Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Janusz Jarosławski - Gustaw Pillati Typy Polskie

08-09-2014, 20:58
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 28 zł     
Użytkownik DA_Widok4_pl
numer aukcji: 4500693924
Miejscowość Biłgoraj
Wyświetleń: 83   
Koniec: 08-09-2014 20:21:01

Dodatkowe informacje:
Rok wydania (xxxx): 2014
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

Gustaw Pillati Typy Polskie



W katalogu mojego autorstwa pokazanych zostało 24 Fryzów Gustawa Pillatiego z opisami zaczerpniętymi z książki Etnografja Polski wydanej w 1931 roku. Litografie pochodzą z paryskiego atelier znanego polskiego malarza Zdzisława Cyankiewicza. Publikacja została wydana z okazji wystawy: Gustaw Pillati - Typy polskie w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, III–VIII 2014. Format A4, papier kreda, stron 20.  


Część z prezentowanych w katalogu grafik zostanie wystawiona na sprzedaż (w październiku)


Prezentowane w katalogu litografie zostały wydane nakładem Domu Wydawniczego Antoni Chlebowski p.f. "Świt" w 1928 roku.

Fragmenty opisów:

Fryzy Cieszyńskie - "U stóp Zachodniego Beskidu, z którego wypływa Wisła, rozciąga się kraj urodzajny, pagórkowaty, bogaty, bo fabryczny i górniczy. Kraj ten leży na stoku gór, czyli na ich ślęzinie i dlatego nazywa się Śląskiem. Mieszkają tam Polacy i Czesi"

Fryzy Krakowskie - "Wśród licznych fryzów najbardziej pociągają oczy krakowskie tłem obrazu, barwnością ubioru i fantazją postaci. Ubielone do połowy pnia drzewa, rząd białych, czystych chat wzdłuż ulicy. Przed domem wiejska muzyka-wieśniacy tańczą krakowiaka. Zwykła popołudniowa, niedzielna rozrywka wieśniaków

Fryz Huculski - "Huculi zamieszkują Beskid Wschodni, który pięknością krajobrazu nie ustępuje Tatrom i Pieninom, jakkolwiek różni się od nich. Góry mają więcej kształt kopułowaty i poszyte są lasami świerkowemi, a dołem liściastemi"

Fryz Lubelski - Lubliniacy to lud inteligentny, grzeczny i bardzo pracowity, choć nie tak strojny, jak w innych okolicach Polski, ale też ten ubiór świadczy bodaj najwięcej o ich pracowitości"

Fryzy Łowickie - "Przenieśmy się teraz w dolinę rzeki Bzury i jej dopływów, gdzie leży księstwo Łowickie, które istniało już około 1100 r., jako osada myśliwska pod nazwą Łowisko"

Fryz Kurpiowski - "Kurpie, to mieszanina Mazowszan, Kujawian i Litwinów. Mieszkają tam, gdzie Pisa, Rozoga, Omulew i Orzyc ku Narwi płyną; w dawnej puszczy Zielonej, Skwańskiej i Myszyńskiej. Nazwa „Kurp" powstała od obuwia, wyrabianego z łyka lipowego lub ze skór zwierzęcych"

Fryzy Górnego Śląska - "Charakterem różnią się Ślązanie od Polan. Są twardzi, jak ich życie, po czarnych czeluściach kopalń i rozpalonych żarem hut, zatracili słowiański sentymentalizm"

Fryzy Opoczyńskie - "Lud w Opoczyńskim zajmuje się wyłącznie rolnictwem, a kobiety bez wyjątku tkają płótno, oraz piękne i doskonałe wełniaki na fartuchy i spódnice, wyrabiają też sukno na sukmany, pasy dla chłopów"

Fryz Kielecki - "Stroje wieśniaków w Kieleckiem nie tak różne od krakowskich, chociaż nie tak bogate i piękne. Ścierają się tu właśnie wpływy sąsiednich Krakowian i Sandomierzan"

Fryzy Poleskie - "Wodna pustynia — daleki, rozległy szlak wodny, aż hen po Dniepr to Polesie. Na wielkich obszarach błotnych Polesia rzeki, dostające się na błota, tracą na nich nagle swą szerokość i zamieniają się w rowy"

Fryzy Wilanowskie - "Ubiór chłopów wilanowskich jest zabytkiem stroju milicji nadwornej dziedziców Wilanowa, prawdopodobnie jeszcze z czasów Jana III. Niedzielne popołudnia i wieczory lubią spędzać wieśniacy w karczmie przy kuflu piwa, czy kieliszku wódki"

Fryzy Zakopiańskie - "Wśród mieszkańców Polski na szczególną uwagę zasługują górale, zamieszkujący nasze przepiękne Tatry. Uderza wprost u tych ludzi zwinność i zręczność, którą zachowują zresztą aż do późnej starości. Mężczyźni piękniejsi od kobiet, jak i w Krakowskiem"

Fryzy Sieradzkie - "I oto Sieradz. Stolica dawnego księstewka, jeden z najstarszych grodów wielkopolskich, pamiętający złe i dobre czasy. Dziś mała powiatowa mieścina. Pod względem etnograficznym ziemia sieradzka jest mało znana, a jednak godna głębszego poznania"

zachęcam do zakupu
Janusz Jarosławski