Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Jedność i oddzielenie - Louise J. Kaplan

19-07-2015, 9:59
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 45 zł     
Użytkownik Eneteia_pl
numer aukcji: 5466074403
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 1   

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Waga (z opakowaniem): 0.45 [kg]
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2014
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

ENETEIA Wydawnictwo Psychologii i Kultury Psychologia Psychoterapia Filozofia Kultura Socjologia Pedagogika Religia Antropologia




Kontakt Dane teleadresowe Sprawdź inne aukcje Xobacz komentarze Płatność, wysyłka Płątności, wysyłka, informacje




Jedność i oddzielenie
Jedność i oddzielenie
Od niemowlęcia do odrębnej jednostki

Autor: Louise J. Kaplan
Liczba stron: 266
Rok wydania: 2014
Oprawa: miękka
Wydanie: pierwsze
Tłumaczenie: ........
ISBN: 978-83-[zasłonięte]294-0-8
Wydawnictwo: Centrum Pracy z Ciałem
Format: 145 × 210 mm
Cena detaliczna: 49,00 zł

Książka nowa, prosto z wydawnictwa.
Możliwy odbiór osobisty w Warszawie.

Książka stanowi cenną lekturę dla każdego rodzica, uchyla bowiem rąbka tajemnicy i ukazuje świat wewnętrzny dziecka, które wkracza dopiero w życie i samo nie potrafi jeszcze komunikować swoich potrzeb przy pomocy słów. Louise J. Kaplan autorka książki potrafiła je w tym niejako wyręczyć. Najważniejszą podróż w życiu odbywamy w trakcie jego pierwszych trzech lat, kiedy dziecko wyłania się ze stanu jedności z matką i w procesie „drugich narodzin” konstytuuje się jako istota obdarzona psychiką, która zaczyna pojmować różnice między „moje” i „twoje”, „ja” i „ty”. Jest to książka dla każdego rodzica i specjalisty, który zawodowo zajmuje się najwcześniejszym rozwojem dziecka.

Treści zawarte w książce wyrosły z wieloletnich, uważnych obserwacji niemowląt i ich interakcji z matkami. Autorka poetycko opisuje podróż dziecka przez pierwsze miesiące życia ku jego „drugim narodzinom”, w których procesie konstytuuje się niepowtarzalna istota ludzka. Udziela odpowiedzi na wiele pytań o dziecięce nastroje, myśli, uczucia i zachowania. W znakomitym objaśnieniu teorii Margaret S. Mahler dr Kaplan zgłębia wewnętrzne emocje i przeżycia dziecka. Równocześnie pokazuje, jak rodzic (albo każdy inny dorosły wchodzący w relację z dzieckiem) może stosownie reagować na zmiany zachodzące w owych trzech niezmiernie istotnych latach.

Ze swadą i ogromnym wyczuciem ukazuje pierwsze chwile życia noworodka zanurzonego jeszcze w pozbawionej bodźców próżni, jego stopniowe otwieranie się na pierwsze sygnały ze świata, nieśmiałe eskapady odkrywcze przed pierwszymi urodzinami, szalony i namiętny romans dziecka rocznego i półtorarocznego z fizycznym światem zmysłów i wreszcie niepozbawione udręk narodziny nowej istoty myślącej. Posługuje się konkretnymi przykładami i klarowną prozą, autorka tłumaczy znaczenie uniwersalnych dziecięcych zachowań: pierwszych uśmiechów, zabawy w „a kuku”, raczkowania, chodzenia, słówka „nie” i napadów złości. Dowodzi, że są one przejawem konfliktu między pragnieniem jedności i dążeniem do oddzielenia, dzięki czemu rozwiewa lęki towarzyszące wielu współczesnym rodzicom. Liryczna opowieść o subtelnym i ważkim procesie kształtującym życie ludzkie ujawnia najróżniejsze motywy, które powracają echem w życiu dorosłym.

O Autorze

Louise J. Kaplan – wybitny amerykański psychoanalityk dziecięcy. Jej życie zawodowe skupiało się wokół pracy z dziećmi oraz badań, których główną metodą była bezpośrednia obserwacja dziecka. Otrzymała nagrodę National Book Critics Circle za wybietne osiągnięcia w dziedzinie literatury. Autorka wielu książek: Jedność i oddzielenie, Adolescence: The Farewell to Childhood, the Family Romance of the Impostor Poet, thomas Chatterton, Female Perversions: The Temptations of Emma Bovary oraz No Voice is Ever Wholly Lost.

Fragment

Teraz, gdy nadszedł czas, by ponownie opublikować stare artykuły, doszedłem do wniosku, iż – jako że moje poglądów na temat metody psychoanalitycznej ewoluowały – nie chcę tych tekstów publikować bez ukazania, co się zmieniło. Jeżeli ktoś chce poznać artykuły w takiej formie, w jak pierwotnie ukazały się w druku – oto one; dodałem jednak komentarz i omawiam w nim ewolucyjną zmianę moich poglądów.

z Wprowadzenia