Anna Jabłońska – Kapituła uniejowska do początku XVI wieku
Wydawnictwo: Akademia ŚwiętokrzyskaSeria: nd
Rok wydania : 2005
Wydanie :bd
Nakład : bd
ISBN :[zasłonięte]978-8333-265-3
Stron : 220
Format : 165x234 mm
Oprawa : miękka
Opis:Praca należy do nurtu badań nad polskimi kapitułami kolegiackimi w okresie średniowiecza. Nurt ten, dotyczący kapituł katedralnych, a także coraz częściej - kolegiackich, właściwie dopiero w ostatnich latach uległ zintensyfikowaniu, ukazując wciąż nowe kwestie oczekujące na wyjaśnienie i nowe kierunki poszukiwań. Głównym celem autorki było jak najdokładniejsze zrekonstruowanie organizmu i zasad funkcjonowania, form działalności i instytucjonalnych powiązań konkretnej kapituły w Uniejowie, osadzonej w określonych, lokalnych warunkach, uzależnionej zarówno od nich, jak też potrzeb arcybiskupów gnieźnieńskich. Poszczególne części i rozdziały pracy różnią się między sobą charakterem, mają inny układ treści, o czym zdecydowały źródła. W sytuacji, gdy do tej pory o kapitule uniejowskiej nie było wiadomo prawie nic, to właśnie źródła, zarówno drukowane, jak i w dużej mierze rękopiśmienne, odgrywały główną rolę. Część pierwsza pracy opisuje strukturę kapituły, obejmując takie zagadnienia, jak: geneza korporacji w Uniejowie, hierarchia prebend i stanowisk wewnątrz niej, omówienie statutów, charakterystyka własnościowa oraz relacja o tej części szpitalnictwa, która była związana ze zgromadzeniem kanoników. Część druga to katalog duchowieństwa kapitulnego: prałatów, kanoników, wikariuszy, zawierający biogramy poszczególnych osób. Wykaz obejmuje następujące dane: pochodzenie, wykształcenie, stopień święceń, stanowiska uniejowskie, inne posiadane prebendy, urzędy i funkcje. Jest skonstruowany pod kątem ukazania miejsca kapituły uniejowskiej na tle kariery danego duchownego. Katalog, choć wydzielony jako odrębny, nie jest tylko prostym aneksem. Ma wartość równorzędną z pierwszą częścią pracy, albowiem pozwolił na wyciągnięcie wniosków dotyczących kapituły jako całości, a także informacje stąd pochodzące świetnie uzupełniały treść opisującą strukturę. Praca przeznaczona jest przede wszystkim dla specjalistów zajmujących się kapitułami i ich duchowieństwem.
Spis treści:
Wykaz skrótówWstęp
Część pierwsza. STRUKTURARozdział I. Geneza instytucji kapituły w UniejowieRozdział II. Struktura urzędów i beneficjówRozdział III. Statuty kapitulneRozdział IV. Uposażenie kapituły uniejowskiejRozdział V. Instytucja szpitala w Uniejowie na początku XVI wiekuRozdział VI. Ogólna charakterystyka duchowieństwa kapitulnegoCzęść druga. KATALOG DUCHOWIEŃSTWA KAPITULNEGOBiogramyPrepozyciArchidiakoni KustoszKanonicy
Niższe duchowieństwoBibliografia
Stan książki bardzo dobry, nowa, okładka zgodna ze zdjęciem. Zobacz inne moje aukcje. Dane do przelewu otrzymasz w liście od Allegro informującym Cię o wygraniu aukcji (na samym dole).