Najtaniej na allegro! Ceny hurtowe! Towar nieużywany!
Tytuł: Jednostka zakorzeniona Wykorzeniona
ISBN: 978-83-[zasłonięte]-0744-4
Liczba stron: 298
Format: 16.5x23.5cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Data Wydania: 2010 r.
Cena:
tylko 34,44 zł
Opis przedmiotu
Spośród wielu metafor organizujących myślenie socjologiczne coraz większą popularność zyskuje metafora zakorzenienia/wykorzenienia. Nie powinno nas to dziwić, żyjemy wszak w dobie gwałtownych przemian norm i relacji społecznych, ról i tożsamości, instytucji i organizacji - a więc wszystkiego tego, co tworzy glebę społecznego życia i pozwala jednostkom odnajdywać swe własne w nim miejsce. A ściślej, co pozwalało, gdyż to właśnie doświadczane współcześnie przemiany, pozbawiając nas możliwości jednoznacznego określenia naszego miejsca w kulturze i społeczeństwie, rodzą w nas poczucie wykorzenienia, braku przynależności, obcości wreszcie. To poczucie wykorzenienia wydaje się dziś nieodłącznym korelatem procesów indywidualizacji.
Książkę otwierają teksty o charakterze stricte teoretycznym. Pierwszy z nich, autorstwa Piotra Chmielewskiego, podejmuje kluczowy dla socjologii problem holizmu - indywidualizmu, rozstrzygając go na rzecz umiarkowanego indywidualizmu metodologicznego. Tekst drugi, autorstwa Macieja Gduli, stanowi prezentację różnych form wykluczenia społecznego. Trzeci tekst Aleksandry Jasińskiej Kani dotyka już bezpośrednio pojęcia zakorzenienia/wykorzenienia.
Kolejna część obejmuje teksty podejmujące problematykę wykorzenienia i zakorzenienia w następstwie procesów migracji i rosnącej wielokulturowości współczesnych społeczeństw. [...] Wnioski płynące z prezentowanych w tej części analiz mogą mieć bezpośrednie przełożenie na problemy ważkie dla społeczeństwa polskiego, które w coraz większym stopniu zaczyna uczestniczyć w rosnącym przepływie ludzi, zarówno przyjmując uchodźców z różnych stron świata, jak i włączając się w ruchy migracyjne w obrębie Unii Europejskiej [...].
Autorzy tekstów zgromadzonych w trzeciej części pracy podejmują próby zastosowania tego pojęcia w obszarach, w których dotąd się ono nie pojawiało, takich jak problemy płci kulturowej, kształtowanie tożsamości społecznej i indywidualnej czy problemy wynikające z przyjmowania specyficznych postaw. To właśnie rozszerzenie zastosowań pojęcia wykorzenienia stanowi o znaczeniu recenzowanej publikacji, dowodnie ukazuje ona bowiem jego potencjał teoretyczny.
Sugerujemy list polecony lub kurier - gwarancja dostarczenia!
List ekonomiczny i priorytet na własne ryzyko !!!
- Możliwy odbiór osobisty tylko po wcześniejszym skontaktowaniu
- Możliwość zwrotu towaru do 10 dni, szczegóły na stronie o mnie (Dz.U.z 31.03.2000r.art.7 u.1.)
- W ofercie ponad 60 tyś książek.