Księgarnia Krytyki Politycznej:
ul. Nowy Świat 63, 00-042Warszawa
tel./faks: (+48 22)[zasłonięte]828 11
sklep[at]krytykapolityczna.pl
Strajk w Stoczni Gdańskiej, 16 miesięcy karnawału „Solidarności”, wreszcie „jesień ludów” w roku 1989 pokazały, że spontaniczny, pokojowy, masowy i efektywny udział społeczeństwa w walce o lepszy świat jest możliwy. Czy dorobek Polaków, Czechów, Słowaków, Węgrów i Niemców zaangażowanych w walkę o demokrację i wolność to tylko część historii? Opisane przez Timothy’ego Gartona Asha, obserwatora i uczestnika tamtych wydarzeń, demokratyczne rewolucje to potencjalne źródło wspaniałego politycznego mitu, którego do dziś nie wykorzystano.
Polska rewolucja i Wiosna obywateli, składające się na ten tom, to nie tylko zapis wspomnień. To dwie opowieści o społecznej podmiotowości. O tym, jak luźny zbiór jednostek zaczyna rozumieć wspólne interesy i na bieżąco tworzy strategie walki o nie, jak organizuje swą polityczną reprezentację, jak domaga się swych praw, jak tworzy wspólnotę.
Jesień wasza, wiosna nasza – ponieważ tradycja rewolucji demokratycznych to wyzwanie dla naszego pokolenia, a nie muzealny eksponat. Oto przesłanie książki: odzyskać demokrację dla obywateli, ale także ruch masowy dla demokracji. Dlaczego? – Bo to obywatele są siłą napędową historii.
„Jeżeli nas porzucicie, będziemy zgubieni!” – krzyczała Henryka Krzywonos, kobieta o męskiej posturze, która przewodziła kierowcom tramwajów i autobusów. – „Autobusy nie zwyciężą czołgów!”. Alina Pieńkowska, odważna pielęgniarka z Wolnych Związków Zawodowych z grymasem napięcia na szczupłej twarzy, i Ewa Ossowska, działaczka Ruchu Młodej Polski, próbowały zatrzymać potok robotników opuszczających Stocznię, ale głosy ich zagłuszało stoczniowe radio. Niektóre kobiety z tłumu na zewnątrz bramy szydziły z wychodzących mężczyzn. Wałęsa wysłuchał protestów, wyczuł gniew ludzi i szybko zmienił zdanie. fragment książki
O AUTORZE Timothy Garton Ash (1955) – brytyjski historyk, profesor St. Anthony’s College Uniwersytetu w Oksfordzie, znawca Europy Środkowo-wschodniej, zwłaszcza Polski i Niemiec. Stale publikuje w „The Guardian” i „New York Review of Books”. Jeden z najbardziej wpływowych ekspertów od tematyki środkowoeuropejskiej na świecie, laureat licznych nagród (m.in. Somerset Maugham Award z 1984 za Polską rewolucję). Spośród jego książek w Polsce opublikowano m.in.
Niemieckość NRD (1999),
Wolny świat: dlaczego kryzys Zachodu jest szansą naszych czasów (2005),
Teczka. Historia osobista (2006).
DANE KSIĄŻKI Tytuł: Jesień wasza, wiosna nasza
Autor: Timothy Garton Ash
Seria historyczna, t. 1
Kategoria: historia
Tytuł oryginału: The Polish Revolution. Solidarity; We the People. Revolution of '89 Witnessed in Warsaw, Budapest, Berlin and Prague
Tłumaczenie: Małgorzata Dziewulska, Anna Husarska, Marcin Król
Projekt okładki: Jan Bajtlik
ISBN
[zasłonięte]978-83006-67-1
Okładka: miękka
Liczba stronic: 496
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Miejsce i data wydania: Warszawa 2009
Wszystkie książki wysyłamy listem poleconym priorytetowym. Przesyłki nadawane są we wtorki i piątki. Przy zakupie powyżej 120 zł wysyłka GRATIS!
Prosimy o wpłaty na podany niżej numer konta z wpisaniem w tytule numeru aukcji oraz swojego nicku. Na wpłaty czekamy 14 dni. Na życzenie dołączamy fakturę VAT.
Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego
ul. Nowy Świat 63, 00-042 Warszawa
Bank DnB NORD Polska S.A. (IIIO/ Warszawa, ul. Dubois 5a, 00-184 Warszawa)
nr konta
04 1370 [zasłonięte] 1[zasłonięte]0370006 [zasłonięte] 444615Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi dotyczące pracy naszej księgarni.