'Rebeka'
Długowieczny krzew owocowy, żyje nawet do 35 lat, dorastający do 1,6 m, o kulistym, zwartym pokroju. Kwitnie już na początku kwietnia, kwiaty biało-zólte. Odmiana niezwykle plenna, wcześnie owocująca, mało wymagająca i niezwykle mrozoodporna, wytrzymuje mrozy do -45oC!!! Roślina idealna do uprawy w polskich warunkach klimatycznych. Odmiana Rebeka ma bardzo duże owoce, większe niż moneta 2 zł !!!
Zastosowanie: Zazwyczaj krzewy osiągają około 1,5- 2 m wysokości, tak więc nie powinno być problemu z ich zaaranżowaniem.
Owocowanie i kwitnienie: Jagoda kamczacka będzie owocować nawet do 40 lat przy corocznym owocowaniu. Jak zostało już wspomniane, suchodrzew jadalny jest szczególnie cennym krzewem ze względu na swoje owoce, które stanowią bogate źródło wielu składników odżywczych oraz mineralnych. Wielka zaleta jest fakt, ze owocują bardzo wcześnie, szybciej, aniżeli truskawki. Jagoda bardzo szybko rozpoczyna wegetacje, już w kwietniu obsypana jest kwiatami (miododajne), a w maju- czerwcu, pojawiają się wielonasienne jagody o kształcie walcowato- cylindrycznym, duże, osiągające nawet do 3 cm długości. Owoce wybarwione są na granatowo i pokryte woskowym nalotem. Poza tym są soczyste i smaczne. Ich smak można określić jako kwaśno- słodki. Pod koniec maja oraz na początku czerwca rozpoczynają się zbiory, które należy podzielić na kilka etapów, ze względu na fakt, ze owoce nie dojrzewają w jednym czasie- przejrzałe bardzo szybko opadają. Z dorosłego krzewu można zebrać do około 4 kg owoców.
Pielęgnacja: Pielęgnacja jagody kamczackiej jest mało absorbująca i sprowadza się do lekkiego nawożenia, odchwaszczania podłoża, w razie potrzeby podlewania. Nie trzeba jej okrywać na zimę (wybitnie mrozoodporna), nie jest podatna ani na choroby, ani na szkodniki czasami mogą pojawić się mszyce. Sadzimy je na stanowisku słonecznym, do lekko zacienionego. Unikajmy zbyt cienistych zakątków, ponieważ owoce jagody kamczackiej staja się wówczas mniej smaczne, o wyraźnym, cierpkim smaku. Podłoże nie powinno być za ciężkie, niech będzie bardziej przepuszczalne, ale próchnicze, dostatecznie wilgotne oraz lekko kwaśne, przy czym pH nie powinno być niższe niż 5,5. Jest to krzew obcopylny, a wiec, aby zaowocował wymagane są co najmniej dwa krzewy. Miejsce przeznaczone na krzew powinno zostać wcześniej przekopane, oczyszczone, odchwaszczone, a następnie dobrze nawiezione kompostem czy tez obornikiem. Po posadzeniu, w okresie jesiennym bądź wczesna wiosna, jeżeli dany krzew tego wymaga, można go lekko przyciąć. W przypadku sadzenia większej ilości krzewów należy zachować odpowiednie odległości pomiędzy nimi- około 1-2 m.
Cięcie: W początkowych latach nie ma konieczności przycinania krzewu, dopiero po upływie 5- 6 lat konieczne jest coroczne odmładzanie krzewu, polegające na wycinaniu najstarszych pędów z ukierunkowaniem na te pokładające się, zbyt zagęszczające oraz uszkodzone.