Dystrybutor: Kino Świat
Tytuł oryginału: Bout de souffle, A | Petit soldat, Le | Femme est une femme, Une | Pierrot le fou | Alphaville, une etrange aventure de Lemmy Caution | Made in U.S.A. | Detective
Rok produkcji: 1960, 1961, 1963, 1965, 1966, 1985
Data premiery: 2
[zasłonięte]009-12
Format: DVD
Ilość płyt: 7
Polska wersja językowa: polski lektor,
polskie napisy
Kraj produkcji: Francja, Włochy
Czas trwania filmu: 620
Obraz (format): 1,33:1, 16:9, 4:3
Dźwięk (format): Dolby Digital 2.0 polski, Dolby Digital 2.0 francuski
Napisy: polskie
Dodatki: bezpośredni dostęp do scen
Region: 2
DVD Jean-Luc Godard Kolekcja: Do utraty tchu / Żołnierzyk / Kobieta jest kobietą / Szalony Piotruś / Alphaville / Detektyw / Made in USA - opis
Reżyser, scenarzysta, montażysta, aktor, producent, autor zdjęć i scenograf, dziennikarz i krytyk filmowy. Przyjaciel Truffauta, Rivettte'a i Erika Rohmera. Uznawany jest za ojca francuskiej Nowej Fali i najwybitniejszego reżysera tego gatunku. W swoich filmach nie bał się eksperymentów, obalał polityczne i obyczajowe tabu. Walczył z cenzurą i wyznaczał nowe kierunki rozwoju kina.
Kolekcja jego dzieł zawiera 7 filmów, które na stałe weszły do historii kina i stały sie kanonem sztuki filmowej.
Do Utraty Tchu (A bout de souffle)
Jeden z najważniejszych debiutów w dziejach kina, tak samo istotny dla kultury XX wieku jak "Święto wiosny" Strawińskiego i "Ulisses" Joyce'a. Podobno wszystko zaczęło się od pomysłu: facet szuka w Marsylii narzeczonej i przypadkiem zabija policjanta. Reszta miała przyjść w trakcie pracy. Wbrew legendzie "Do utraty tchu" nie powstało bez scenariusza, Godard miał w głowie cały film i każdego wręczał Jean Seberg i Jean-Paulowi Belmondo kilka kartek dalszego ciągu. Na wzorcach czarnego kryminału powstała historia zakochanej pary, uciekającej przed policją do wyidealizowanej wolności. Historia stara jak kino, ale jak opowiedziana! W sam raz na początek Nowej Fali.
Żołnierzyk (Le petit soldat)
Bohaterem filmu jest prawicowy bojówkarz, który ucieka do Genewy, by nie zostać wysłany do Algierii. Tam zakochuje się w dziewczynie (Anna Karina po raz pierwszy u Godarda) o lewicowych sympatiach. Gdy ich romans wyjdzie na jaw, jego koledzy potraktują go jak zdrajcę.
Kobieta Jest Kobietą (Une femme est une femme)
Komediodramat. Anna Karina gra striptizerkę, która decyduje się na dziecko, choć jej chłopak (Jean-Claude Brialy) o tym nie myśli. Dziewczyna zwraca się więc do jego przyjaciela (Jean-Paul Belmondo). Pierwszy kolorowy film Godarda wydaje się wręcz odrealniony, a i muzyce daleko do musicalowych standardów. Mimo to film uznano jako kluczowy dla rozwoju Nowej Fali, a na festiwalu w Berlinie Karina otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia za rolę, zaś Godard - Nagrodę Specjalną Jury.
Szalony Piotruś (Pierrot le Fou)
Scenariusz osnuty na amerykańskiej powieści kryminalnej, Karina i Belmondo na ekranie, Godard za kamerą, no i uwielbiany przez nowofalowców, choć niedoceniany (wówczas) w Stanach Samuel Fuller, mistrz taniego kina sensacyjnego w kadrze - nie przypadkiem o "Szalonym Piotrusiu" mówi się, że jest kwintesencją Nowej Fali.
Alphaville (Alphaville, une etrange aventure de Lemmy Caution)
Science-fiction. Jakkolwiek akcja filmu rozgrywa się na innej planecie w dalekiej przyszłości, wszystkie zdjęcia nakręcono współcześnie w Paryżu, współczesna także jest używana na ekranie broń. Bohater jest prywatnym detektywem, który przybywa na planetę, rządzoną przez despotycznego naukowca (ukrywającego swe prawdziwe nazwisko Nosferatu), gdzie zakazana jest miłość. Refleksja na temat dehumanizacji, do jakiej może doprowadzić zbytnie zaufanie do nowych technologii, a zarazem pierwowzór dla takich filmów jak "Mechaniczna pomarańcza" i "Łowca androidów".
Made in USA
"Made in USA" to film, który wydaje się kolorową wersją "Żołnierzyka", rozgrywającą się w świecie "Alphaville". Bohaterką jest dziennikarka, próbująca wyjaśnić zagadkę morderstwa, którego okoliczności są zaskakująco zbieżne z polityczną aferą Mehdiego Ben Barki. Odkryty po latach film ogłoszono arcydziełem, wcześniej pamiętano o nim jako o ostatniej roli Anny Kariny przez rozwodem z Godardem.
Detektyw (Detective)
Komedia sensacyjna. Oficjalne streszczenie brzmi: "Kobieta, dwóch mężczyzn, historia miłosna, mecz bokserski, mafia...". Dla jednych utwór czysto komercyjny, dla innych kwintesencja godardowskiego stylu - zabaw narracją, pastiszem, cytatami i aluzjami do znanych i lubianych filmów. A do tego parada zebranych w jednym miejscu, w paryskim hotelu St. Lazare, gwiazd - tych, które współtworzyły filmy Nowej Fali i tych, bez których nie byłoby francuskiego kina lat 80-tych.
WSPÓŁPRACUJEMY Z: