Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Jeziora rzeczne doliny środkowego Bugu

18-05-2014, 14:55
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 25 zł     
Użytkownik LarixLublin
numer aukcji: 4252701484
Miejscowość Lublin
Zostało sztuk: 2    Wyświetleń: 1   
Koniec: 28-05-2014 14:49:23

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2006
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Płatność

Wpłata na konto bankowe
(przelew przedpłata)
Bank PKO SA w Lublinie
Numer konta:
85 1240 [zasłonięte] 2[zasłonięte]4701110 [zasłonięte] 085691

Wysyłka

Wysyłamy w ciągu 48 godzin po zaksięgowaniu wpłaty na koncie bankowym

Odbiór osobisty

Księgarnia i sklep Larix
ul.Akademicka 15
Budynek Uniwersytetu Przyrodniczego

Kontakt

Księgarnia i sklep Larix
20-033 Lublin
ul.Akademicka 15
tel. 81 44-111-07
tel.kom. 607 [zasłonięte] 842

[zasłonięte]@larix.lublin.pl
[zasłonięte]@larix.lublin.pl

Jeziora rzeczne doliny środkowego Bugu Różnorość biologiczna i krajobrazowa


Autor: Władysława Wojciechowska (red.)
Wydawca: Wydawnictwo KUL
Rok wydania: 2006
Stron: 117
Format: 160 x 240 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-7363-401-0






Spis treści:

  1. Wprowadzenie
  2. Obszar badań
  3. Charakterystyka hydrologiczna jezior
  4. Hydrobiologiczna charakterystyka jezior rzecznych
  5. Szata roślinna jezior rzecznych oraz ich różnorodność ftocenotyczna i gatunkowa
  6. Zmiany struktury ekologicznej krajobrazu poleskiego odcinka doliny rzeki Bug w latach 1[zasłonięte]915-20
  7. Znaczenie badanych jezior rzecznych w zachowaniu różnorodności biologicznej i krajobrazowej
  8. Literatura

Krajobrazy doliny środkowego Bugu

Wprowadzenie

Władysława Wojciechowska
Katedra Botaniki i Hydrobiologii KUL
Bug jest trzecią pod względem długości biegu rzeką na terytorium Polski, a jego dolina jest jedną z ostatnich wielkich dolin rzecznych środkowej Europy o dużym stopniu naturalności. Rzeka na całym odcinku granicznym jest nieuregulowana, płynie doliną o bardzo zmiennej szerokości, W wielu miejscach silnie meandrując.
Bug charakteryzuje się typowymi wezbraniami wiosennymi, które najczęściej występują w marcu lub kwietniu, a ustępują na początku czerwca (Bernat 1994). Wody Bugu są wprawdzie w dużym stopniu zanieczyszczone i określane jako wody pozaklasowe (Raport o stanie środowiska 2004), a mimo to rzeka i dolina odznaczają się wysokimi walorami przyrodniczymi.
W dolinie Bugu ze względu na bliskość granicy państwa oraz słabe gleby zdecydowanie przeważa gospodarka pastwiskowo-łąkowa, co sprzyja utrzymywaniu walorów przyrodniczych doliny.
W dolinie Bugu charakterystyczne są liczne jeziora rzeczne, zwane również ,"bużyskami". Zasoby wodne tych jezior bardzo uzależnione są od stanów wody w Bugu, w tym od częstotliwości i długości zalania doliny rzecznej wodami wezbraniowymi. Istnienie i funkcjonowanie tych zbiorników częściowo uzależnione jest też od ich zlewni własnej. Zlewnie wielu jezior rzecznych są przekształcone antropogenicznie (zabudowane, użytkowane rolniczo itp.), co powoduje zanik obszarów bezodpływowych lub okresowo zawodnionych dolinek pełniących ważną rolę retencyjną dla wód opadowych i roztopowych, zasilających te jeziora. Konsekwencją tych przekształceń jest ciągły duży zanik tych
zbiorników.
Na degradację "bużysk" wpływ ma również ich zagospodarowanie turystyczne (przykładem na badanym terenie są jeziora Wilgocha i Wola Uhruska) oraz ich wykorzystywanie do hodowli ryb, np. jezioro rzeczne koło Orchówka.
Kompleksowe opracowanie dotyczące stanu, zagrożeń i ochrony Bugu oraz jego doliny od źródeł do ujścia zawarte jest w pracy zbiorowej pt. Korytarz ekologiczny doliny Bugu wykonanej w ramach projektu IUSN (Dombrowski i in. 2002). Założenia wymienionego projektu i wielokierunkowość prowadzonych w nim badań wykluczały szczegółowe badania w samych zbiornikach. Prace, w których obiektem badań były jeziora rzeczne Bugu, obejmowały przede wszystkim inwentaryzację makrofitów (Fijałkowski 1966, Tomaszewicz 1969, Faliński i in. 2000, Urban i Wójciak 1999, 2002). Inwentaryzacja i waloryzacja makrofitów szczegółowo została wykonana w dolinie na lądzie, a mniej dokładnie w samych jeziorach. Przedstawione w monografii badania zespołów i gatunków makro?tów wodnych uzupełnia i wzbogacą opublikowane do tej pory dane.
Wykonane były też częściowe badania dotyczące genezy i parametrów fizyczno-chemicznych tych zbiorników (Chmiel i in. 2003, Dawidek i Ferencz 2005). Uzupełnienia wymagały natomiast badania dotyczące ich zasilania i tempa wymiany wody. Po raz pierwszy wykonano też zdjęcia batymetryczne badanych jezior rzecznych. Brakowało również badań dokumentujących różnorodność warunków siedliskowych w omawianych jeziorach oraz ich wpływu na występujące w nich organizmy.
W latach 2[zasłonięte]004-20 wykonano pomiary wszystkich najważniejszych czynników fizyczno-chemicznych mających wpływ na rozwój producentów w tych ekosystemach.
W wybranych jeziorach po raz pierwszy wykonano badania fitoplanktonu, które to zbiorowisko ma duże znaczenie w funkcjonowaniu każdego ekosystemu wodnego, a jego skład gatunkowy wzbogaca wiedzę na temat bioróżnorodności tych zbiorników.
W niniejszym opracowaniu badania roślin wodnych (glony i makro?ty) są pierwszymi kompleksowymi badaniami na tym obszarze. W świecie badania struktury jakościowej makrofitów i fitoplanktonu jezior rzecznych prowadzono głównie w Europie i w Ameryce Południowej (Brock i in. 1987, Moss i Balls 1989, Garcia de Emiliani 1993,
Van den Drink i in. 1994, Amoros 2001, Kirschner i in. 2001). Oprócz badań ściśle taksonomicznych fito- i zooplanktonu (np. Grigorszky i in. 1998), zainteresowanie badaczy związane było przede wszystkim ze wzajemnymi oddziaływaniami między systemem lotycznym i lenitycznym podczas cyklicznych wylewów wód, wymianą gatunków, substancji chemicznych i sedymentów oraz związkiem tych zjawisk z eutrofizacją (np. Van den Drink i in. 1994). Innym istotnym zagadnieniem poruszanym w pracach jest tempo lądowienia jezior zakolowych i wpływ na ten proces różnorodnych czynników (Kirschner i in. 2001).
W opracowaniu przedstawiono również analizy dotyczące zmian zachodzących w dolinie środkowego Bugu ze szczególnym zwróceniem uwagi na jeziora rzeczne, w tym ich zanik lub powstawanie nowych.


    Oszczędzaj na kosztach wysyłki

Kupując na kilku naszych aukcjach za wysyłkę płacisz tylko raz - jej koszt zależy od wagi artykułów, o kalkulację kosztów prosimy pytać w mailu [zasłonięte]@larix.lublin.pl