Wydawnictwo:
ZNAK 1988, wydanie I
ilość stron numerowanych:
322
Oprawa:
miękka, lakierowana, format 12, 5 x 19, 5 cm
inne informacje:
ilustracje czarno-białe w tekście
Stan:
dobry plus, ślad zagniecenia grzbietu i przedniej okładki, lekko zagięte i poprzycierane krawędzie i rogi oprawy, zagięcia rogów niektórych kartek, przykurzone krawędzie stron
Opis/Spis treści:
Pewnego razu latem 1913 roku dziewiętnastoletni chłopiec (...) opuszcza Pragę gnany tajemną tęsknotą i wyrusza na wschód, do obcych krajów. (...) Prawie nie podejrzewa, że w tej samej chwili, gdy uważa, że osiągnął cel, dopiero zaczyna się dla niego nieprzebyta droga. Bo brama królestwa chasydów przed nikim nie otwiera się od razu. (...) Ale kto raz zajrzy do wnętrza, nigdy nie zapomni bogactw, które tam ujrzał.
(Z rozdziału Chłopiec z Pragi u chasydów)
Książka jest bardzo autentycznym przyczynkiem do historii Żydów. Przez całą krainę chasydów — Bełz, Ropczyce, Leżajsk, Kock i wiele innych miejscowości — przewaliło się Więcej fal wojny, niż gdziekolwiek indziej w Europie. Wszystkie maleńkie wioseczki, wszystkie bóżnice i uniwersytety w nędznych, niziutkich chatkach — wszystko zostało zmienione w ruiny i pogorzeliska. Cały ten biedny, skromny, nic nie znaczący, szczęśliwy ludek zginął na wojnie.
Mistyczną rzeczywistość świata chasydów, która mogła istnieć tylko w zupełnej izolacji od świata i czasu, w biedzie, która wszystkich zrównuje, w wolności i majestacie Bożym, obecnym w ich gminach dzięki mądrości i cudom świątobliwych rabinów — brat mój Jiri opisał po raz ostatni w swej przemiłej, uśmiechniętej książce, wznosząc chasydom wieczny pomnik.
(Wg przedmowy Frantiśka Langera)