Jałowiec ma działanie moczopędne, żółciopędne, antyseptyczne, pobudzające trawienie, wiatropędne i bakteriobójcze. Zewnętrznie używany jest przy leczeniu ropni i czyraków jak również jako środek rozgrzewający oraz przy zapaleniu korzonków nerwowych. Zewnętrznie używany jest przy leczeniu ropni i czyraków jak również jako środek rozgrzewający oraz przy zapaleniu korzonków nerwowych. Jest stosowany dla pobudzenia apetytu i lepszego trawienia jako napar z 1 łyżki owoców zalanych szklanką wody. Zagotować, po 15 minutach przecedzić pić 2-3 dziennie - 1 łyżkę po jedzeniu. Przy bólach gośćcowych i nerwobólach oraz przy zapaleniu korzonków nerwowych można stosować okłady z naparu, maść lub nalewkę. Przy wypryskach przemywa się skórę naparem z jałowca a dla pozbycia się niemiłej woni z ust należy żuć po 4 jagody dziennie.
Przy trądziku i łojotoku stosuje się kąpiele w wywarze z jałowca. Na wannę dodaję się wywar z 200 g suchych rozdrobnionych owoców.
W kuchni używa się jałowca jako przyprawy do mięs zwłaszcza do dziczyzny tak przy pieczeniu , jak i marynowaniu dla podniesienia jej wartości smakowych. Można go dodawać do gotowanej kapusty lub brukwi dla pozbawienia przykrego zapachu.W tym celu używa się też jałowca do do cynaderek. Stosuje się go przy marynowaniu grzybów gąsek, kurek i surojadek.
Uwaga! Należy używać jałowca z umiarem ponieważ może podrażnić nerki i wywołać krwiomocz, a stosowany zewnętrznie spowodować zapalne stany skóry z obrzękiem.
Więcej informacji na: http://rozanski.li/?p=482