UWAGI WSTĘPNE.Kurs niniejszy obejmuje zarys zagadnień, związanych z ustrojem i kulturą Państwa Polskiego. Ma on zapoznać Uczniów z ogólnemi pojęciami o Państwie i jego ustroju, dać obraz organizacji i działalności władz państwowych, przedstawić, w jaki sposób kształtowały się wewnętrzne i kulturalne stosunki w Rzeczypospolitej Polskiej.
Zbytecznem chyba wydaje się wskazywać, jaką wagę posiada zdobycie podstawowych wiadomości o Państwie, którego jesteśmy obywatelami. Dobrym bowiem i pełnowartościowym obywatelem może być tylko ten, kto obok spraw swego Państwa nie przechodzi obojętnie, kto chce je poznać i zrozumieć. Jeżeli po przerobieniu tego kursu Uczeń zdobędzie nietylko pewną sumę zasadniczych wiadomości, które mogą mu się przydać w jego życiu codzienttem lub zawodowem, ale prze-dewszystkiem wyrobi w sobie zrozumienie tego, czem jest obywatel dla Państwa, a czem Państwo dla obywatela i uzyska w stosunku do Państwa właściwą postawą obywatelską — główny i istotny cel naszego kursu zostanie osiągnięty w całej pełni.
Przed przystąpieniem do pracy nad kursem należy koniecznie zaopatrzyć się w tekst ustawy konstytucyjnej z dnia 23 kwietnia 1935 r. Znaleźć ją można w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z roku 1935, Nr. 30, poz. 227 lub kupić w księgarni w taniem wydaniu. Przy przerabianiu kursu ustawę konstytucyjną trzeba mieć stale pod ręką i czytać uważnie odpowiednie artykuły.
Jeżeli w tekście Konstytucji lub podczas czytania kursu Uczeń spotka się z jakiemś nieznanem wyrażeniem lub kwestją, która wyda mu się niejasną, niech, nie zrażając się chwilową trudnością, zanotuje sobie swoje wątpliwości, a napemno znajdzie ich wyjaśnienie w dalszym ciągu kursu. W ostateczności, jeżeli sam nie zdoła wątpliwości swych
rozstrzygnąć — niech napisze do P. U. K., który mu daną kwestję wyjaśni.
Ćwiczenia, umieszczone ro końcu każdej lekcji i ujęte z reguły w formą pytań, służą do uprzytomnienia sobie najważniejszych zagadnień, poruszonych w danej lekcji. Bardzo korzystne jest przerabianie tych ćwiczeń — w miarę możności — zbiorowo, w gronie paru osób, które jednocześnie opracowują kurs; może się wywiązać wtedy bardzo ciekawa dyskusja, która wpłynie na pogłębienie poglądu na omawiane zagadnienia. Również może Uczeń zapisać sobie odpowiedzi na zawarte to ćwiczeniach pytania, jednak nie należy piśmiennych opracowań ćwiczeń przesyłać do P. U. K.
Natomiast zadania (tematy), podane na końcu każdego zeszytu, muszą być opracowane piśmiennie i przesłane do P. U. K. do poprawienia i oceny. Zadania te wykazać mają, czy i w jakim stopniu Uczeń korzysta z kursu; nie należy więc bezmyślnie przepisywać całych zdań i ustępów kursu, — jak to się czasem zdarza — lecz, przemyślawszy] dokładnie treść zeszytu, opracować zadania samodzielnie, podając — o ile temat tego wymaga — swoje własne wnioski i obserwacje. Pisać należy jasno i zwięźle, zdaniami krótkiemi i prostemi.
Wyrażamy nadzieję, że kurs nasz zdoła zainteresować Uczniów i że opracowanie go da nietylko poczucie spełnionego obowiązku, ałe i tę radość, która wypływa z rozszerzenia zakresu swej wiedzy i zdobycia jasnego poglądu na sprawy nas otaczające.
SPIS RZECZYStr.
Uwagi wstQpne.............
Zeszyt I. PAŃSTWO I OBYWATEL. Oprać. Zofia Rutkowska.
Lekcja pierwsza: Społeczeństwo i naród...... 7—13
Lekcja druga: Państwo.......... 13—23
Lekcja trzecia: Początki demokracji....... 23—29
Lekcja czwarta: Państwo współczesne...... 29—87
Tematy do samodzielnego opracowania...... 37
Zeszyt II. ODBUDOWA PAŃSTWA POLSKIEGO. Opracowała Zofja Rutkowska.
Lekcja piąta: Polski ruch niepodległościowy przed wojną . . 38—44
Lekcja szósta: Zbrojna walka o niepodległość..... 44—49
Lekcja siódma: Po odzyskaniu niepodległości .... 49—58
Tematy do samodzielnego opracowania...... 58
Zeszyt III. ZASADY USTROJU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. Opracowała Zofja Rutkowska.
Lekcja ósma: Prezydent Rzeczypospolitej..... 59—70
Lekcja dziewiąta: Izby Ustawodawcze (Ordynacja Wyborcza) . 70—78
Lekcja dziesiąta: Izby Ustawodawcze (Sejm i Senat) . . . 78—87
Lekcja jedenasta: Rząd.......... 87—93
Tematy do samodzielnego opracowania...... 93—94
Zeszyt IV. ŻYCIE WEWNĘTRZNE PAŃSTWA POLSKIEGO. Opracowała Zofja Rutkowska.
Lekcja dwunasta: Administracja Rządowa..... 95—104
Lekcja trzynasta: Samorząd......... 104—112
Lekcja czternasta: Sądownictwo........ 112—120
Lekcja piętnasta: Siły Zbrojne........ 120—128
Lekcja szesnasta: Najważniejsze zagadnienia polityki wewnętrznej i zagranicznej........ 129—146
Bibljografja do zeszytu I—IV........ 146
Tematy do samodzielnego opracowania...... 146
Bit.
Zeszyt V. ZARYS STOSUNKÓW KULTURALNYCH W DZISIEJSZEJ POLSCE. Opracował Józef Korpała.
Lekcja siedemnasta: Życie duchowe Polski..... 147—155
Lekcja osiemnasta: Życie duchowe Polski (ciąg dalszy) . . 155—170
Lekcja dziewiętnasta: Wychowanie i szkolnictwo .... 170—180
Lekcja dwudziesta: Praca oświatowa i kulturalna . . . 180—193
Lekcja dwudziesta pierwsza: Życie duchowe Polski dzisiejszej 194—201 Lekcja dwudziesta druga: Rola prowincji w życiu duchowem
Polski............ 201—207
Bibljografja do zeszytu V......... 207—208
Tematy do samodzielnego opracowania...... 208—209
WIELKOŚĆ 24X17CM,TWARDA INTROLIGATORSKA OPRAWA ,LICZY 209 STRON.
STAN:OKŁADKA DB/DB-,BRAK KARTKI TYTUŁOWEJ,KARTKA 3-4 JEST POLUŹNIONA I LEKKO NADDARTA,STRONY SĄ POŻÓŁKŁE,POZA TYM STAN W ŚRODKU DB.
KOSZT WYSYŁKI WYNOSI 10 ZŁ - PŁATNE PRZELEWEM / KOSZT ZRYCZAŁTOWANY NA TERENIE POLSKI,BEZ WZGLĘDU NA WAGĘ,ROZMIAR I ILOŚĆ KSIĄŻEK - PRZESYŁKA POLECONA EKONOMICZNA + KOPERTA BĄBELKOWA.W PRZYPADKU PRZESYŁKI POLECONEJ PRIORYTETOWEJ PROSZĘ O DOPŁATĘ W WYSOKOŚCI 3ZŁ.KOSZT PRZESYŁKI ZAGRANICZNEJ ZGODNY Z CENNIKIEM POCZTY POLSKIEJ / .
WYDAWNICTWO POWSZECHNY UNIWERSYTET KORESPONDENCYJNY WARSZAWA 1936.
INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.
PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"
NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!
ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE
ZOBACZ STRONĘ O MNIE