Książka ta jest nieocenioną pomocą dla rodziców, którzy pragną brać czynny udział w kształceniu i wychowywaniu swoich dzieci. Jest to niezwykły poradnik, zawierający wiele praktycznych rad, wskazówek, a także ćwiczeń pomagających ich dzieciom usprawnić pamięć, skuteczniej wykonywać zadania, w mniejszym stopniu denerwować się podczas odpowiedzi, a potem w dorosłym życiu, podczas wystąpień publicznych i nawiązywaniu nowych kontaktów.
Tę książkę, którą właśnie trzymacie w rękach, napisałem przede wszystkim dla waszych, uczących się dzieci, aby z jednej strony nauka w szkole przychodziła im chętniej, łatwiej i skuteczniej, z drugiej zaś, żeby w trakcie pobytu w szkole oraz w domu nabierali właściwych nawyków, które pozwolą im być dobrymi uczniami w szkole i ludźmi w życiu.
Autor
Spis treści: Wstęp dla rodziców9
Wstęp dla dzieci..... 12
Część I .....
Rodzice jako nauczyciele..... 15
Część II .....
W domu..... 43
Rozdział 1. Atmosfera rodzinna..... 47
Rozdział 2. Miejsce do nauki..... 62
Rozdział 3. Obowiązki domowe..... 74
Rozdział 4. Obowiązki szkolne..... 86
Część III .....
W szkole..... 155
Rozdział 5. Rano w domu przed rozpoczęciem lekcji..... 159
Rozdział 6. Przed lekcjami..... 164
Rozdział 7. W szkole podczas lekcji..... 167
Rozdział 8. W szkole podczas przerw..... 210
Rozdział 9. Po lekcjach w szkole..... 222
Fragment: MIEJ PRAKTYCZNE PODEJŚCIE Dopiero po wypróbowaniu możesz ocenić, czy coś jest ci pomocne w nauce, czy nie.
Być może dość długo już czytasz poradnik i myślę, że jest już najwyższy czas na to, abyś rozprostował kości. W tym celu wykonaj poniższe ćwiczenie z gimnastyki mózgu, zwane grawitacyjnym szybowcem.
Grawitacyjny szybowiec
Usiądź wygodnie na brzegu krzesła. Wyciągnij prosto przed siebie nogi i załóż nogę na nogę (kostkę na kostkę). Kolana niech będą rozluźnione. Następnie wyciągnij przed siebie ręce i pochyl się do przodu. Pozwól, aby podczas wydechu ręce swobodnie opadały w dół, a podczas wdechu unosiły się. Skieruj w ten sposób ręce w lewą stronę, na środek w kierunku stóp i w prawą stronę. Następnie zmień nogi i wykonaj rękami te same ruchy.
Wykonuj to ćwiczenie, gdy siedzisz długo, w czasie przerw w uczeniu się (w tym również przerw międzylekcyjnych w szkole).
Ćwiczenie to, gdy zaczniesz je wykonywać regularnie, może też pomóc ci w:
- lepszym rozumieniu tego, co czytasz,
- lepszym myśleniu (a w szczególności abstrakcyjnym),
- zwiększeniu wiary w siebie,
- zwiększeniu potencjału twojej energii życiowej.
Na temat czytania będzie jeszcze w tej części mowa, a konkretnie w punkcie "Przygotowywanie się do (ewentualnych) odpowiedzi ustnych".
Teraz zaś omówię znaczenie płynu, w sposób niezrozumiały na ogół pomijanego w książkach poświęconych uczeniu się. Jest nim woda.
Pij wodę podczas uczenia się.
Woda, o czym być może nie każdy wie, (a być może niektórzy z was zdążyli już o tym zapomnieć) jest bardzo dobrym przewodnikiem energii elektrycznej. Dwie trzecie naszych ciał (około 70%) składa się z wody. Wszystkie elektryczne i chemiczne procesy mózgu i centralnego układu nerwowego zależą w dużej mierze od przewodnictwa prądu elektrycznego o bardzo małym napięciu, pomiędzy mózgiem i narządami zmysłów. I to przewodnictwo jest możliwe właśnie dzięki obecności w naszych ciałach wody. A woda, tak jak spadający na ziemię deszcz, najlepiej jest wchłaniana przez organizm, gdy dostarcza się ją mu w niedużych ilościach i w miarę często.
DROBNY PRZERYWNIK - idę właśnie napić się wody...
POSTĘPUJ TAK W ŻYCIU
Sam rób to, co komuś doradzasz. Ű To przyda się w życiu.
Kontynuuję dalsze pisanie po napiciu się, z "nawodnionym" umysłem.
1 ZAPAMIĘTAJ I PIJ WODĘ 1
Woda odgrywa dużą rolę w efektywnym uczeniu się.
Mam do ciebie teraz prośbę. Zapewne domyśliłeś się jaką. Zrób tak, jak ja wcześniej, przerwę w lekturze tego poradnika i dostarcz swojemu organizmowi wody, pijąc wodę mineralną, sok czy jakiś inny napój.
WYRÓB SOBIE NAWYK
Dobre nawyki wprowadzaj natychmiast. Ű To przyda się w życiu.
Podobnie jak kupione sadzonki czy rozsady, im szybciej posadzi je się do gruntu, tym większa szansa, że się przyjmą.
W czym konkretnie pomaga woda, jeśli chodzi o uczenie się?
- dzięki niej lepiej zapamiętujemy,
- poprawia się koncentracja (woda zmniejsza lub usuwa zmęczenie),
- zmniejsza się stres,
- łatwiej jest się wypowiadać ALE... nie znaczy to, że masz podczas odpowiedzi lać wodę.