Witam
Przedmiotem aukcji są:
Nasiona Jesion Wyniosły
(Tilia cordata Mill)
1 pakiet= 100gram (ok 1,4 tys. nasion) w cenie 14,5zł
wrzesień 2014- data pozyskania nasion
Kupuj bez obaw numiwb 314 komentarzy to moje wcześniejsze konto
Kontakt tel. 889[zasłonięte]460, gg[zasłonięte]91432
Zapraszam na pozostałe moje aukcje: nasiona brzozy, olszy, lipy, klonu, dębu czerwonego, jodły
Płatności w PayU lub na konto:
56 1140 [zasłonięte] 2[zasłonięte]0040002 [zasłonięte] 583034
Łukasz Wojtaszek
Godowa 395
38-100 Strzyżów
Wysiew:
W przypadku skrzydlaków zebranych w stanie pełnej dojrzałości i już przechowywanych, zalecany jest siew wiosenny (w marcu - kwietniu)
Przed przystąpienie do siewu zagon należy obficie dowilżyć woda. Grubość przykrycia wynosi 1,5-2 cm. Po obsianiu zagonu należy ponownie dowilżyć podłoże. Należy zwrócić szczególna uwagę na ciągłe utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby. Przyjmuje się w nich, że jeżeli masa 1000 skrzydlaków wynosi np. 65 g, to na 100 m2 wysiewa się ich 2–3 kg przy siewie rzędowym.
Opis ogólny:
Pokrój
Okazały, osiągający nawet 40(-50)m wysokości jesion wyniosły jest uważany za najwyższe rodzime drzewo liściaste w Europie. I jedno z najbardziej eleganckich pod względem pokroju. Istotnie, już sama nazwa gatunkowa "wyniosły" nawiązuje do jego wysokiej, regularnej i strzelistej, a przez to niezwykle eleganckiej sylwetki, dzięki której bywa on czasami nazywany "arystokratą wśród drzew". Gruby, ale przede wszystkim prosty i wysoki pień jesiona wyniosłego jest zwykle regularnie walcowaty. Początkowo rośnie szybko, w wieku ok. 100 lat przestaje rosnąć na wysokość, żyć może 300 lat.
Liście
Duże, składające się z 9-15 listków. Listki są lancetowane, zaostrzone, nierówno piłkowane, siedzące z owłosionym głównym nerwem.
Wymagania
W młodym wieku znosi niewielkie ocienienie i ma średnie wymagania cieplne. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju wymaga gleb żyznych oraz wilgotnych i dlatego jest preferowany na zasobnych gruntach porolnych o wysokim poziomie wody.
Zastosowanie:
Przemysł
Z jesionu korzystają przede wszystkim stolarze – jest to gatunek bardzo często wykorzystywany w stolarstwie do produkcji schodów drewnianych, podłóg, okien oraz oklein. Wysoka gęstość tego drewna sprawia, że jest ono bardzo kaloryczne, co z kolei przekłada się na wykorzystywanie go w roli drewna opałowego. Drewno nadaje się na okleiny skrawane płasko i obwodowo; do produkcji mebli, okładzin, parkietu; drewno konstrukcyjne średnich wymagań szczególnie do zabudowy wnętrz; specjalne drewno do wyrobu sprzętu sportowego, szczebli, słupów, ramiaków, beczek; przy budowie łodzi, maszyn, pojazdów, wagonów i samolotów; nadaje się do obróbki toczeniem i do snycerki.