W czasie poślizgu lepiej kręcić kierownicą jak najwięcej, czy jak najmniej? Czy jazda ekologiczna może być ekonomiczna? Kto jest lepszym kierowcą - mężczyzna czy kobieta (i dlaczego tak często mamy na ten temat błędne mniemanie)? Jak zminimalizować ryzyko utraty koła w ziejącej pośrodku drogi dziurze? Dlaczego najwięcej wypadków zdarza się latem i co możemy zrobić, żeby nam się to nie przytrafiło?
Odpowiedzi na te pytania najlepiej poszukać w książce Kuby Bielaka. Doświadczony instruktor i prowadzący programu „Jazda polska" w TVN Turbo od lat uczy polskich kierowców, jak jeździć bezpieczniej, wygodniej i bardziej oszczędnie. Jego książka to dowód, że nauka bezpiecznej jazdy nie musi kojarzyć się ze stresem. Korzyść z lektury odniesie każdy - kierowca TIR-a i motocyklista, doświadczony kierowca i ten, który właśnie odebrał prawo jazdy. Fachowe porady Bielak przekazuje w przystępny, często też żartobliwy sposób. Obala motoryzacyjne mity, pokazuje, jak wiele możliwości ma kierowca w trudnej sytuacji, daje mnóstwo praktycznych wskazówek w każdym zakresie - od najlepszej wysokości zagłówka aż po sposoby na wydostanie się z głębokiej koleiny, a przy tym nie szczędzi czytelnikowi ciekawostek z historii motoryzacji.
Nauka jazdy jeszcze nigdy nie była tak dobrą rozrywką.
W jednym z odcinków programu „Jazda polska" sprawdzaliśmy efektywność gotowych preparatów i innych, „domowych" sposobów, które miały zapobiegać parowaniu szyb. Testowaliśmy profesjonalny preparat zakupiony na stacji benzynowej, szampon do włosów dla dzieci, alkohol metylowy z gliceryną, piankę do golenia. Nacieraliśmy szybę surowym ziemniakiem i cebulą. Okazało się, że najlepszy efekt dał szampon do włosów. Bardzo skutecznie usunął wszelkie zanieczyszczenia, na których para wodna mogłaby się osadzić. W przypadku cebuli efekt był taki, że dwóch operatorów kamer, dźwiękowiec, producent i ja uciekaliśmy z samochodu, ocierając łzy.
(fragment)
Kuba Bielak stale próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak przetrwać na polskich drogach.
„Szkoła Jazdy"