Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Janusz Osica O KSZTAŁT ODRODZONEJ Walka o granice

14-09-2014, 12:35
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 8 zł     
Użytkownik jurgiel76
numer aukcji: 4517159582
Miejscowość Legnica
Wyświetleń: 1   
Koniec: 14-09-2014 12:12:16

Dodatkowe informacje:
Tematyka: Polityka, gospodarka
Stan: Używany
Okładka: twarda z obwolutą
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 


PHU Tomasz Jurgielewicz
Wrocławska 253
59-220 Legnica
[zasłonięte]@wp.pl
tel.kom. 792[zasłonięte]675
pon.-pt. w godz. 9-17


 

 


Dostępne formy płatności:
- płatność przy odbiorze
- przesyłka kurierska pobraniowa
- płatność przez system PayU
- płatność przelewem bankowym
Numer konta:
43 1050 [zasłonięte] 1[zasłonięte]7480090 [zasłonięte] 755023
(ING Bank Śląski)

Nazwa i adres odbiorcy
PHU Tomasz Jurgielewicz
ul.Wrocławska 253
59-220 legnica

Tytuł przelewu:
-NICK KUPUJĄCEGO

Kwota:
-KWOTA ZA ZAKUPIONY TOWAR + KOSZT WYSYŁKI (podane na aukcji)



Towar wysyłany jest za pośrednictwem firmy kurierskiej lub Poczty Polskiej. Koszt wysyłki zawsze podany jest w opisie aukcji.

 


W NASZEJ OFERCIE ZNAJDA PANSTWO SETKI TYTUŁÓW

NOWYCH I UŻYWANYCH

Z WSZYSTKICH KATEGORI TEMATYCZNYCH


CODZIENNIE NOWE TYTUŁY !!!!



Regulamin na stronie
"O mnie"



WITAMY NA NASZYCH AUKCJACH







OPIS PRZEDMIOTU AUKCJI

 Janusz Osica 

 O KSZTAŁT ODRODZONEJ

 WALKA O GRANIC 


 Wydawca: KAW
wydanie I 1978 r.
Oprawa twarda z obwoluta
 Ilosc stron 238
 format 11 x 20,5 cm

KSIĄŻKA UŻYWANA
STAN BDB 



CENA TO TYLKO  8 ZŁ


Wstęp

Tematem niniejszej książki jest walka o granice państwa polskiego odrodzonego w listopadzie 1918 roku. Klęska państw centralnych i upadek caratu a potem zwycięstwo Rewolucji Październikowej w Rosji przyniosły Polsce — po 123 latach niewoli — niepodległość. Problem jej granic pozostawał jednak nadal nie rozstrzygnięty.
Zwycięska Ententa rościła sobie pretensje do arbitralnego ich określenia, a Niemcy mimo poniesionej klęski nie rezygnowały z obrony dotychczasowego stanu posiadania na wschodzie. O granice Drugiej Rzeczypospolitej przyszło walczyć przez kilka jeszcze lat. Zbrojnie — ofiarnymi czynami powstańczymi ludu Wielkopolski i Śląska, ale też niepotrzebnym, krwawym wysiłkiem narodu wciągniętego „kijowską awanturą" w wojnę ze wschodnim sąsiadem. Także walka polityczna toczyła się na kilku płaszczyznach. Oczekiwaniu na decyzje Ententy towarzyszyły wysiłki polskich polityków i dyplomatów, skutecznie wspierane „argumentem krwi" kolejnych zbrojnych zrywów ludności ziem zaboru pruskiego. Równolegle w kraju ścierały się ze sobą różnorodne orientacje polityczne: rewolucyjnej lewicy, obozu belwederskiego, endecji... Rzecz szła między innymi i o to, gdzie skupić siły narodu i państwa w walce o kształtujące się wówczas granice, jaką w tych działaniach wybrać strategię. Wybór nie należał do łatwych; rywalizacja stronnictw politycznych komplikowała go jeszcze bardziej. Ciążył na nim ponadto niełatwy do usuniecia bagaż tradycji historycznych, marzenia części klas posiadających o powrocie do terytorialnego stanu rzeczy sprzed rozbiorów. Nie zawsze chciano dostrzegać realia i konsekwencje ponad wiekowej niewoli, zmian jakie przyniósł ze sobą wiek XIX i początek XX wieku. Wszak bowiem bezwzględnemu procesowi wynaradawiania ludności polskiej towarzyszył równoległy proces budzenia się świadomości narodowej mieszkańców wschodnich ziem dawnej Rzeczypospolitej: Ukraińców, Białorusinów, Litwinów, którzy sprzeciwiali się powrotowi polskiego panowania, bez względu na jego inkor-poracyjny czy federacyjny charakter. Zaangażowanie na wschodzie, uzależniające Polskę od mocarstw zachodnich, pozostawiało równocześnie Niemcom znaczną swobodę działania na obszarach o żywotnym dla Polski znaczeniu. Wynik plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu jest tu najbardziej wymownym przykładem. W efekcie granice (i terytorium) Drugiej Rzeczypospolitej ukształtowane w znacznym stopniu decyzjami Ententy i krótkowzrocznym politycznie wschodnim ekspansjonizmem stały się jednym z zaczynów słabości międzywojennego państwa polskiego. Tu między innymi tkwiły źródła nieustannych antagonizmów narodowościowych (i klasowych), a także i międzynarodowych — z sąsiadami. Strategicznie, gospodarczo i etnograficznie nie odpowiadały one -— pozostawiając poza granicami Polski znaczną część Śląska, Pomorza, Warmii i Mazur — podstawowym interesom państwa i narodu. 

 


Spis treści

Wstęp
 Lata nadziei
Przy dyplomatycznych stołach
W obronie zachodnich granic
Na wschodnich rubieżach

 
KOSZTY WYSYLKI

ILOSC KSIAZEK 1 - 2 SZT LIST POLECONY EKONOMICZNY 6 ZŁ

ILOSC KSIAZEK 1 - 2 SZT LIST POLECONY PRIORYTET 8 ZŁ


ILOSC KSIAZEK 1-50 SZT PACZKA POCZTOWA EKONOMICZNA 10 ZL

ILOSC KSIAZEK 1-50 SZT PACZKA POCZTOWA PRIORYTET 12 ZL


ILOSC KSIAZEK 1-100 SZT PRZESYLKA KURIERSKA  17 ZL


DO KAZDEGO ZAKUPU
WYSTAWIAMY PARAGON
LUB NA ZYCZNIE
KLIENTA FAKTURE VAT 



Janusz Osica O KSZTAŁT ODRODZONEJ Walka o granice



 

 

 



Dodano 2[zasłonięte]013-06 12:22
M2/R04/P05