Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

JAKOB HABERFELD OŚWIĘCIM DUŻA BUTELKA 1,5L JUDAICA

27-02-2012, 22:20
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 57 zł      Aktualna cena: 57 zł     
Użytkownik PZL-37
numer aukcji: 2086486200
Miejscowość Bielsko-Biała
Licytowało: 1    Wyświetleń: 59   
Koniec: 03-02-2012 08:42:16
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Przedwojenna, duża butelka z parowej wytwórni wódek i likierów w OŚWIĘCIMIU, założonej przez Jakóba Haberfelda
w 1804 roku.

Rafineria Spirytusu i Fabryka Polskich Wódek Jakóba Haberfelda w Oświęcimiu założona w 1804 r. produkowała ponad 20 różnych wódek gatunkowych na czele z doskonałymi likierami ziołowo-korzennymi (Korzeniówka i Magister). Słynna była również jego jego Zamkówka, zdobywająca nagrody nawet w Ameryce Południowej. Wytwórnia znajdowała się na zamku w Oświęcimiu.

"Napoje Haberfelda cieszyły się doskonałą renomą. W piwnicach jego restauracji Monopol wytwarzano soki i tam je magazynowano. Spirytus do produkcji wódek sprowadzano ze Skoczowa. Napoje wlewano do charakterystycznych butelek z porcelany, zamawianych specjalnie w hucie, zamykanych porcelanowym korkiem, opatrzonych oryginalnymi etykietami, które produkowano w Bielsku. Wytwarzano 30 gatunków wódek, a trunkiem firmowym był rum orzechowy. Największym popytem cieszyły się wódki Zamkowa, Wiśniówka, Pomarańczówka i rum. Wódki gatunkowe były bardzo drogie, na przykład Wiśniówka Haberfelda kosztowała 4 złote. W Oświęcimiu znajdował się sklep firmowy, gdzie sprzedawano alkohole za gotówkę, natomiast po okolicznych terenach według zamówienia. Haberfeld miał również wielu akwizytorów, na przykład na Śląsku był nim Franciszek Kehl, a w Kętach Żyd Hoffmann. Swoje produkty wystawiał też Haberfeld na wystawach we Francji i Hiszpanii, a latem 1939 roku zaproszono go na wystawę światową do Nowego Jorku.

W czasie wojny Haberfeldowie stracili wszystko. Fabrykę przejął w zarząd Niemiec Handelmann i posługiwał się nalepkami "Haberfeld unter Verwaltund Treuhändler" (fragment książki Lucyny Filip).


Wysokość 285 mm. Szerokość 150 mm. Pojemność ok 1,5 L.
Czysta bez uszkodzeń. Urocza ozdoba każdego wnętrza lub do wykorzystania na nalewkę.

Proszę o wszelkie pytania drogą mailową: [zasłonięte]@o2.pl lub Telefonicznie: 533-[zasłonięte]-204