Autentyczna praca jednego z klasyków polskiej sztuki współczesnej - Jerzego Nowosielskiego. Praca o kompozycji opartej na liniach pionowych i poziomych, ukazuje półakt czarnowłosej kobiety stojącej tyłem do widza przy oknie. Jedną rękę trzyma w górze opartą o framugę, zza otwartego okna widoczne trzy pasy: dwa białe i czerwony. Praca utrzymana w barwach czarno-granatowych przełamanych jasną karnacją nagiego ciała i wspomnianymi kolorowymi pasami. Każdy element kompozycji obwiedziony charakterystycznym w twórczości Nowosielskiego konturem.
Technika: serigrafia / papier. Praca sygnowana i datowana ołówkiem w prawym dolnym rogu "Jerzy Nowosielski 1999" (sygnatura oryginalna, autorska). W lewym dolnym rogu numer egzemplarza 19/50.
Jerzy Nowosielski w 1940 zaczął studia w Kunstgewerbeschule w Krakowie. W 1942 przebywał przez niecały rok w Ławrze św. Jana Chrzciciela pod Lwowem. Studiował tam sztukę malowania i historię ikon. Po powrocie do Krakowa w 1943 nawiązał ponowne kontakty z kręgiem przyszłej Grupy Krakowskiej. Po wojnie kontynuował studia w ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Eugeniusza Eibischa (1[zasłonięte]945-19). Na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948/49 pokazał obrazy utrzymane w nurcie abstrakcji geometrycznej. W latach socrealizmu nie wystawiał, zajmując się w tym czasie scenografią oraz malowaniem cerkwi i kościołów. W 1955 w Łodzi zaprezentował swą pierwszą wystawę indywidualną, w 1956 wziął udział w XXVIII Biennale w Wenecji. W latach 1[zasłonięte]957-19 był pedagogiem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, następnie w Akademii krakowskiej, gdzie wykładał na Wydziale Malarstwa do przejścia na emeryturę w 1993. W drugiej połowie lat 50. osiągnął charakterystyczny styl aktów, pejzaży i scen figuralnych we wnętrzach, który zawdzięczał swej fascynacji ikoną i doświadczeniom z malarstwem sakralnym. W 1976 podjął na nowo realizacje monumentalne, wykonując m.in. malowidła ścienne, stacje Drogi Krzyżowej i projekty witraży w kościele Opatrzności Bożej w Wesołej pod Warszawą (1[zasłonięte]976-19). Artysta powszechnie uznawany był za autorytet w dziedzinie sztuki zakorzenionej w wartościach duchowych. Jerzy Nowosielski zmarł 21 lutego 2011 w Krakowie.
Wymiary: 80 x 60 cm (arkusz). Praca oprawiona w dobrze dobraną, srebrną ramę z szarym passe partout.
Do pracy bezpłatnie dołączamy pisemne potwierdzenie autentyczności oraz certyfikat wystawiony przez Fundację Nowosielskich w Krakowie.
Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.