Lelewel występuje z Towarzystwa Międzynarodowego i usuwa się ostatecznie od czynnej polityki emigracyjnej. Rozczarowania lat ostatnich, pogarszający się stan zdrowia, ciężka choroba i zbliżająca się przedwcześnie starość (miał wówczas 62 lata) uczyniły go nieczynnym w okresie wiosny ludów. Nie podzielał powszechnego entuzjazmu wychodźców, którzy wierzyli w rychłe zwycięstwo sprawy polskiej i przygotowywali się do akcji w kraju. Oprócz paru wystąpień publicystycznych — adresu do Rządu Tymczasowego Republiki Francuskiej i odezw do Parlamentu Frankfurckiego — ograniczył się w tym pamiętnym roku 1848, który zdawał się być urzeczywistnieniem własnych jego koncepcji polityczno-społecznych, do roli bacznego obserwatora i krytyka dokonywających się zdarzeń. Patrzył na rozgrywające się wypadki okiem raczej historyka niż uczestnika. Jak historyk notował wszystko, co się wokoło dzieje i wydawał sądy zdumiewające swą trafnością, owiane serdecznym bólem na widok wykrzywienia pięknej idei braterstwa ludów, której był propagatorem i zaprzepaszczenia jej w egoistycznej, krótkowzrocznej polityce triumfującej reakcji.
Wbrew przyjętemu zwyczajowi i wbrew woli Zmarłego Dyrektora wydawnictw Komisji Historycznej Polskiej Akademii Umiejętności, śp. Edwarda Kuntzego, nie mogę się powstrzymać od wyrażenia Mu na tym miejscu głębokiej i serdecznej wdzięczności za otaczanie wydawnictwa Listów emigracyjnych Joachima Lelewela szczególną i pieczołowitą opieką. Od początku pierwszego tomu do pierwszych arkuszy niniejszego kierował śp. Kuntze edytorską stroną wydawnictwa przekraczając znacznie obowiązki formalnego kierownika redakcyjnego. Jego sumienne korekty i trafne uwagi przyczyniły się nie tylko do staranniejszej redakcji, ale pozwoliły niejednokrotnie na słuszniejszą interpretację zawiłych zwrotów lelewejowskich, a nawet na sprostowanie niejednego błędu w identyfikacji tekstu.
Następca Jego, docent dr Marian Friedberg, podjął tradycje swego poprzednika i włożył olbrzymi wysiłek w pracę nad precyzowaniem tekstów. Niech mi więc wolno będzie złożyć Jemu i p. Marii Fried-bergowej, której benedyktyńska cierpliwość doprowadziła do wyjaśnienia wielu tekstów, serdeczne podziękowanie za okazaną mi pomoc.

Łódź, listopad 1951.





Chronologiczny wykaz listów

611. Do Józefata Bolesława Ostrowskiego w Londynie, Bruksela 14 stycznia 1842 .......................... 1
612. Do Walentego Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 18 stycznia 1842 2
613. Do Leonarda Chodźki w Paryżu, Bruksela 20 stycznia 1842 ... 3
614. Do J. B. Ostrowskiego w Londynie, Bruksela 10 lutego 1842 ... 4.
615. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 10 lutego 1842....... 4
616. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 13 lutego 1842....... 5.
617. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 1 kwietnia 1842 ... 6
618. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 25 kwietnia 1842 . . 7
619. Do J. B. Ostrowskiego w Londynie, Bruksela [25 kwietnia 1842] . 9
620. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 16 czerwca 1842 . . 10
621. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 5 lipca 1842 .... 11
622. Do Adama Wróblewskiego we Wrocławiu, Biuksela 12 lipca 1842 13.
623. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 27 lipca 1842 .... 15
624. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 1 sierpnia 1842 ... 16
625. Do dra Feliksa Michałowskiego w St. Etienne, Bruksela 3 sierpnia 1842 17
626. Do Eustachego Januszkiewicza w Paryżu, Bruksela 3 sierpnia 1842 18
627. Do Piotra Kopczyńskiego w Paryżu, Bruksela 28 sierpnia 1842 . . 19-
628. Do E. Januszkiewicza w Paryżu, Bruksela 29 sierpnia 1842 .... 20
629. Do Jana Bobrowicza w Lipsku, Bruksela 7 września 1842 .... 21
630. Do E. Januszkiewicza w Paryżu, Bruksela 9 września 1842 .... 22
631. Do P. Kopczyńskiego w Paryżu, Bruksela 15 września 1842 ... 23.
632. Do P. Kopczyńskiego w Paryżu, Bruksela 1 października 1842 . . 23
633. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 15 października 1842 .... 24.
634. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 17 listopada 1842...... 25
635. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 17 listopada 1842 . . 26
636. Do P. Kopczyńskiego w Paryżu, Bruksela 17 listopada 1842 ... 28
637. Do E. Januszkiewicza w Paryżu, Bruksela 23 listopada 1842 ... 29
638. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 16 grudnia 1842 ... 30
639. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 16 grudnia 1842....... 31
640. Do P. Kopczyńskiego w Paryżu, Bruksela 31 grudnia 1842 .... 32
641. Do P. Kopczyńskiego w Paryżu, Bruksela 10 stycznia 1843 .... 33
642. Do J. Bobrowicza w Lipsku, Bruksela 15 stycznia 1843..... 34
643. Do woj. Antoniego Ostrowskiego w Wersalu, Bruksela 20 stycznia i843............................ 35
644. Do A. Ostrowskiego w Wersalu, Bruksela luty 1843....... 36
645. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela [4] lutego 1843 ... 37
Str.
646. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 7 lutego 1843........ 38
647. Do E. Januszkiewicza w Paryżu, Bruksela 8 lutego 1843..... 38
648. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 8 lutego 1843........ 39
649. Do J. Bobrowicza w Lipsku, Bruksela 2 marca 1843....... 39
650. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 5 marca 1843 .... 40
651. Do Antoniego Odyneckiego w Poitiers, Bruksela 10 marca 1843 . . 43
652. Do A. Ostrowskiego w Wersalu, Bruksela 16 marca 1843..... 43
653. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 2 kwietnia 1843 ... 44
654. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 8 kwietnia 1843 ... 46
655. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 8 kwietnia 1843....... 46
656. Do gen. Romana Sołtyka w Paryżu, Bruksela [około 8 kwietnia 1843J 47
657. Do Adama Mickiewicza w Paryżu, Bruksela 10 kwietnia 1843 . . 48
658. Do P. Kopczyńskiego w Paryżu, Bruksela 22 kwietnia 1843 .... 49
659. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 22—24 kwietnia 1843 50
660. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 12 maja 1843 .... 52
661. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 8 czerwca 1843 ... 53
662. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 16 czerwca 1843 - - 54
663. Do A. Ostrowskiego w Wersalu, Bruksela [około lipca 1843] ... 55
664. Do Ogółu Polaków w Chateauroux, Bruksela 10 lipca 1843 .... 56
665. Do Komisji Korespondencyjnej w Poitiers, Bruksela 11 lipca 1843 56
666. Do P. Kopczyńskiego w Paryżu, Bruksela 1 sierpnia 1843 .... 57
667. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 12 sierpnia 1843....... 58
668. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 16 sierpnia 1843 ... 58
669. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 20 sierpnia 1843....... 61
670. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 5 września 1843 ... 62
671. Do Michała Chodźki w Paryżu, Bruksela 5 września 1843 .... 63
672. Do M. Chodźki w Paryżu, Bruksela 14 września 1843...... 64
673. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 15 września 1843...... 66
674. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 20 września 1843 . . 67
675. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 21 września 1843 . . 68
676. Do Józefa Mazziniego w Londynie, Bruksela 24 września 1843 . . 70
677. Do Jana Ledóchowskiego w Paryżu, Bruksela [ok. 28 września 1843] 71
678. Do mjra Adolfa Krosnowskiego w Paryżu, Bruksela 29 września 1843 71
679. Do J. Ledóchowskiego w Paryżu, Bruksela 30 września 1843 ... 73
680. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 11 października 1843 .... 74
681. Do A. Ostrowskiego w Wersalu, Bruksela [15 października 1843] . 75
682. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 16 października 1843 76
683. Do P. Kopczyńskiego w Paryżu, Bruksela 20 października 1843 . . 77
684. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 20 października 1843. 7^
685. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 20 października 1843 .... 79
686. Do J. Bobrowicza w Lipsku, Bruksela 25 października 1843 ... 80
687. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 25 października 1843. 81
688. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 1 listopada 1843 ... 82
689. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 2—6 listopada 1843..... 84
690. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 5 listopada 1843 ... 87
691. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 13 listopada 1843 . . 88
692. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 3 grudnia 1843 ... 90
693. Do Komisji Pomocniczej w Paryżu, Bruksela 3 grudnia 1843 ... 92
694. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 3 grudnia 1843....... 93
695. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 17 grudnia 1843. . . 94
696. Do A. Ostrowskiego w Wersalu, Bruksela 17 grudnia 1843 - - - - 96
697. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 17 grudnia 1843....... 96
698. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 24 grudnia 1843. . . 98
699. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 24 grudnia 1843....... 99
700. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 25 grudnia 1843 ... 99
701. Do Antoniego Poplińskiego w Poznaniu, Bruksela 25 grudnia 1843 IDO
702. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 27 grudnia 1843 - - - IO1
703. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 27 grudnia 1843....... 102
704. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 30 grudnia 1843 ... 102
705. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 1 stycznia 1844 ... 103
706. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 3 stycznia 1844 ... 105
707. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 8 stycznia 1844 ... 106
708. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 16 stycznia 1844 . . 108
709. Do A. Poplińskiego w Poznaniu, Bruksela 20 stycznia 1844 .... 110
710. Do Ksawerego Godebskiego w Paryżu, Bruksela 2 lutego 1844 . . iii
711. Do P. Kopczyńskiego w Paryżu, Bruksela 2 lutego 1844..... 112
712. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 2 lutego 1844. . . . 114
713. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 12 lutego 1844 ... 115
714. Do A. Odyneckiego w Lilie, Bruksela 21 lutego 1844...... 116
715. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 27 lutego 1844 ... 118
716. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 27 lutego 1844....... 120
717. Do E. Januszkiewicza w Paryżu, Bruksela 27 lutego 1844 .... 120
718. Do Ludwika Królikowskiego w Paryżu, Bruksela [marzec 1844] . . 122
719. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 1 marca 1844 .... 123
720. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 7 marca 1844 .... 124
721. Do A. Poplińskiego w Poznaniu, Bruksela 10 marca 1844 .... 124
722. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 12 marca 1844 ... 125
723. Do gen. Józefa Dwernickiego w Paryżu, Bruksela 25 marca 1844 . 126
724. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 30 marca 1844....... 127
725. Do A. Odyneckiego w Lilie, Bruksela 30 marca 1844...... 128
726. Do A. Odyneckiego w Lilie, Bruksela 4 kwietnia 1844...... 1,30
727. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 22 kwietnia 1844 . . 132
728. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 28 kwietnia 1844 . . 134
729. Do A. Odyneckiego w Lilie, Bruksela [4 maja 1844]....... 137
730. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 5 maja 1844 .... 139
731. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela [6 maja 1844] ... 140
732. Do A. Odyneckiego w Lilie, Bruksela 7 maja 1844....... 141
733. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 8 maja 1844 .... 142
734. Do A. Odyneckiego w Lilie, Bruksela 13 maja 1844....... 143
735. Do dra Antoniego Hłuszniewicza w Fontainebleau, Bruksela 20 maja 1844............................ J44
736. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela [około 20 maja 1844] 145
737. Do Rady Administracyjnej w Paryżu, Bruksela 20 maja 1844 ... 146
738. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 21 maja 1844 .... 147
739. Do A. Poplińskiego w Poznaniu, Bruksela 28 maja 1844..... 148
740. Do A. Odyneckiego w Lilie, Bruksela [około 30 maja 1844] ... 149
741. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela [około 1 czerwca 1844] 151 742- Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 2 czerwca 1844 ... 152
743. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 10 czerwca 1844 . . 154
744. Do P. Kopczyńskiego w Paryżu, Bruksela 10 czerwca 1844 .... 157
Str.
745. Do A. Odyneckiego w Lilie, Bruksela 15 czerwca 1844...... 158
746. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 3 lipca 1844 .... 159
747. Do Kurandy w St. Zjedn. A. P., Bruksela 5 lipca 1844.....162
748. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 6 lipca 1844 .... 163
749. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 9 lipca 1844 .... 169
750. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 15 lipca 1844 .... 171
751. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 26 lipca 1844 .... 172
752. Do Czesława Pieniążka w Paryżu, Bruksela 26 lipca 1844 .... 173
753. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 27 lipca 1844........ 174
754. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 27 lipca 1844 .... 175
755. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 29 lipca 1844 .... 175
756. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 29 lipca 1844 .... 178
757. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 30 lipca 1844 .... 179
758. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 30 lipca 1844........ 182
759. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 2 sierpnia 1844 ... 182
760. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela [2] sierpnia 1844......J^3
761. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 5 sierpnia 1844 - - - J^4
762. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 13 sierpnia 1844. . . 185
763. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 13 sierpnia 1844....... x^5
764. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 18 sierpnia 1844. . . 187
765. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 22 sierpnia 1844....... 189
766. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 23 sierpnia 1844. . . 189
767. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela [25 sierpnia 1844] . . 190
768. Do J. Bobrowicza w Lipsku, Bruksela 2 września 1844...... 192
769. Do E. Januszkiewicza w Paryżu, Bruksela 5 września 1844 .... 192
770. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 5 września 1844 ... 193.
771. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 9 września 1844 ... 195
772. Do P. Kopczyńskiego w Paryżu, Bruksela 9 września 1844 .... 200-
773. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 22 września 1844 . . 201
774. Do E. Januszkiewicza w Paryżu, Bruksela 22 września 1844 - - - 2O4
775. Do W. Zwierkowskiego" w Wersalu, Bruksela 5 października 1844 205
776. Do Henryka Kałussowskiego w St. Zjedn. A. P., Bruksela 9 października 1844..........................207
777. Do W. Zwierkowskiego i A. Odyneckiego w Paryżu, Bruksela 9 października 1844 . . t......................208
778. Do Karola Ducasa w Lilie, Bruksela 10 października 1844 .... 209
779. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 13 października 1844 210
780. Do R. Zabriskiego w St. Zjedn. A. P., Bruksela 13 października 1844 211
781. Do E. F. Forestiego w St. Zjedn. A. P., Bruksela 13 października 1844 2I2
782. Do E. Januszkiewicza w Paryżu, Bruksela 13 października 1844 212
783. Do E. Januszkiewicza w Paryżu, Bruksela 27 października 1844 213
784. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 27 października 1844 214
785. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 30 października 1844 216
786. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 8 listopada 1844. . . 217
787. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 14 listopada 1844 . . 219
788. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 15 listopada 1844 . . 222
789. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 18 listopada 1844 . . 223
790. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela [26 listopada] 1844 225
791. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 29—30 listopada 1844 226
792. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 5 grudnia 1844 " - - 23O
793. Do P. Kopczyńskiego w Paryżu, Bruksela 5 grudnia 1844 .... 231
794. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 8 grudnia 1844 ... 232
795. Do P. Kopczyńskiego w Paryżu, Bruksela 9 grudnia 1844 .... 234
796. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 16 grudnia 1844. . . 235
797. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 18 grudnia 1844. . . 238
798. Do E. Januszkiewicza w Paryżu, Bruksela 21 grudnia 1844 .... 240
799. Do Pawła Bataillarda w Paryżu, Bruksela 21 grudnia 1844 .... 240
800. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 1 stycznia 1845 . . . 244
801. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 6—11 stycznia 1845 . 246
802. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 14 stycznia 1845 . . 250
803. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 28 stycznia 1845 . . 252
804. Do P. Kopczyńskiego w Paryżu, Bruksela 28 stycznia 1845 .... 253
805. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 29 stycznia 1845 - - 254
806. Do E. Januszkiewicza w Paryżu, Bruksela 29 stycznia 1845 - - . . 257
807. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 18 lutego 1845 ... 257
808. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 19 lutego 1845 ... 259
809. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 23 lutego 1845 . . . 262
810. Do P. Kopczyńskiego w Paryżu, Bruksela 23 lutego 1845..... 263
811. Do P. Kopczyńskiego w Paryżu, Bruksela 1 marca 1845..... 264
812. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 1 marca 1845 .... 265
813. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 5 marca 1845 .... 267
814. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 14 marca 1845 - - - 268
815. Do Bordessolleła, drukarza w Loches, Bruksela 15 marca 1845 . . 270
816. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 16 marca 1845 ... 270
817. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 31 marca 1845 . . . 272
818. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 31 marca 1845....... 274
819. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 18 kwietnia 1845 . . 274
820. Do P. Kopczyńskiego w Paryżu, Bruksela 18 kwietnia 1845 .... 276
821. Do P. Kopczyńskiego w Paryżu, Bruksela 22 kwietnia 1845. ... 276 -
822. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 23 kwietnia 1845...... 277
823. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 25 kwietnia 1845 . . 278
824. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 20 maja 1845 .... 279
825. Do L. Królikowskiego w Paryżu, Bruksela 20 maja 1845..... 281
826. Do E. Januszkiewicza w Paryżu, Bruksela 20 maja 1845..... 282
827. Do Komisji Administracyjnej w Paryżu, Bruksela 20 maja 1845 . . 283
828. Do A. Odyneckiego w Angers, Bruksela 27 maja 1845...... 284
829. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 3 czerwca 1845....... 285
830. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 3 czerwca 1845 . . . 286
831. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 13 czerwca 1845 . . 286
832. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 13 czerwca 1845....... 288
833. Do E. Januszkiewicza w Paryżu, Bruksela 13 czerwca 1845 .... 289
834. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 20 czerwca 1845 . . 289 &35- Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 27 czerwca 1845 . . 290
836. Do A. Odyneckiego w Angers, Bruksela 29 czerwca 1845..... 291
837. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 29 czerwca 1845 . . 291
838. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 2 lipca 1845 .... 294
839. Do Stanisława Worcella i Wincentego Tyszkiewicza, Bruksela 4 lipca l845................."........... 295
840. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 11 lipca 1845 .... 296
841. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 13 lipca 1845 .... 297
Str.
842. Do Komisji Administracyjnej w Paryżu, Bruksela 13 lipca 1845 298
843. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 16 lipca 1845 .... 298
844. Do Komisji Administracyjnej w Paryżu, Bruksela 16 lipca 1845 . . 300
845. Do E. Januszkiewicza w Paryżu, Bruksela 10 sierpnia 1845 .... 301
846. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela [12 sierpnia 1845] . . 301
847. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 20 sierpnia 1845 . . . 302
848. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 20 sierpnia 1845.......304
849. Do Komisji Administracyjnej w Paryżu, Bruksela 20 sierpnia 1845 305
850. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 21 sierpnia 1845. . . 305
851. Do A. Odyneckiego w Angers, Bruksela 29 sierpnia 1845.....306
852. Do W. Tyszkiewicza w Brukseli, Bruksela 8 września 1845 .... 307
853. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 13 października 1845 307
854. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 20 października 1845 308
855. Do A. Odyneckiego w Angers, Bruksela 21 października 1845 . . 309
856. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 29 października 1845 310
857. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 15 listopada 1845 . . 312
858. Do P. Kopczyńskiego w Paryżu, Bruksela 9 grudnia 1845 .... 313
859. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 20 grudnia 1845. . . 314
860. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 28 grudnia 1845. . . 315
861. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 29 grudnia 1845. . . 317
862. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 22 stycznia 1846 . . 318
863. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 2 lutego 1846 .... 320
864. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela [10 marca 1846] . . 321
865. Do Antoniego Przeciszewskiego w Paryżu, Bruksela 16 marca 1846 322
866. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 24 marca 1846 . . . 323
867. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 1 kwietnia 1846 . . . 325
868. Do Józefa Dybowskiego w Paryżu, Bruksela 4 kwietnia 1846 ... 327
869. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 8 kwietnia 1846 . . . 328
870. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 9 kwietnia 1846 . . . 328
871. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela [12 kwietnia 1846] . 331
872. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 17 kwietnia 1846 . . 332
873. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 22 kwietnia 1846 . . 334
874. Do St. Worcella w Londynie, Bruksela 23 kwietnia 1846.....335
875. Do St. Worcella w Londynie, Bruksela 24 kwietnia 1846.....336
876. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 25 kwietnia 1846 . . 337
877. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 26 kwietnia 1846 . . 339
878. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela [30] kwietnia 1846 . 341
879. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 2 maja 1846 .... 343
880. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 4 maja 1846 .... 346
881. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 5 maja 1846 .... 349
882. Do W. ZwierkowskiCgo, w Wersalu, Bruksela 6 maja 1846 .... 350
883. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 9—10 maja 1846 . . 351
884. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 12 maja 1846 .... 353
885. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 15 maja 1846 .... 354
886. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 20 maja 1846 .... 355
887. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 23 maja 1846 .... 357
888. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 29 maja 1846 .... 358
889. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 3 czerwca 1846 . . . 359
890. Do Jana Nep. Janowskiego w Laval, Bruksela 3 czerwca 1846 . . 359
891. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 5 czerwca 1846 ... 361
892. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela [18 czerwca 1846] . . 301
893. Do Komitetu Narodowego Polskiego, Bruksela 30 czerwca 1846 362
894. Do J. N. Janowskiego w Laval, Bruksela 4 lipca 1846...... 366
895. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 12 lipca 1846 . . . , 367
896. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 26 lipca 1846 .... 369
897. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 28 lipca 1846 .... 370
898. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 1 sierpnia 1846 . . . 372
899. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 14 sierpnia 1846. . . 374 goo. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 30 sierpnia 1846. . . 376
901. Do A. Hłuszniewicza w Fontainebleau, Bruksela 2 września 1846 . 377
902. Do W. Zwierkowskiego w Bauge, Bruksela 25 września 1846 ... 377
903. Do J. N. Janowskiego w Laval, Bruksela 29 listopada 1846 . . . 379
904. Do A. Hłuszniewicza w Fontainebleau, Bruksela 29 listopada 1846 381
905. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 30 list.—4 grudnia 1846 381
906. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 23 grudnia 1846. . . 386
907. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 12 stycznia 1847 . . 388
908. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 15 stycznia 1847 . . 390
909. Do J. Bobrowicza w Lipsku, Bruksela 20 stycznia 1847..... 391
910. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 27 stycznia 1847 . . 391
911. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 2—4 lutego 1847 . . 392
912. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 25—26 lutego 1847 . 394
913. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 6 marca 1847 .... 397
914. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 14 marca 1847 . . . 398
915. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 22 kwietnia 1847 . . 399
916. Do Romana Vogła w Lipsku, Bruksela 6 maja 1847....... 400
917. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 17 maja 1847 .... 401
918. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 17 czerwca 1847 . . 402 gig. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 30 czerwca 1847 . . 403
920. Do J. N. Janowskiego w Laval, Bruksela 30 czerwca 1847 .... 404
921. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 1 lipca 1847........ 405
922. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 18 lipca 1847........ 406
923. Do hr. de Lasteyrie w Paryżu, Bruksela 24 lipca 1847...... 407
924. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 3—6 września 1847 408
925. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 26 września 1847 . . 411
926. Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 14 października 1847 .... 412
927. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 18 listopada 1847 . . 413
928. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 24 grudnia 1847 ... 416 92g. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 1—2 stycznia 1848 . 420 g3O. Do Karola Ludwika Spilthoorna w Gandawie, Bruksela 22 lutego
1848............................ 424
931. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 4—5 marca 1848 . . 424
g32. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 25 marca 1848 . . . 426
g33. Do gen. Józefa Wysockiego w Paryżu, Bruksela 25 marca 1848 . . 429
934. Do W. Zwierkowskiego w Wersalu, Bruksela 28 marca 1848 . . . 430
935. Do Wincentego Mazurkiewicza w Paryżu, Bruksela 30 marca 1848 431
936. Do St. Worcella w Paryżu, Bruksela 21 kwietnia 1848...... 432
937. Do Ludwika Królikowskiego w Paryżu, Bruksela 24 kwietnia 1848 434
938. Do St. Worcella w Paryżu, Bruksela 26 kwietnia 1848...... 434
939. Do W. Zwierkowskiego w Krakowie, Bruksela 28 kwietnia 1848 . . 435
940. Do Feliksa Śląskiego w Krakowie, Bruksela 29 kwietnia 1848 . . . 436
941- Do L. Chodźki w Paryżu, Bruksela 18 maja 1848........ 437
942. Do St. Worcella w Paryżu, Bruksela [26 maja] 1848....... 438
943. Do Amancjusza Żarczyńskiego w Paryżu, Bruksela 31 maja 1848 . 440
944. Do W. Zwierkowskiego we Wrocławiu, Bruksela 6 czerwca 1848 . 440
945. Do W. Zwierkowskiego we Wrocławiu, Bruksela [16 lipca 1848] 442
946. Do W. Zwierkowskiego w Krakowie, Bruksela 2 października 1848 444
947. Do W. Zwierkowskiego w Krakowie, Bruksela 23 listopada 1848 . 444





Indeks osób, miejscowości i rzeczy
Cyfry oznaczają numery listów, cyfry w nawiasach — strony, jeśli list ma ponad jedną stronę; tłustym drukiem oznaczono numery, w których nazwisko lub instytucja występują jako adresat; kursywą podano tytuły dzieł i czasopism; m. oznacza miejscowość, n przypisek wydawcy; Lelewel, Paryż, Bruksela — opuszczono.

Aaron Agen m zob Gmina Zjednoczonej Emigracji Polskiej w Agen Agencja amerykańska Komitetu Narodowego Polskiego Agencja londyńska Komitetu Narodowego Polskiego zob Delegacja londyńska Aix wyspa na Oceanie Atlantyckim Akwizgran (Aix la Chapelle) m w Nadrenii Aleja to Jan n ggn Alger ( ) ( ) O ( ) Amboise m w dep Tours Ameryka zob Stany Zjednoczone A P Amiens m zob Gmina Zjednoczonej Emigracji Polskiej w Amiens Angers m w dep Maine et Loire Angouleme m zob Gmina Zjednoczonej Emigracji Polskiej w Angouleme Annenkov Paweł Annuaire de la Sociste Philotechnique Paryż Antomarchi Franciszek dr Antwerpia m w Belgii ( ) Arago Emanuel polityk franc Arago Franciszek polityk franc d Archot ( ) Arciszewski Krzysztof gen artylerii w XVII w Association Democraticjue Internationale zob Międzynarodowe Towarzystwo Demokratyczne w Brukseli Atelier Democratique Bruksela Ateny stolica Grecji Athenaeum Wilno Augustowskie Bakunin Michał rewolucjonista ros ( ) ( ) ( ) ; ( ) Bandtkie Jan Wincenty Bandtkie Stężyński Kazimierz Władysław Numizmatyka krajowa Warszawa — Barbiaux Barges ksiądz ( ) Barrot Odilon deputowany franc Barszczewicz Kryspin Bartels Adolf liberał belg ( ) Bartels Juliusz liberał belg Bartelsowa (matka) ( ) Bataillard Paweł publicysta franc ^ ( ) Bauge m w dep Maine et Loire Bądzkiewicz Beaulieu le Hardy Adolf — — córka Beaulieu Karol adwokat Beaumarchais de orientalista franc ( ) Beaumont Karol de (chevalier Eon) Bem Józef gen ( ) — powstaniu narodowym w Polsce Paryż ( ) Benoit brukselski pseudonim pocztowy Lelewela Bentkowski Feliks Bergerac m zob Zakład Polaków w Bergerac Berkowicz Józef Berlard pani Berlin m ( ) Berliner Halle geitung Berlin Berzelius Jan Jakub chemik szwedzki Besancon m zob Zakład Polaków w Besancon Białoruś Bianco płk włoski Biberstein (herb) zob Kazimirscy Pilchowscy Bibersteinowie (z XIV wieku) Biblioteka Cesarska w Petersburgu Biblioteka Działyńskich w Poznaniu Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu Biblioteka Warszawska Biblioteka Wersalska — O io — ( ) ( ) Bieliński Feliks Bieńkiewicz Biernacki Alojzy poseł Bilkiewicz o n ( ) Blois m w dep Loir et Cher Błażejewski Leopold Błotnicki Hipolit Bobiński Franciszek ppłk Bobrowicz Jan Nep wydawca lipski O ( ) Bobrzyńsk m na Polesiu Bochenek Jan dom handlowy w Krakowie ( ) Boczkowski Ignacy Bolesław Śmiały król polski Bolimów m kwatera główna naczelnego wodza r Bolland Jan jezuita Bolmin zob Czaplicki Antoni Bonn m w Nadrenii Bordeaux m w płd Francji Bordessolle dziennikarz w Lcches Borków ski Karol Born Stefan publicysta niem Bornstedt Adalbert radykał niem Boucher de Perthes Jakub Bourges m w dep Cher Bowring Jan deputowany brytyjski O Bracia zmartwychwstańcy Brayer Breański Feliks pik n Breitkopf und Hartel firma księgarska w Lipsku Breyer Oktawiusz dr Breza Eugeniusz go ( ) Brockhaus wydawca lipski Brodnica m na Pomorzu Brody m w Galicji Broglie Albert franc pisarz i mąż stanu ( ) Buchez Filip filozof franc ( ) in Budzyńscy Budzyński Michał Budzyński Wincenty — Lechia IX wieku Lipsk b d Bukańska Wyhowska Bukański Wyhowski Emil Burnejko Antoni ppor Bystrzonowski Ludwik Cans księgarz brukselski g n Carnot Hipolit ( ) Cartier Stefan archeolog franc Cassinowie Castiau Adelson deputowany belg i Centralizacja T D P zob Towarzystwo Demokratyczne Polskie Chajęcki Antoni Chalon sur Saóne m w dep Saóie et Loire Champion pani Changarnier Mikołaj gen franc Chantilly m w dep Oise ( ) Charleroi m ( ) Charton(?) Chateauroux m zob Gmina Zjednoczonej Emigracji Polskiej w Cha teauroux Chazal Piotr Emanuel belg minister woJnY Chełmicki Wincenty poseł ( ) ( ) Chełmicki Wincenty i Zwierkowski Walenty Objaśnienia na urzędowych dowodach oparte Paryż UO ( ) Chłędowski Adam — żona Chodkiewicz Karol n Chodźko Aleksander Chodźko Jan Chodźko Leonard ? j — ^ j ( ) i j (r ) ( ) — ^ — ( ) J ^ * ( ) — Biographie du generał Kościuszko — La Pologne historiąue Chodźko Michał (i ) Chodźko Michał Nowy Dodatek do Polski Odtadzojącej się Bruksela Chodźko Stanisław on Chodźkowa Olimpia z Maleszewskich Chotomski Ferdynand — Odpowiedź pp Chelmickiemu i ^wier kowskitmu Paryż Chrzanowski ( ) Chrzanowski Wojciech gen i Ciemnołoński Benedykt ( ) O Circourt Adolf hr poseł franc w Berlinie n Clauzel Bertrand marszałek Francji Clermont Ferrand m zob Gmina Zjednoczonej Emigracji Polskiej w Clermont Ferrand Coghen Colombat dr Conbrouse Wilhelm numizmatyk franc lm Constitution Bruksela ( ) Courrier Belge Bruksela Cousin Wiktor Cremieux Adolf polityk franc Cygów m koło Warszawy Cyprysiński Wincenty Cyryna Ignacy Czacki Tadeusz Dzielą zebrane i wydane Poznań — ( O Czapliccy Czaplicki Antoni pseudonim Bolmin ( ) Czapski Józef ( ) Czarnowski Tecfil ppcr Czartoryski Adam i n n " ( ) i r ( ) O n ( ) n — Akt emigracji przeciw Czartoryskiemu z r Czelakowsky Franciszek Czerniewski Antoni o n g n Czerski Jan ksiądz Czyński Jan n Daine gen belg Daniłowicz Ignacy — Cyganach wiadomość historyczna Wilno ( ) Darasz Wojciech gi n Darowski Emil ( ) Darowski Szymon ( ) Dartevelle Daszkiewicz Kazimierz por ( ) David d Angers Piotr Jan rzeźbiarz Dąbrowski (z Krakowa r ) ( o) De Rydder dr Debat Social Bruksela Deck księgarz brukselski Delegacja Londyńska Komitetu Narodowego (Agencja) i Delhasse Feliks publicysta belg Dembowski Edward — żona Dembowski Leon senator Demidow Matylda córka Hieronima Bonaparte Demokracja polska XIX wieku (stowarzyszenie) in — Demokracja Polska XIX wieku Paryż — Demokrata Polski Paryż — i Demokrata Polski Poitiers — Derbent m na Kaukazie Descamps Gentil numizmatyk franc D uLs(h Frib ehr Z iturg ^ Deutscher Arbtiterverein w Brukseli Didot drukarz i księgarz paryski ( ) Dmochowski Henryk ( ) Dobrycz Stefan dr Dobrzański Dogiel Maciej Codex diplomaticus regni Poloniae Dołubowski Konstanty mjr ( ) ( ) Dornfcs August Douai m w dep Nord ( ) ( ) Drezno m w Saksonii Drozdowski Józef ( ) Druart Doyen kupiec w Brukseli — żona — — Dubiecki Tespezjusz Ducas Karol numizmatyk franc Ducpetiaux Edward ( ) Dufour A Hipolit — Carte physiąue hydrographiąue et rou tihre de la Pologne Paryż Dulfus (Dolfus) Bolesław ppor w armii belg Dunaj rzeka ( ) ( ) Duncker dyrektor policji w Poznaniu Duncombe Tomasz deputowany brytyjski Duński Edmund ksiądz in Dupont de 'Eure deputowany franc i Dwernicki Józef gen ( ) n Dworzecki Jan ( ) ( ) ( ) Dybowski Aleksander Dybowski Józef ( ) ( ) ( ) ( ) C — goon Działyński Tytus ( ) Dzieduszycki Dziedzicki Walenty Dziennik Narodowy Paryż Dziennik Warszawski "Echo Miast Polskich Paryż Eclair ou Emancipation Bruksela Egipt (wyprawa Napoleona) Emigracja Zjednoczona w Ameryce zob Ogół Braci Zjednoczonej Emigracji Polskiej w Stanach Zjedn A P Engels Fryderyk n Eon zob Beaumont Karol de Epinal m zob Gmina Zjednoczonej Emigracji Polskiej w Epinal Ferrand A Fr Histoire des trois demem brements de la Pologne Paryż ( ) Fijałkowski bibliotekarz kórnicki Fink Fischei Fryderyk Jonatan Geschichte des deutschen Handels Hanower — ( O Fiume m w Istrii Fontainebleau m pod Paryżem Foresti E F emigrant włoski Forster numizmatyk Fournier H drukarz paryski Frankfurt nad Menem m — Parlament Frankfurcki r — O Friedberg Juliusz Fryderyk Wilhelm IV król pruski Gajewski Michał Galicja ( ) " n Gali kronikarz Gandawa m w Belgii Gawarecki Gazeta Kolońska Kolonia — ( ) Gazeta Polska Warszawa Gdańsk m Gendebien Aleksander liberał belg Gendebien Juliusz (syn) Gerber Tobiasz Gigot Filip komunista belg ^ ( ) Gillibert Gislikon m w Szwajcarii g n Głowacki Andrzej ( ) ( ) ( ) ( ) Głowacki Jan Nepomucen malarz Gmina Zjednoczonej Emigracji Polskiej w: Agen ( ) ( ) Amiens AngoulSme Bruksela — ( ) ( ) — Chateauroux Clermont Ferrand Epinal ( ) Havre La Rochelle ( ) (i ) ( ) Lilie Londyn ^ ( ) ( ) Nancy Parthenay Poitiers ^ Pre en Pail ( ) Racławice (Paryż) Rodez St Germain Tarbes Vaugirard (Paryż) Westminster (Londyn) Wyznawców (Londyn) zob Towarzystwo Wyznawców Społecznego Obowiązku Gniezno m Godard Ludwik Godebski Józef ( — ) Godebski Ksawery O ( IQ) ( ) Godlewski ksiądz go n Gołembiowski Władysław Mickiewicz od sloniony i Towiańs zezy zna Paryż Gordaszewski Franciszek ( ) ( ) Gordon Władysław ( ) Gorkowski Kanut Gorzkowski Ludwik n Goszczyński Seweryn n Grabowski Stanisław minister oświaty Król Kongres Graz m w Austrii Gregorowicz Karol Greiffenberg m na Pomorzu Zach Gribojedow Gronckel de adwokat brukselski Gruzja Grużewski Feliks dr Grużewski Florian Grużewski Juliusz Grzegorz XVI papież n — Alokucja do biskupów z r Grzegorzewski Aleksander n Grzymała Franciszek ( ) Grzymała Wojciech ( ) Guatemala Gudreyczyk Hiacynt Guinard August publicysta franc ( ) ( ) Guizot Franciszek Piotr franc minister spraw wewn Gurowski Adam Gustaw Adolf król szwedzki Gutowski Rudolf Gutt Ferdynand — żona Gzowski Gerwazy Haag Eugeniusz historyk franc Harcourt Eugeniusz ks Hart sztycharz bruks Hasfort Rudolf kpt Havre m ^ Zob także Gmina Zjednoczonej Emigracji Polskiej w Havre Heltman Wiktor gi n Herbig Ludwik księgarz lipski Hericy m koło Melun Hłuszniewicz Antoni dr j ( ) ( ) ( ) Hody Aleksy Wilhelm dyrektor policji bruks ( ) Holandia ( ) Hollenderski Leon ( ) — Les Israelites de Pologne Paryż żona Hołot pseudonim Worcella Stanisława Iliński August Imbert Jakub rewolucjonista franc ( ) Irtysz statek ros z jeńcami polskimi n Izabela austriacka regentka niderlandzka XVII w Jabłkowski Adolf Jabłonowska z Krasickich Jabłonowski Wacław Jackowska Jaleau(?) Jan arcyks austr n Jan III Sobieski (wyprawa wiedeńska) Janowski Jan Nepomucen O s — Considerations sur la nationalite fran caise en XVIII e si&cle Paryż on — Investigentur omnes sententiae Warszawa Jansen Stanisław dr n % ( ) ( ) ( ) Januszewicz Teofil JanuszHewicz Adolf Januszkiewicz Eustachy — ( ) ( ) ( ) — ( ) s ( ) ( ) Januszkiewicz Romuald Jarczewski Jarczewski Julian Jarnowski Konstanty ppor ( ) Jastrzębski Feliks ( ) ( ) ( ) Jaubert Piotr Amadeusz orientalista franc ( ) Jełowicki Aleksander i n Jobard Jan Baptysta dziennikarz belg Jomard geograf franc Jordanowie (bracia) Josse burmistrz Brukseli Jottrand Lucjan Leopold radykał belg ( ) ? Jouvenel Adolf rytownik belg Jundziłł Wiktor Kacparek(?) Kajsiewicz Hieronim ksiądz ( ) gin Kalendarzyk Emigranta na rok Bruksela Kalinka Walerian ( ) ( ) ( ) Kalkstein Kałussowski Henryk ( ) ( ) i ( ) ( ) Kamieński Napoleon księgarz poznański gn go n ( ) Kamiński Mikołaj płk Karłowicz Karpiński adwokat warszawski Karski Ksawery Karski Ludwik oficer armii belg Karwowski Karwowski Jan Joachim poseł Kaszubią zob Prusy Zachodnie Kaszyc Józef poseł ( ) Katarzyna II cesarzowa ros Kazimirscy Bibersteinowie Kazimirski Wojciech ( ) Kętrzyński Michał Kiciński Pius Kielisiński Kajetan Wincenty bibliotekarz kórnicki Kiełkiewicz Mikołaj Kieniewicz Feliks poseł ( ) Kisielew Paweł ros mąż stanu Kitowicz Jędrzej Pamiętniki do panowania Augusta III Poznań Klicki Stanisław gen Klimaszewski Hipolit Klub Polski w Paryżu Kochanowski ( ) Kochowski Wespazjan Klimakter IV Lipsk Kolberg (Colberg) Juliusz geograf poi Kolbuszowa m w Rzeszowskiem n Komisja Administracyjna (Pomocnicza Rada Administracyjna) Komitetu Narodowego Polskiego — — j O— o i ( ) ( ) — Komisja Edukacji Narodowej ( ) Komisja Funduszów E P i ( ) ( ) Komisja Korespondencyjna w Poitiers — ( ) ( ) Komisja Śledcza w Warszawie r Komitet Amerykańsko Polski Komitet Belgijsko Polski w Brukseli r oo ( ) Komitet Franko Polski w Paryżu r ( ) ( ) n Komitet Narodowy Polski w Paryżu (lelewelowski) in i n — Całoroczne Trudy — Odezwa do Rosjan z r ( ) — Odezwa do J^ydów Komitet Narodowy w Krakowie r O Komitet Narodowy w Poznaniu r Komitet Narodowy Zjednoczonej Emigracji Polskiej w Brukseli — ( ) — — O ! O i ( ) — (pod prezydencją Worcella) — n ^ — — — — ( ) — Manifest z r — Odezwa z r — Odezwa do księży dyzunickich — — Odezwa do ludu W Brytanii z r — — Odezwa do ludu polskiego z X ( ) Komitet Narodowy Zjednoczonej Emigracji Polskiej w Brukseli Odezwa do Rosjan z r ( ) — Odezwa do Słowian Południowych z III — Odezwa do T D P z r — — — Odezwa do Ukraińców z r — Oświadczenie E P z r on — Rachunki ( ) ( ) — Wybory — r o n — — — Zdanie sprawy — ( ) ( ) — — ( ) Konarski Szymon n Konfederacja Narodu Polskiego ( ) Konstantynopol m ( ) ( ) Kopczyński Ignacy Kopczyński Onufry Kopczyński Piotr O ł j j j ^ ( ) ( ) ( ) ( ) — żona Korabiewicz Edward ( ) Kordaszewski Jan n ( ) ( ) ( ) ( ) ( ) ( ) Korsakow gen ros Korzeniowska Regina n Korzeniowski Konstanty Korzeniowski Onufry kpt Kostecki Stanisław adwokat ( ) ( ) Koszutski Jan Kościuszko Tadeusz Kotarski Józef ppor Kowno m na Litwie Koziełł Mikołaj Kozłowski Adam ppłk Koźmian Stanisław Kórnik m pod Poznaniem Kraiński Wincenty ksiądz ( ) Kraitsir Karol dr Kraków m ( ) — powstanie r — ( ) O i ( ) — rewolucja r Krasiński Walerian Krępowiecki Tadeusz Krosnowski Adolf mjr — Almanach historiąue Paryż Królestwo Polskie Kongresowe Królewiec m w Prusach Wschodnich Królikowscy Królikowski Józef ppor O ( ) Królikowski Karol ( ) ( ) Królikowski Ludwik ^ Krukowiecki Jan ( ) Kruszewski Ignacy gen — żona Kruszyński Jan Księgarnia Polska w Paryżu i n Księstwo Warszawskie Kubalski M A La Cour de Rome Paryż Kufstein twierdza austr Kuranda Kurpie Kurzweil Edward Idee de la Republique de Pologne Paryż ( ) Kwilecki Ladoucette Lafayette Jeizy Lafayette Maria Józef gen n Lamarąue Maksymilian gen franc Lamartine Alfons min spraw zagrań Francji r Lanckoroński Lange Edward por ( ) Larysz Henryk ( ) ( ) Lasteyrie Ferdynand Karol hr Laval m w dep Mayenne O Ledóchowski Jan n O ( ) ( ) Legion polski mickiewiczowski r Legion polski we Francji r in Lelewel Henryk uczony XVII w ( ) Lelewel Jan ppłk brat Joachima ( ) gn O ( ) gi n gign Lelewel Jcachim (cytowane pisma i dzieła) Badania starożytności we względzie geografii (zamierzone tłum niemieckie K Neua) O Bibliograficznych ksiąg dwoje ...



Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE OD