Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

JEZUS CHRYSTUS TOM II OD BETLEEM DO NAZARETU 1932

04-07-2014, 20:22
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 59.99 zł      Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 4363084693
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 2   
Koniec: 04-07-2014 19:55:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI - JEZUS CHRYSTUS
TOM II

OD BETLEEM DO NAZARETU

AUTOR -
X. JÓZEF TEODOROWICZ
ARCYBISKUP


WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - NAKŁAD KSIĘGARNI ŚW. WOJCIECHA
POZNAŃ - WARSZAWA - WILNO - LUBLIN 1932

WYDANIE - 1
NAKŁAD - ??? EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
DOBRY JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, NIERÓWNE BRZEGI KART, DROBNE PRZYBRUDZENIA LUB USZKODZENIA, WYDANO NA BARDZO DOBREJ JAKOŚCI PAPIERZE (WELINOWYM?)) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, MIĘKKA

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - XV, 338
WYMIARY - 23,5 x 15,5 x 2 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,511 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
NIE ZAWIERA

KOSZT WYSYŁKI 10 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

SPIS TOMÓW Z TEJ SAMEJ SERII

Tom I. ŹRÓDŁA HISTORYCZNE.
Tom IŁ OD BETLEEM DO NAZARETU.
Tom III. PEŁNIA CZASÓW - I HEROLD CHRYSTUSA.
Tom IV. BRZASK EWAN-GELJI.
Tom V. W BLASKU I MOCY CUDÓW.
Tom VI. KRÓL I JEGO KRÓLESTWO.
Tom VIL NOWA SPRAWIEDLIWOŚĆ.
Tom VHL ZRĘBY KOŚCIOŁA.
Tom IX. WALKA DWU IDEI; MESJASZ ŻYDÓW A ZBAWICIEL ŚWIATA.
Tom X. W CIEŃ KRZYŻA.
Tom XL OD GETSEMANI DO GOLGOTY.
Tom XII. ZWYCIĘZCA ŚMIERCI.





PRZEDMOWA.

Od stu pięćdziesięciu lał i więcej, racjonalizm czyni podkopy pod postać Chrystusa, pracując nieprzerwanie i niezmo-ienie, z wielkim talentem, a dużą inwencją. Jak to wykażą w jednej z mych ksiąg o Chrystusie, w pracy tej prąd negacji zużył sam siebie i dziś pozostawił wdzięczne pole dla naukowej pracy katolickiej, która z rumowisk i gruzów, ścielących się za stopami racjonalizmu, wznosi piedestał pod postać, okoloną nieprzemienną chwałą — Syna Człowieczego i Syna Bożego. Zwłaszcza współcześni uczeni katoliccy jak: Fonk, Mayenberg, Sickenberger, Tillmann, Meinertz, a przede-wszystkiem Batiffol i Lagrange, obok wielu, bardzo wielu innych, śmiało podnieśli problemy badań życia Jezusa, narzucone przez racjonalizm, i po mistrzowsku je rozwiązywali. Dorobki swej naukowej pracy składali ci badacze albo w miesięcznikach, albo w komentarzach do Ewangelij, lub też w monografjach. Natomiast nie dochodzili już oni najczęściej, zajęci i pochłonięci poszczęgólnemi kwestjami, do zbudowania całokształtu żywotu Chrystusa. Gromadzili przebogaty maierjał dla życia Jezusa, pozostawiając jego obrobienie już innym.
Żywoty Jezusa, jakie się pojawiały w katolickiem piśmiennictwie, stały zwyczajnie poza problemami ścisłych naukowych badań, albo też dotykały ich tylko mimochodem. Nie umniejszało to wartości tych znakomitych nieraz prac, ale nie
zaradzało też piekącej potrzebie ujęcia problemów, rozwiązywanych przez egzegezę katolicką, i wplecenia ich w żywot Jezusa. Piękny i gruntowny, niestety, na zbyt wiele tomów rozbity żywot Jezusa, napisany przez Grimma, może bardziej błyskotliwy niż przetrawiony żywot Jezusa, napisany przez o. Didona, mniej olśniewający formą, ale zato jądrniejszy żywot Jezusa Fouarda, zawsze pociągający subtelną psychologiczną analizą żywot Jezusa Meschlera, wszystko to były prace bardzo wartościowe i cenne, które jednak nie zapełniały luki, jaką był brak syntetycznego ujęcia w żywocie Jezusa problemów naukowych.
Dopiero w ostatnich czasach ukazują sią dzieła w literaturze katolickiej, jakich jej dotąd brakowało. Mam tu na myśli trzytomowe dzieło Filliona „Vie de N. S. Jesus Christ", trochę ciężkie, ale rozprawiające się gruntownie, zwłaszcza w dopiskach, z racjonalizmem; nieduże, ale bardzo wartościom we dzieło Reatza i znakomita praca o. Grandmaison. Ale jeżeli poprzednie i dawniejsze żywoty Jezusa omijały problemy naukowe, to naodwrót te nowe prace, zwłaszcza dzieło b. Grandmaison, są nazbyt przeciążone problemami apologe-tycznemi, tak że w tej powodzi problemów nie uwydatniła się pozytywnie sama postać historyczna Jezusa.
. Od lat i to od bardzo wielu lat, im więcej wczytywałem się w te cenne, a czasem pomnikowe prace i im więcej z nich korzystałem, snuł mi się po głowie plan, ażeby się pokusić o taki żywot Jezusa, któryby nie wymijał żadnego problemu apologetycznego, ale któryby jednocześnie kwestjami nauko-wemi nie rozrywał albo nie przygniatał samej konstrukcji pozytywnej życia Jezusa. Zależało mi też na fem, ażeby i hi-storyczność i nadprzyrodzony charakter postaci Jezusa wynikały z samego przedstawienia materjału ewangelicznego, któ-lyby jednak tak był opracowany, iżby weń weszły nieraz nie-
widoczne dla oka, bo już zupełnie wcliionięte, problemy naukowe. Wyjątkowo tylko miał znaleźć dla siebie miejsce pierwiastek apologetyczny w omówieniach oddzielnych. Pokusiłem się też o nieudolną chociażby próbę przedstawienia postaci Chrystusowej, odtworzonej na tle ówczesnych stosunków i prądów, pogłębionej w psychołogicznych motywach i ujętej w poglądowe ramy, któraby przemawiała raczej sama
za siebie.
Owocem takiej próby i naukowej budowy żywotu Chrystusa z problemami Jego życia jest niniejsze dzieło, które mogę nazwać dziełem mojego życia, gdyż od dziesiątków łat nad niem pracuję. Nie pracowałem oczywiście nad problemami temi ustawicznie. Zajęcia przeróżne odrywały mnie od tej pracy na krótszy tub dłuższy przeciąg czasu; ale i przerwy takie miały też swoją rolę i swoje znaczenie w układzie dzie-la, albowiem one mnie przymuszały da odejścia od bezpośrednich zetknięć się z naukowemi problemami, a przez to samo chroniły przed mimowolnem a nadmiernem uleganiem myślom obcym, pozwalały natomiast na rozpatrywanie przeróżnych zagadnień życia Jezusa w świetle bezpośredniem samej
Ewangelji.
Winien jeszcze jestem usprawiedliwić się wobec moich przyjaciół, którzy bardzo byli zniecierpliwieni tak długiem opóźnianiem się mojem w wydaniu tego dzieła. Istotnie, praca nad żywotem Jezusa darzy piszącego wewnętrznym zadowoleniem i pociechą już w samem roztrząsaniu różnych problemów z życiem Jezusa związanych. Pod tym względem przeradza się ona w pokusą, której gdyby piszący życie Jezusa uległ, to książka jego chyba nigdy nie byłaby wydana. Bo korci autora pozostać choćby na zawsze w ukryciu swej duszy z problemami, które jakgdyby wychodzą i wyprowadzają się z założonego warsztatu pracy z chwilą, gdy książka już wy&zta.
Ale właściwa trudność w postanowieniu przyśpieszenia wydawnictwa tkwi gdzie indziej; piszący żywot Jezusa przechodzi w swej duszy — jeśli tak wolno się wyrazić — jakgdyby jakąś wewnętrzną tragedję. Albowiem każda bio-grafja, z wyjątkiem tej jedynej, pozostawia autorowi pociechę, iż przebiwszy się przez materjał historyczny, zdoła nareszcie uwieńczyć owoc swych wysiłków przez pochwycenie psyckołogji i duszy bohatera, którego żywot pisze.
Tu tymczasem jest zgoła inaczej; albowiem postać Chrystusa ma w sobie coś niedoścignionego i tajemniczego, co skazuje piszącego to życie na ustawiczne poczucie swojej niemocy, swego niedołęstwa i swej niedostateczności. I w każdej nieomal kwestji ulega autor żywotu Jezusa na nowo złudzeniu, że to w nim tkwi wyłączna przyczyna niezdolności do pochwycenia problemów tego życia. I stąd pragnie on ją pokonać przez nowe wysiłki i wmyślania się, wymagające dużo czasu, zanim go doświadczenie pouczy o tem, o czem wie tylko z teorji, że za każdym z problemów tego żywota czai się głębia nieskończona.
Ułożyłem plan wydania dzieła tak, że rozbiłem całą pracę na szereg tomów, z których jednak każdy przedstawia dla siebie osobną i skończoną całość. Wszystkie zaś te tomy razem wzięte składają się na całokształt żywotu Jezusa. Przy tego rodzaju układzie osiągam tę korzyść, że mam więcej swobody w obrobieniu gruntowniejszem materjału i łatwiej mi jest skojarzyć syntetyczny pogląd na życie Jezusa z historycznym przebiegiem wypadków.
Puszczam teraz w obieg tom w porządku liczbowym drugi zrzędu, o latach dziecięcych Jezusa, który jednak, o ile idzie o samą treść historyczną, jest tomem pierwszym, zajmującym sie_ bezpośrednio dziejami Jezusa na ziemi.
Inne tomy, od I-go aż do końca, posiadam już w manuskryptach, które potrzebują tylko wygładzenia. Prócz tych
oddzielnych jakgdyby sylwetek z życia Chrystusa, mam jeszcze zamiar ułożyć całokształt życia Zbawiciela w jednym, lub co najwyżej dwu tomach.
Puszczając w świat tą pierwszą pracę, poczuwam się do obowiązku złożenia podziękowania tym wszystkim, którzy w żmudnej pracy korekty byli mi pomocni, a w szczególności Ks. Profesorowi Klawkowi, znakomitemu znawcy języka ara-mejskiego i literatury Nowego Testamentu.

f J. Teodorowicz.





TREŚĆ.

Część pierwsza.
ŹRÓDŁA HISTORYCZNE.
Rozdział I. Dwaj historycy: Mateusz i Łukasz w świetle dokumentów ............1
II. Pamiętnik Marji.......... 18
„ III. Prolog Słowa św. Jana a żłobek betleemski
św. Łukasza............23
Część druga. NOWA ERA,
Rozdział I, Wspaniałości Balbeku i świątyni w Jeruzalem . . 35
II. Głos Boży w osieroconej świątyni..... 41
„ III. Słówko o Elżbiecie......... 55
,, IV. Nemezis dziejów: Bóg w historji , . , ... 57
Część trzecia. DZIEŁO DUCHA ŚW.
Rozdział I. Służebnica Ducha Św....... 63
„ II. Hymn duszy...........70
„ III. Związek dwu wydarzeń........85
„ IV, Tragedja wybranych dusz.......89
„ V. Brylant w szarej oprawie........93
„ VI. Et conceptus est de Spiritu Sancto ... .96
Część czwarta. DWIE KOLEBKI,
Rozdział I, Przesianiec Jezusa......... 103
,, II, Urywek hislorji rzymskiej: Cenzus.....112
III. Żłobek betleemski .........H5
Część piąta. DWA RODOWODY.
Rozdział I. Charaktery styka żydowskiej genealogii . . . 165 „ II. Idea przewodnia genealogii św. Mateusza . . . 173 ,, III. Genealogia św. Łukasza........186
Część szósta. PIERWIOSNKI DZIEJÓW DZIECINY.
Rozdział I, Pierwszy hołd...........191
„ II, Pod starem prawem......... 201
Część siódma. CHWAŁA I UNIŻENIE.
Rozdział I, Pod wodzą gwiazdy......... 225
„ II. Na dworze tyrana.......... 233
III. U celu podróży.......... 240
IV. Wygnaniec............. 248
„ V. Dookoła śmierci Heroda........ 256
Część ósma, ŻYCIE UKRYTE.
Rozdział I. Chłopię z Nazaretu......... 269
„ II. Dom cieśli............ 277
„ III. Skąpe a bogate rysy......... 279
IV. Nazaret a Ewangelia......... 281
V. Syn i Ojciec........... 285
Część dziewiąta. SCEPTYCYZM A PROBLEMY LAT DZIECIĘCYCH.
Rozdział I. Dziewictwo...........295
„ II. Tezy racjonalizmu .........304
Część dziesiąta. RZUT OKA NA CAŁOŚĆ.
Rozdział I. Synteza ewangelii dziecięctwa......323
„ II. Dzieje dziecięctwa odblaskiem przyszłości . . . 331



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.