witam
Jagody goji, znane w Chinach pod nazwą gou qi zi, to owoce dwóch gatunków krzewów: kolcowoju chińskiego i szkarłatnego. Pierwsza wzmianka o jagodach goji pochodzi z chińskiej książki pod tytułem Ming Yi Bie Lu napisanej przez Tao Hong-jing około roku 500.
Jagody goji (znane też jako jagoda licyjska) pełną ważną rolę w tradycyjnej medycynie chińskiej - prawie każdy ziołowy specyfik leczący oczy zawiera je w swoim składzie. Ponadto jagody goji zwiększają wytrzymałość, stymulują układ odpornościowy, pobudzają, poprawiają krew, osłaniają wątrobę, poprawiają wzrok, opóźniają efekty starzenia, obniżają ciśnienie krwi, mają działanie przeciwutleniające i hipoglikemiczne. Są bogate w aminokwasy (do 5%), polisacharydy, karotenoidy (m. in. zeaksantynę, kryptoksantynę i fysalien), wapń, potas, żelazo, selen, cynk oraz witaminy.
Jagody goji obecne są także w chińskiej kuchni. Dodaje się je do zup albo przygotowuje herbaty ziołowe (z dodatkiem ziół lub herbaty pu-erh). Dostępne są alkohole wytwarzane z jagód lub z ich dodatkiem (np. wino gouqi jiu).
Zalecane jest spożywanie 15-45 g suszonych jagód dziennie.
Kolcowój to rodzaj roślin z rodziny psiankowatych (Solanaceae) który zawiera około 90 gatunków występujących na całym świecie. Najbardziej znane są dwa, podobne do siebie gatunki: Kolcowój chiński i szkarłatny. U nas sadzone jako roślina ozdobna, gdy w chinach cenione za właściwości lecznicze.
Pochodzi z Azji Wschodniej. Jest to zdrewniały krzew dorastający do 1 m wysokości. Łodygi są kolczaste, kwiaty fioletowe trąbkowate. Owoce to jasnopomarańczowe lub czerwone jagody długości około 1 cm. Liście są popularnym warzywem w kuchni chińskiej.
Pochodzi z Chin, głównie prowincji Ningxia. Jest blisko spokrewniony z kolcowojem chińskim, jednak jest od niego większy (do 3 metrów wysokości) i ma większe jagody (do 2 cm). W Polsce bywa sadzony jako krzew ozdobny i na żywopłoty. Służy także do utwardzania gruntu na nasypach i zboczach. Kwitnie VI-IX.
Nasiona obieramy ze skórki czemu sprzedajemy je w skurce? Nasiona bowiem nie wysychają i owoele lepiej kiełkują daje to lebsze, większe i owiele szybsze wschody bo nawet o 15 dni .wysiewamy, lekko przysypując ziemią (kilka milimetrów). Gdy podrosną, rozsadzamy do osobnych doniczek. Wysadzamy do ogrodu późną zimą lub wczesnym latem. Można przyciąć końcówki pędu, aby roślina się rozkrzewiła. Dobrze rozmnaża się również przez podział, odrosty i sadzonki zdrewniałe.
Kolcowój preferuje stanowisko słoneczne i glebę przepuszczalną. Jest rośliną mało wymagającą. Dobrze rośnie nawet na ubogim, piaszczystym podłożu. Dobrze znosi przycinanie, nawet mocne - prawie do gruntu.
zawsze dajemy coś gratis np. nasionka ;)
nie dajemy odpowiedzialności za list zwykły i priorytetowy