Jesper Juul
,,NIE'' Z MIŁOŚCI Mądrzy rodzice - silne dzieci
Szczere i stanowcze NIE jest lepsze dla dziecka niż wymuszone i wypowiedziane bez przekonania TAK. To główna myśl książki Jespera Juula, znakomitego duńskiego pedagoga i twórcy systemu wychowania opartego na szacunku dla dziecka - i szacunku dla rodzica. Celem wychowania jest rozwinięcie u dziecka poczucia własnej wartości (UWAGA: to nie to samo co przesadna wiara w siebie), a jednym ze środków - nauczenie go mówienia i przyjmowania NIE.
FRAGMENTY KSIĄŻKI:
Rodzice powinni mówić NIE z czystym sumieniem zawsze wtedy, kiedy czują, że chcą to powiedzieć. Tylko w ten sposób pomogą dzieciom zbudować wystarczająco silną integralność, aby kiedyś same – w swoim życiu – potrafiły powiedzieć NIE wtedy, kiedy trzeba będzie to zrobić.
Wiele trudności i konfliktów w rodzinach powstaje dlatego, że ich członkowie nie są w stanie powiedzieć NIE, wtedy kiedy chcieliby to zrobić. Nie potrafią wytyczyć własnych granic albo nie umieją wyrażać się dość jasno, bo kultura danej rodziny na to nie pozwala lub nie są w stanie się do tego zmusić.
Ostatnie pięćdziesiąt lat debaty na temat wychowania dzieci zostało zdominowane przez pojęcia granic i ustanawiania granic. Można by wręcz pomyśleć, że jest to kluczowy punkt w relacjach między dziećmi i rodzicami. Pozorna konieczność stawiania dzieciom granic osiągnęła niemal status dogmatu religijnego − i biada temu, kto próbuje ten dogmat podważyć!
To nie miłość pcha rodziców do zaspokajania wszystkich zachcianek dzieci. Bierze się to z sentymentalizmu albo z pragnienia, żeby być uważanym za dobrą matkę lub dobrego ojca.
Dzieci na początku nie uświadamiają sobie różnicy między tym, czego naprawdę potrzebują, a tym, na co w danej chwili mają ochotę. Tym bardziej świadomi tej różnicy muszą być rodzice.
Dziecka nie da się rozpieścić dawaniem mu za dużo tego, czego naprawdę potrzebuje. Rozpieszczone dzieci to te, które nie potrafią zaakceptować słowa NIE. Liczą, że ich życzenia będą natychmiast spełniane − i zachowują się roszczeniowo. Jednak tak rozwijają się tylko te dzieci, które dostają za dużo tego, co niepotrzebne − i na dodatek z fałszywych powodów.
JESPER JUUL, duński terapeuta rodzinny i pedagog, jeden z założycieli i dyrektorów Skandynawskiego Instytutu Kemplera dla pedagogów. Od 2004 roku kieruje siecią poradni wychowawczych Family-Lab International w ponad 15 krajach świata. Prowadzi wykłady, seminaria i warsztaty dla rodziców. Wydawnictwo MiND, Warszawa maj 2011 Okładka miękka ze skrzydełkami, 104 strony
SPIS RZECZY
Wprowadzenie
Sztuka odmawiania dzieciom
NIE wynikające z miłości
Jak postępować z niemowlętami?
Jak postępować z dziećmi w wieku od jednego do pięciu lat?
Jak znaleźć właściwy i osobisty język z dzieckiem?
Jaka jest różnica między życzeniem a potrzebą?
Czy rodzice zawsze powinni dawać dzieciom to, na co mają one ochotę?
Kiedy należy mówić NIE?
Przemyślane NIE
Spontaniczne NIE
Kiedy NIE podlega negocjacjom?
Dlaczego bez prawdziwego NIE nie ma prawdziwego TAK?
Dzieci, które dążą do autonomii
NIE wobec nastolatków
Jak z czystym sumieniem mówić NIE?
Męskie i kobiece NIE
NIE wobec partnera
Czy dzieci też mogą mówić NIE swoim rodzicom?
POLECAMY TAKŻE NAJNOWSZĄ KSIĄŻKĘ JESPERA JUULA:
USMIECHNIJ SIĘ! SIADAMY DO STOŁU.
|